SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Zabawy z Panią Jesienią
DATA: 08.10.2015
GRUPA WIEKOWA:
5,6,7 latki
PROWADZĄCA:
Edyta Malinowska
CELE EDUKACYJNE:
• Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
• Reagowanie na wskazówki dyrygenta,
• Ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej,
• Układanie rytmów, odwzorowywanie układów,
• Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, dużej i małej motoryki,
METODY:
Słowna (pogadanka, zagadki, piosenka),
Oglądowa (ilustracje)
Praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
FORMY:
Zbiorowa, indywidualna
ŚWRODKI DYDAKTYCZNE:
Listy od Pni Jesieni, zagadki, instrumenty muzyczne (trójkąt, dzwoneczki, grzechotki, tamburyno), ilustracje przedstawiające symbole instrumentów, materiał przyrodniczy (szyszki, kasztany, żołędzie), papierowe listki do zajęć matematycznych, pastele
PRZEBIEG:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są witam was” (dzieci siedzą w półkolu na krzesłach),
2. List od Pani Jesieni – dzieci otrzymują list z zadaniami do wykonania – po każdym dobrze wykonanym zadaniu wyznaczone dziecko odkleja kartkę przysłaniającą portret Pani Jesieni,
3. Zadanie 1: Zagadki związane z tematyką jesienną z wykorzystaniem materiału przyrodniczego, analiza, synteza sylabowa,
4. Zabawa paluszkowa „Wiewióreczka”,
5. Zadanie 2: Zabawa muzyczna „Dyrygent” – każde dziecko otrzymuje jeden instrument, podczas słuchanej muzyki n-l wskazuje dzieciom na ilustracjach poszczególne instrumenty, które w danym momencie mają grać,
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza jesienny spacer po lesie, przy muzyce klasycznej,
7. Zadanie 3: Układanie rytmów z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego, odwzorowanie podanego układu,
8. Zadanie 4: Zabawa dydaktyczna ,,Jesienne rachunki”
- Wiewiórka miała w koszu 2 żołędzie, podczas spaceru znalazła jeszcze 2 żołędzie. Ile żołędzi ma teraz?
- Krasnal Hałabała miał w kieszeni 4 szyszki. Podczas spaceru zgubił 1 szyszkę. Ile szyszek mu zostało?
- Chętne dzieci wybierają leżące na dywanie listki. Liczą kropki przyklejone na odwrocie każdego liścia. Zadaniem dzieci jest przynieść tyle samo kasztanów ile jest kropek na liściu.
9. Podsumowanie – podziękowanie za zajęcie,
10. Praca plastyczna – rysowanie po śladzie, następnie kolorowanie ilustracji związanej z tematyką jesienną (praca na poziomach).