KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM
Data: 04.06.2018 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr A. Belczyk, mgr J. Konopka - Świgut
Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa
Uczeń: Adrian W. / kl. II ua
Cele zajęć:
- kształtowanie umiejętności poprawnego i skutecznego porozumiewania się werbalnego i pozawerbalnego
- rozwijanie wyobraźni
- kształtowanie umiejętności wyciszania się i koncentracji uwagi
- stymulowanie rozwoju pamięci słuchowej
- kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi
- kształtowanie pozytywnych postaw społecznych
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- wzbudzanie aktywności własnej dzieci
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: słowne, poglądowe, czynnościowe, praktycznego działania, techniki relaksacyjno – rozluźniające, naśladownictwa.
Środki dydaktyczne: Bajka pt: ,,Calineczka’’, karton, farby: zielona, niebieska, płyta cd z muzyką klasyczną, odtwarzacz cd, lustro.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- poprzez podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion dzieci.
II. Zajęcia właściwe
1. Zagadka dotycząca tytułu bajki – dzieci odgadują tytuł.
Z płatka róży kołderka, a kołyska z orzecha.
Taka mała drobinka, tyle przygód tyle ją czeka. /Calineczka/
Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka
Dlatego też jej imię brzmiało: ..... /Calineczka/
2.Wysłuchanie bajki czytanej przez nauczyciela z uwzględnieniem modulacji głosu.
3.Wymień jakie zwierzęta spotkała Calineczka: (ropucha, ptaszki, motyl, chrząszcz, myszka, kret, jaskółka).
Spróbuj je namalować /Propozycja/:
Metodą malowania dziesięcioma palcami pomaluj duży karton papieru w połowie na zielono, a w połowie na niebiesko. Pracy towarzyszy muzyka z odgłosami zwierząt polnych. Na wyschnięty obrazek (gotowe tło) naklej namalowane zwierzęta wycięte z innego papieru lub namaluj je samodzielnie.
4. Zabawa ruchowa.
I. Uczniowie ilustrują ruchem, gestem i mimiką sytuacje przedstawione przez nauczyciela:
• Jesteś małym kwiatkiem, który rozwija się, rośnie, rozchyla płatki, staje się coraz większy i piękniejszy
• Stajesz się dziewczynką, którą zaczarowała wróżka, nagle zaczynasz się zmniejszać, malejesz coraz bardziej i zmieniasz się w maleńką, miniaturową dziewczynkę
• Jesteś jaskółką, fruwasz bardzo wysoko, coraz wyżej i wyżej, aż tu nagle ktoś rani Cię w skrzydełko, opadasz z sił, spadasz na ziemię, nieruchomiejesz, nie dajesz znaku życia
II. Taniec Calineczki do muzyki klasycznej
5. Przeczytaj fragment bajki i wymyśl własne zakończenie.
6. Odpowiedz na pytania:
a). Jak miała na imię bohaterka bajki? /Calineczka/
b). Kto poszedł do czarownicy prosić o dziecko? /pewna kobieta/
c). Gdzie mieszkała Calineczka? /w płatkach róży/
d). Kto porwał dziewczynkę? /wstrętna ropucha/
e). Czyją żoną miała zostać Calineczka? /syna ropuchy/
f). Kto został królową? /Calineczka/
7. Jakie cechy charakteru posiadali bohaterowie bajki?
Calineczka /dobra, miła, troskliwa, pełna współczucia, opiekuńcza/
Ropucha
Myszka
Kret
Kwiatowy król
8. Zabawa przed lustrem: w tym zadaniu uczniowie pokazują różne miny, próbując odzwierciedlić nastroje głównej bohaterki.
III. Zajęcia końcowe
1.Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieci za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.
Źródła:
Bajka: ,,Calineczka’’
Słuchowisko muzyczne: ,,Bajki słowno – muzyczne’’, Wyd. W-wa 2004 r.