Monika Szustkowska
Wychowawca Internatu
SOSz-W w Siedlcach
KONSPEKT ZAJĘĆ KULINARNYCH
Temat: Ciastka, ciasteczka- rozwijanie i utrwalanie umiejętności cukierniczych.
Cele
Ogólne: Nabywanie umiejętności wyrabiania i formowania ciasta.
Operacyjne:
Uczeń zna:
• Sposób wykonania ciasta- podstawy do zrobienia ciastek.
• Produkty niezbędne do wyrobienia ciasta.
• Zawód cukiernika i jego zadania w branży cukierniczej.
• Podstawowe zasady higieny, obowiązujące podczas pracy w kuchni.
Uczeń umie:
• Zgromadzić potrzebne produkty.
• Zastosować się do zasad higieny.
• Współpracować w grupie.
• Powoli i dokładnie wykonywać czynności według informacji zawartych w przepisie.
• Zadbać o czystość na stanowisku pracy
Uczeń rozumie:
• Konieczność współpracy z rówieśnikami.
• Konieczność dbania o higienę rąk.
• Potrzebę zastosowania kolejności wykonywanych czynności, podczas pracy cukiernika.
• Konieczność zachowania ostrożności podczas pracy w kuchni.
Środki dydaktyczne:
Produkty spożywcze potrzebne do wykonania ciastek: kleik ryżowy, jajka, cukier, wiórki kokosowe, margaryna, proszek do pieczenia, margaryna, zapach rumowy, konfitura, miska do wyrobienia ciasta, blachy do pieczenia, talerze, serwetki, fartuszki, muzyka relaksacyjna, magnetofon.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Zajęcia wstępne.
1. Wprowadzenie w temat zajęć.
2. Krótkie omówienie sposobu wykonania ciastek.
3. Prezentacja ilustracji przedstawiających gotowe ciastka i ciasta.
4. Zapoznanie grupy z zawodem cukiernika i jego podstawowymi zadaniami.
II. Praca poznawcza.
1. Zwrócenie uwagi na produkty spożywcze, potrzebne do wyrobienia ciasta.
2. Przypomnienie o konieczności dbania o higienę w czasie pracy.
3. Przypomnienie o potrzebie zachowania kolejności wykonywanych czynności.
4. Przygotowanie stanowiska pracy.
III. Praca zespołowa.
1. Dokładne mycie rak przed przystąpieniem do pracy.
2. Zgromadzenie niezbędnych składników.
3. Wsypywanie produktów do miski według kolejności.
4. Dokładne wyrobienie ciasta.
5. Formowanie małych kulek za pomocą rąk,
6. Układanie gotowych ciastek na wcześniej przygotowanych blachach.
7. Wkładanie blach do piekarnika i pieczenie około 20 minut.
8. Nadzorowanie przez nauczyciela pracy uczniów.
9. Praca przy dźwiękach muzyki płynącej z magnetofonu.
IV. Zajęcia końcowe.
1. Porządkowanie stanowiska pracy.
2. Wykładanie upieczonych ciastek na przygotowane talerze.
3. Zespołowa ocena pracy.
4. Konsumpcja i lużna rozmowa na temat smaku wykonanych ciastek.