Numer: 38393
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiewiórka i orzechy. Scenariusz zajęć w grupie dzieci sześcioletnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci sześcioletnich p.t. ”Wiewiórka i orzechy”

Cele ogólne:
- poznawanie właściwości wybranych produktów (orzechów)
- kształtowanie zdolności uważnej obserwacji i umiejętności wyciągania wniosków dotyczących zaobserwowanych zjawisk
- rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- bada właściwości różnych gatunków orzechów: kształt, wielkość, strukturę skorupki, smak
- dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
- wypowiada się na dany temat
- porównuje wielkość i liczbę elementów
- posługuje się liczebnikami porządkowymi
- przestrzega zasad zdrowej rywalizacji
Metody:
- słowna- rozmowa, objaśnienia
- czynna- wykonanie zadań
- percepcyjna- pokaz, obserwacja, sylwety, materiał przyrodniczy
Formy:
- grupowa
- indywidualna

Formy aktywności:
- słowna
- ruchowa
- plastyczna
Pomoce:
sylwety wiewiórek, orzechy w różnych gatunkach, kosz, cyfry 1, 2,3, łupiny orzechów włoskich, plastelina, kawałek sznurka, 3 pojemniki

Przebieg:

1. Wstęp. Jest jesień. Zwierzęta przygotowują się do zimy. O jakich zwierzętach mówiliśmy? Dzieci odpowiadają.
2. Rozwiązanie zagadki: Co to za zwierzątko, które w dziupli mieszka, rudy ma ogonek, chętnie zje orzeszka? Dzieci odpowiadają: wiewiórka.
3. Opisywanie wyglądu wiewiórki: Dzieci wypowiadają się , budując zdania poprawne gramatycznie. N-l ewentualnie poprawia.
4. Odpowiedź na pytanie: Jakie są przysmaki wiewiórki? Dzieci wymieniają. N-l podkreśla, że największym przysmakiem są orzechy.
5. Prezentacja różnych gatunków orzechów. Dzieci oglądają i omawiają ich kształt, kolor, wielkość, strukturę skorupki. Używają określeń typu: większy, mniejszy, największy. Dzieci degustują orzechy.
6. Prezentacja sylwet trzech wiewiórek: dzieci numerują je używając cyfr 1, 2,3 i posługują się liczebnikami porządkowymi.
7. Przeliczanie orzechów położonych przy każdej wiewiórce, określanie ich liczby i porównywanie liczebności typu: mniej, więcej, najwięcej.
8. Zabawa ruchowa- dzieci podzielone na trzy grupy zbierają rozrzucone w sali orzechy pamiętając o zasadzie fair-play. Wygrywa zespół, który zbierze najwięcej orzechów.
9. Wykonanie myszki z łupiny orzecha włoskiego. Dzieci wypełniają wnętrze łupiny plasteliną, dołączają ogonek w postaci kawałka sznurka, doklejają nosek, oczy, uszy także z plasteliny. Gotowe prace umieszczają na wystawie.
10. Podsumowanie zajęć, czynności porządkowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.