Scenariusz zajęć edukacyjnych "Bezpieczny Internet" z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego dla dzieci 6-letnich. Projekt "Owce w sieci" z inicjatywy Dnia Bezpiecznego Internetu 2018.
Cel główny:
• zapoznanie dzieci z bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniem z nowoczesnych technologii.
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie krzyżówki- dzieci odgadują hasło: KOMPUTER
2. Dyskusja wstępna
Czy macie w domu komputer?
A do czego go używacie? Do czego można go jeszcze używać?
A wiecie co to jest Internet?
A kto z was korzysta z Internetu?
Co możemy robić w Internecie? Co możemy tam znaleźć?
A gdzie możemy jeszcze używać Internetu oprócz komputera? W jakim sprzęcie?
A czy macie własne telefony komórkowe?
A do czego go używacie?
Wiemy już, że komputer, telefon jak i Internet są przydatne, jak również dostarczać zabawy. Możemy dowiedzieć się jaka będzie jutro pogoda, możemy obejrzeć bajki, możemy nawet grać.
A jak myślicie- czy mogą być też niebezpieczne? Co się może stać jeżeli ich niewłaściwie używamy?
A teraz obejrzyjmy razem bajkę o owieczkach. Te owieczki zachowują się jak dzieci.
3. Bajka edukacyjna "Nie tańcz z wilkami".
Co robiły owce? Czy robiły coś złego?
A co robiły wilki? Czy robiły coś złego?
Czy powinniśmy robić zdjęcia osobom i pokazywać je innym?
Powiedzcie nam jak powinny postąpić owce?
4. Bajka edukacyjna "Bekanie".
Co się przydarzyło Jaśkowi?
A jak Jasiek się czuł?
Co mówił Gajowy?
5. Bajka edukacyjna "Papla".
Jak myślicie co Jasiek zrobił źle?
Co chciały wilki?
Czy jak kogoś poznajemy nowego to podajemy gdzie mieszkamy, co mamy w domu?
6. Bajka edukacyjna "Tajemniczy przyjaciel".
Co przydarzyło się owieczce?
Na co owieczka powinna wcześniej zwrócić uwagę?
Czy powinniśmy zawierać znajomości przez Internet, nie wiedząc kto z nami rozmawia?
A do kogo moglibyśmy się zwrócić, gdyby przydarzyło wam się coś podobnego?
7. Bajka edukacyjna "Zamęt w głowie".
O czym była bajka?
A zauważyliście jak strasznie wyglądały postacie w bajce? Dlaczego?
Wy pewnie też lubicie grać na komputerze?
A lubicie spotykać się z kolegami i koleżankami? Bawić się z nimi? Jeździć na rowerze lub grać w piłkę? Chodzić na plac zabaw?
Co jest ważniejsze? Gry na komputerze czy zabawy z kolegami?
Zauważyliście pewnie, że owce i Jasiek w naszych bajkach czasami nie pomyślą zanim coś zrobią i dają się namówić na różne głupoty. My jednak nie chcemy być takimi niemądrymi owcami czy niemądrym Jaśkiem.
Przypomnijmy sobie, czego nauczyliśmy się z dzisiejszych bajek i co zrobimy jak się to nam przydarzy.
Pamiętajmy, żeby zawsze mówić osobom dorosłym, nie tylko rodzicom że coś podobnego jak wam się przydarzyło.
Pamiętajcie również, że nie należy korzystać z komputera, telefonu i Internetu przez cały dzień.
8. Zabawa ruchowa "Zły wilk".
Dwoje dzieci zostają "złymi wilkami", reszta dzieci to owieczki. Podczas utworu muzycznego owieczki swobodnie spacerują po sali, gdy muzyka ucichnie owieczki nieruchomieją, a dwoje wilków szuka owieczki, która się poruszyła. Jeżeli wilki znajdą owieczkę, która się ruszy robią jej zdjęcie i owieczka odpada. Kontynuujemy zabawę kilka razy.
9. Zabawa ruchowa "Pilnuj własnych zdjęć".
Wszystkie dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które będzie miało przyczepioną chustę i jedno dziecko, które musi tą chustę złapać. Nauczyciel tłumaczy, że chusta to zdjęcie i dziecko które ma zdjęcie (chustę) musi je pilnować i uciekać, a drugie dziecko ma za zadanie złapać chustę. Reszta dzieci tworzy koło i łączy swoje nogi z kolegami, tak aby powstały przejścia. Dziecko ze zdjęciem (chustą) oraz łapiące mogą przemieszczać się do środka koła jak i na zewnątrz.
10. Rozdanie odznak i dyplomów.
11. Ewaluacja zajęć.
Zadajemy pytanie i dzieci określają za pomocą znaku kciukiem do góry- zajęcia się podobały, w dół- zajęcia się nie podobały.
Zajęcia przeprowadzone w dniu 08.02.2018r. przez:
Aleksandrę Świderską