Scenariusz zajęć
Prowadząca: J. Jagielicz
Grupa wiekowa: 3 – latki
Temat kompleksowy: Bawimy się w teatr
Temat zajęć: Bajka z morałem „O żabkach w czerwonych czapkach” H. Bechlerowej.
Wystawienie przedstawienia teatralnego, rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej, utrwalenie kolorów podstawowych, przeliczanie w zakresie 3, ćwiczenie aparatu mowy poprzez zabawę logopedyczną pt. „Żabka”, śpiewanie piosenek o żabkach i wiosennej łące. Aktywny udział w zabawach ruchowych.
Cel główny:
- oglądanie przedstawienia „O żabkach w czerwonych czapkach” H. Bechlerowej,
- doskonalenie umiejętności skupienia uwagi oraz koncentracji,
- doskonalenie wypowiedzi ustnej,
- rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej,
- usystematyzowanie wiadomości, ustalenie kolejności zdarzeń na podstawie historyjki obrazkowej,
- kształcenie umiejętności współpracy w zespole,
- rozwijanie logicznego myślenia, samodzielne rozwiązywanie problemów,
- doskonalenie sprawności manualnej poprzez wykonanie pracy plastycznej (mała motoryka)
- dbanie o estetykę pracy,
- przestrzeganie norm i reguł zachowania obowiązujących w grupie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi uważnie słuchać bajki, jest wnikliwym obserwatorem,
- umie z pomocą nauczyciela opowiedzieć treść przedstawienia,
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- aktywnie bierze udział w opowieści ruchowej,
- potrafi przeliczać w zakresie trzech,
- wymienia i rozpoznaje kolory podstawowe,
- potrafi wskazać jakiego koloru brakuje,
- porusza się po sali bez potrącania kolegów podczas zabaw ruchowych oraz piosenek,
- potrafi logicznie myśleć podczas rozwiązywania zagadek,
- reaguje odpowiednio ruchem na muzykę
- stosuje się do poleceń nauczyciela,
Metody:
Czynna:
- zadań stawianych do wykonania,
- ćwiczeń,
Słowna:
- inscenizacja, rozmowa, zagadki, objaśnienia,
Oglądowa:
- pokaz
- obserwacja
Formy:
- z całą grupą,
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- teatrzyk, sylwety do teatrzyku, ilustracje, historyjka obrazkowa, kwiaty, zagadki, emblematy z kwiatami, symbole motywacyjne.
- sylwety żabek do pracy plastycznej, plastelina, kolorowanka, kredki, opaski żabek na głowę, opaska bociana.
- płyta CD, magnetofon.
Przebieg zajęć:
1. Rozdanie dzieciom emblematów – kwiatów, celem podziału na grupy. Wyjaśnienie dzieciom, że w teatrze wszyscy siadają na wyznaczonym miejscu i nie zmieniają go.
Wspólne powitanie – zaśpiewanie piosenki powitanki pt. „Całuski”. Powitanie poszczególnych grup - kwiatków przez nauczyciela.
Wprowadzenie nastroju nawiązującego do wizyty na łące poprzez wysłuchanie nagrania z odgłosami wiosennej łąki. Wprowadzenie elementu zaciekawienia.
Zaproszenie dzieci na przedstawienie pt. „O żabkach w czerwonych czapkach”
H. Bechlerowej.
Dziecko aktywnie uczestniczy w przedstawieniu, wspólnie z bohaterami bajki śpiewa piosenki oraz rymowanki.
Żabki
Jam jest żabka, tyś jest żabka (dzieci pokazują na siebie, potem na kolegę)
My nie mamy nic ładnego. (pokazują dłonie)
Jedna łapka, druga łapka, (pokazują jedną rękę, drugą rękę)
Skrzydełka żadnego. (naśladują ruch skrzydeł)
Uła, kła, kła, (dłonie odchylamy na boki jednocześnie
Uła, kła, kła uginamy kolanka)
My nie mamy nic ładnego, (pokazują dłonie)
Jedna łapka, druga łapka (pokazują jedną rękę, drugą rękę)
Skrzydełka żadnego. (naśladują ruch skrzydeł)
2. Pytania do opowiadania:
O czym było opowiadanie?
Jak miały na imię żabki występujące w opowiadaniu?
Dlaczego chciały zmienić swoje stroje?
Kto napisał ogłoszenie?
Kogo żabki zaprosiły na zabawę?
Kogo nie zaprosiły?
Kto ostrzegał żabki?
Jakie stroje uszyły żabki?
Czy to był dobry pomysł?
Dlaczego kolor zielony jest odpowiedni dla żabek?
3. Ustalenie wspólnie z dziećmi kolejności zdarzeń z pomocą ilustracji z historyjki obrazkowej. Utrwalenie zdobytych wiadomości.
4. Wspólne zaśpiewanie i odtańczenie piosenki „ Jesteśmy żaby, aby, aby...”
5. Ćwiczenia aparatu mowy „Żaba”
Żaba – usprawnienie aparatu mowy.
Pewna żaba, chociaż mała,
raz na spacer się wybrała.
Ja z języka żabkę zrobię
niechaj w buzi skacze sobie.
W prawo, w lewo, w górę w dół,
Wreszcie złożył się na pół.
Po kamykach przeskakuje, górne ząbki porachuje.
Gdy spragniona żabka była,
chłodnej wody się napiła,
Pocmokała, pomlaskała,
pyszczek żabi oblizała.
Teraz sobie smacznie śpi,
chrapiąc mocno, tak jak ty.
6. Zabawa ruchowa „ Żabki”- reagowanie na zmiany tempa w muzyce. Dzieci żabki spacerują po łące w rytm muzyki.
Zabaw ruchowa „ Bocian i żabki”- dzieci - żabki skaczą na dywanie, na sygnał „ bocian nadchodzi” dzieci chowają się w trawie i nieruchomieją. Zabawę powtarzamy kilka razy.
7. Rozwiązywanie zagadek o owadach:
1. Nazywają go doktorem,
bo wie, które drzewo chore...
2. Małe zwierzątko, sił ma niewiele,
A kopie w ziemi długie tunele...
3. Nie chodzą, lecz skaczą,
nad stawem mieszkają.
Gdy wieczór zapadnie
na głosy śpiewają...
4. O nocleg nie prosi
wędruje po świecie,
bo swój domek nosi
na własnym grzbiecie...
5. Ja nie śpiewam, jak kanarek,
piórka moje zwykłe szare.
Zwykle po swojemu ćwierkam,
do okienka twego zerkam...
6. Biało – czarny fraczek,
Buciki czerwone.
Uciekają żaby,
gdy idzie w ich stronę...
8. Opowieść ruchowa „Spacer po łące”. Dzieci naśladują czynności wykonywane przez nauczyciela.
Opowieść ruchowa - spacer po łące.
Zapraszam was na spacer po wiosennej łące, zobaczymy kogo uda nam się spotkać. Proponuję, żeby każde z was założyło kalosze, ponieważ na łące może być mokro. Rozglądajcie się uważnie i miejcie „szeroko otwarte oczy i uszy”. Ach, jak pięknie jest na tej łące. Świeci słońce. Zobaczcie, ile pięknych kolorowych kwiatów zakwitło. Zatrzymajmy się na chwilę, żeby nazrywać kwiatów na wiosenny bukiet. Powąchajcie, jak on pięknie pachnie! Chodźmy dalej.
Spójrzcie w górę, o tam! leci bocian! Uwaga, zamieniamy się w bociany, krążymy nad łąką, a teraz lądujemy. Unosimy wysoko kolana i chodzimy jak prawdziwe bociany. Naśladujemy klekotanie bociana. Chowajcie się żabki! Spacerujemy dalej. Zatrzymajcie się i ukucnijcie, posłuchajcie czy słychać cykanie świerszczy oraz kumkanie żab? Musimy iść bardzo cicho, żeby ich nie wystraszyć. Idziemy dalej. Popatrzcie, nad kwiatami latają kolorowe motylki, czy wy też tak potraficie? Pofruńcie jak lekkie, zwinne motyle. Oj, przed nami woda, musimy ja przeskoczyć. Postarajcie się, żeby nikt do niej nie wpadł. Zobaczcie, żabki wskakują do stawu, czy wy też potraficie skakać tak jak one? Popatrzcie, niebo się zachmurzyło, zaczyna padać deszcz, dobrze, że zabraliśmy z sobą parasole. Pora wracać do przedszkola. Żegnaj zielona łąko. Pa, pa...
9. Zabawa w rozpoznawanie kolorów „ Zgadnij jaki to kolor?”, „ Jakiego koloru brakuje?”
Nauczyciel sprawdza w jakim stopniu dzieci mają opanowaną znajomość kolorów podstawowych. Następnie z pośród zaprezentowanych dzieciom kolorowych kwiatów zabiera jeden i pyta dzieci jakiego kwiatka brakuje, w jakim kolorze.
10. Zabawa ruchowa do piosenki „Poszła żabka spacerować”
Zabawa w kole, wybrane przez nauczyciela dzieci zakładają opaski bociana oraz żabek. Dzieci zmieniają się podczas zabawy.
11. Praca plastyczna przy stolikach „Zielone żabki z łupinek po orzechach włoskich”
Dzieci oklejaj łupinkę cienką warstwa plasteliny, doklejają oczy.
Dziecko, które zakończy pracę może wykonać kolorowankę lub dodatkową pracę plastyczną. Słuchanie muzyki podczas wykonywania pracy.
12. Zakończenie zajęć – muzyka relaksacyjna.
„O żabkach w czerwonych czapkach” H. Bechlerowej
Mieszkały żabki w zielonej dolinie – Rechotka i Zielona Łapka.
Zielona Łapka rozglądała się wokoło, patrzyła na zieloną trawę, na zielona wodę, na swój zielony płaszczyk..... Ach, jak nudno! wszystko takie zielone...
-brzydki jest ten mój płaszczyk! Nie chcę takiego!.
Taki mak polny ma czerwoną sukienkę, a grzyb śliczny czerwony kapelusz...a ...biedronki mają czerwone ubranka.
Może urządzimy zabawę i zaprosimy biedronki, muchomory. Będzie nam wesoło. Żabki wywiesiły takie ogłoszenie.
„ Kto ma kolor czerwony,
Jest dziś pięknie proszony,
Niech przyjdzie, niech przyleci,
Kto ma czerwony berecik,
Czerwony płaszczyk
Czerwony krawat
Będzie wesoła zabawa!”.
Zapraszają z ukłonem – Żabki Zielone.
I wywiesiły takie oto zaproszenie.
Nie upłynęła godzina – przyleciała pliszka. Przeczytała, machnęła ogonkiem – To nie dla mnie!. Nie mam czerwonej czapki. Przyleciały wróble – To nie dla nas!. Nie nosimy czerwonych kapeluszy. Przyleciał gil – mam czerwone piórka. To mnie zapraszają. Przyjdę na bal.
I oto przyszli na bal pierwsi goście: biedronka, gil, muchomor.
- Witajcie, witajcie – mówi Zielona Łapka.
Potem zaczęła się wielka uczta. Żabki podają sok z kwiatów, rosę z łąki. Kiedy goście częstowali się podanymi smakołykami, żabki w tym czasie przymierzały piękne czerwone kapelusze, płaszczyki swoich gości. Potem świerszczyk zagrał na swoich skrzypeczkach i zaczęły się tańce. Aż tu nagle rozległo się kle, kle, kle! – Bocian ! krzyknęły żabki przerażone. Kto go tu zaprosił?. Wtedy odezwał się bocian – A moje czerwone pończochy?. Napisałyście przecież wyraźnie : Kto ma kolor czerwony, jest dziś pięknie proszony....
Ale żabki nie przywitały gościa w czerwonych pończochach. Uciekły. Schowały się w trawie. Myślą, że są już bezpieczne. Ale zapomniały, że wystroiły się w czerwone kapelusiki. A tu bociek coraz bliżej. Podśpiewuje sobie wesoło. -Nie skryjesz się żabko w zielu, widzę przecież twój kapelusz!. Dopiero teraz żabki zobaczyły go. Jedna myk – ukryła się w zielonych liściach. Ale bociek dobrze ją widzi i śpiewa swoje: Nie uciekniesz ! Tam w zieleni twój kapelusz się czerwieni!.
Hop – skoczyła Zielona Łapka w zielony tatarak. Bociek już przy niej. Żabko wszędzie cię zobaczę, masz czapeczkę niby maczek.
Mądra, stara żaba ukryła się pod wielkim, zielonym liściem zdążyła krzyknąć przerażona: - zrzućcie prędko te czerwone stroje!. Pospadały w trawę porzucone w pośpiechu kapelusze. A żabki w swoich starych zielonych płaszczykach – hop! Pod zielony liść, w zieloną trawę.