Scenariusz zajęć – grupa Mrówki – dzieci pięcioletnie
Temat kompleksowy: Domy ludzi i zwierząt
Temat dnia: W zamku z lodu same czary.
Dzień niebieski (woda - lód) – realizacja projektu „Od najmłodszych lat sprzątamy świat”.
W tym dniu dzieci przychodzą ubrane na niebiesko.
Opracowała: Jolanta Jagielicz
Grupa wiekowa: 5 – latki
Cele ogólne:
• budowanie przynależności do grupy,
• poznanie właściwości lodu,
• kształtowanie zdolności do uważnej obserwacji i umiejętności wyciągania wniosków z zaobserwowanych zjawisk,
• utrwalenie wiadomości o figurach geometrycznych,
• indywidualizacja – dziecko ma możliwość wyboru pracy zgodną ze swoimi umiejętnościami,
• ekspresja artystyczna i muzyczna,
Cele operacyjne:
Dziecko:
• czuje się częścią grupy,
• zna właściwości lodu,
• chętnie bierze udział w doświadczeniach i eksperymentach,
• próbuje wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń,
• zna i prawidłowo nazywa figury geometryczne,
• bierze aktywny udział w zabawach ruchowych przy muzyce,
• współpracuje w grupie podczas wykonywania zadania,
• doskonali sprawność manualną dłoni podczas wycinania, kolorowania,
• układa puzzle,
• ustala kolejność zdarzeń w historyjce obrazkowej,
• pracuje na miarę swoich możliwości,
• dokonuje oceny zajęć.
Formy pracy:
• indywidualna,
• z całą grupą,
• w zespołach kilkuosobowych.
Metody:
• słowne: rozmowy, słuchanie tekstów literackich,
• oglądowe: doświadczenia, zabawy z lodem oraz wodą, układanie puzzli, projektowanie zamków z figur geometrycznych,
• ruchowe: taniec, zabawy ruchowe,
• plastyczne: wyklejanie, wycinanie, kolorowanie.
Pomoce dydaktyczne:
płyta CD, szary papier, emblematy dla dzieci – figury geometryczne, dekoracja – zamek z lodu, ilustracje – zimowego krajobrazu, figury geometryczne w białym kolorze, puzzle, kredki, klej, nożyczki, ilustracja igloo, napisy do czytania globalnego, historyjka obrazkowa, sól, kostki lodu, naczynia, nitka, olej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci oraz przybyłych na zajęcia rodziców.
Udanie się do lodowego zamku przez magiczne przejście wykonane z kartki z bloku rysunkowego. Nauczyciel nacina złożoną kartkę we właściwych miejscach, następnie rozkłada kartkę i delikatnie ją rozciąga tworząc magiczne przejście. Dzieci przechodzą przez nie do zamku, gdzie czekają na nie niespodzianki i zadania do wykonania (wcześniej dzieci zostały podzielone na cztery zespoły: białe kwadraty, białe prostokąty, białe trójkąty oraz białe koła).
Wskazanie lodowego zamku oraz domku igloo, który także wykonany jest z lodu oraz śniegu. (globalne odczytanie wyrazów: dom, domy, igloo).
2. Wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela:
Czarujemy zimę (Aleksander Rymkiewicz)
Taka zima to nie zima,
Śniegu nie ma, mróz nie trzyma.
Plac się zmienia w staw dla żab
Z dachów ciągle kap, kap, kap.
Rano deszcz w południe deszczyk
I wieczorem pada jeszcze,
W nocy nie przychodzi mróz
Słychać wody plusk, plusk, plusk.
Już o zimie nie pamiętasz
Choć wskazuje ją kalendarz.
Styczeń – wszyscy mówią nam,
Deszcz zaprzecza pam, pam, pam.
Po co nam te narty, sanki,
Jak tu śniegu nie ma.
Kto nas dziś zrozumie,
Kto pocieszyć umie!
Zawołajmy Zimę, krzyknijmy głośno
Zimo! Zimo! Przyjdź,
Prosimy cię mocno!
Taka zima to jest zima!
Rzeki w biegu mróz zatrzymał.
Biały ten i tamten brzeg,
co dzień pada śnieg, śnieg, śnieg...
Sroka na gałęzi skrzeczy,
Że twardnieje lód na rzece.
Gdy aleją idę lip,
Słyszę śniegu skrzyp, skrzyp, skrzyp...
Z roześmianą dzisiaj twarzą,
Sprawdzam kartki kalendarza.
Mamy styczeń, zima już,
A na dworze, mróz, mróz, mróz...
Rozmowa na temat wiersza oraz aktualnej pory roku. Sprawdzenie, czy dzieci wiedzą jaki mamy miesiąc. Chętne dziecko wymienia nazwy miesięcy.
Poinformowanie dzieci, dlaczego poproszono je, aby przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko.
Dzisiejsze zajęcia dotyczyć będą wody, a konkretnie wody zamienionej w lód.
3. Doświadczenie – nauczyciel rozdaje dzieciom po kostce lodu i prosi, aby dzieci opisały – Jaki jest lód?
Dzieci wymieniają zaobserwowane właściwości lodu:
(zimny, bezbarwny, twardy, mokry, topi się...).
Następnie dzieci wrzucają kostkę lodu do przygotowanego naczynia z wodą i obserwują, jak zachowuje się kostka lodu, wyciągają wnioski.
(pływa, unosi się na wodzie)
Co jest potrzebne, żeby woda zamieniła się w lód?
Dzieci podają odpowiedź.
4. Doświadczenie – nauczyciel wybiera dziecko, które wykona kolejne doświadczenie.
Dziecko umieszcza w dwóch naczyniach kostki lodu, jedno naczynie wystawia za okno, drugie stawia na parapecie w pobliżu kaloryfera. Pod koniec zajęć dzieci sprawdzą, które kostki się roztopiły prędzej i co przyspieszyło ten proces.
Dzieci samodzielnie wyciągają wnioski.
Doświadczenie z zabarwionymi kostkami lodu oraz oliwą.
Do przezroczystego wysokiego naczynia wlewamy olej, a następnie wrzucamy kilka zabarwionych kostek lodu. Topiąca się woda zacznie kropelkami opadać na dno, tworząc ciekawe kompozycje, jednocześnie olej oddzieli się od wody i będzie pływał na powierzchni.
5. Zabawa ruchowa do piosenki –„Zima”.
Dzieci śpiewają i wykonują krótki układ choreograficzny do piosenki.
Prośba do rodziców o przyłączenie się do zabawy.
6. Doświadczenie – „Zaczarowana kostka lodu”.
Nauczyciel pokazuje dzieciom doświadczenie z wykorzystaniem wody, kostek lodu, nitki oraz soli. Nitka przyklei się do kostki lodu, jeżeli lód posypiemy solą. Po chwili kostkę można podnieść w górę bez obawy, że się oderwie od nitki.
7. Zabawa ruchowa – do piosenki „Zima, zima, zima”.
Ewaluacja – dokonanie oceny zajęć przez dzieci.
Dzieci odpowiadają na pytanie – Czy podobały się Tobie dzisiejsze zajęcia?
Buzia uśmiechnięta – tak, buzia smutna - nie.
8. Indywidualizacja – dziecko ma możliwość wyboru pracy, którą chce wykonać, która go najbardziej zaciekawi. Do wyboru są:
• układanie puzzli o tematyce zimowej
(doskonalenie spostrzegawczości, ćwiczenia w wycinaniu, kolorowanie)
• znajdowanie różnic między obrazkami
(ćwiczenia spostrzegawczości)
• układanie historyjki obrazkowej
(ćwiczenia spostrzegawczości)
• wykonanie doświadczenia z lodem
• wycinanka – wejście do lodowego zamku
(ćwiczenia w wycinaniu)
9. Zabawa plastyczna – praca w grupach.
„Zamek” wykonany z figur geometrycznych. Dzieci podzielone na zespoły wykonują kompozycję z figur geometrycznych, gotowe prace naklejają na szary papier. Praca zespołowa polegać ma na współpracy i zaangażowaniu wszystkich dzieci przy wykonywanym zadaniu.
Rodzice biorą czynny udział w pracach indywidualnych, pomagają przy wyznaczonym stanowisku.
10.Pożegnanie. Podziękowanie za udział w zajęciach.