Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności językowej
przeprowadzonego w gr. IX
Grupa: 6-latki
Data: 17.09.2018r.
Prowadząca: Magdalena Marinković
Temat: „Zagadki rodzinne” – rozwiązywanie zagadek słownych,
fonetycznych i obrazkowych
Cele główne:
- utrwalenie wiadomości dotyczących członków najbliższej rodziny oraz zawodów wykonywanych przez ludzi
- ćwiczenie umiejętności: czytania, analizy i syntezy literowo-głoskowo-sylabowej oraz przygotowania do pisania
- rozwijanie procesów logicznego myślenia i wyobraźni odtwórczej
Cele operacyjne: (dziecko...)
- dokonuje analizy i syntezy głoskowo-sylabowej
- odgaduje rebusy fonetyczne
- kojarzy zawód, po jego charakterystycznych cechach
- składa wyraz z rozsypanki literowej
- odczytuje podpisy do obrazków
- ilustruje ruchem czynności wykonywane w domu przez mamę i tatę
- bezpiecznie wycina nożyczkami po liniach
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Forma pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Pomoce: kartoniki z literami, koperty, tacki, obrazki tematyczne, dwa rodzaje kart pracy (w zależności od poziomu umiejętności dzieci), nożyczki, klej, flamastry
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie
2. Wprowadzenie do zajęcia poprzez wykorzystanie zagadki słownej „Jak nazywają się wszyscy, którzy są nam bardzo bliscy, łączą nas z nimi więzy krwi, często się z nimi spotykamy i nigdy nie mówimy do nich: pan albo pani? /RODZINA/
3. Zabawa słownikowa: „Kończenie zdań” – poprawne stosowanie nazw członków rodziny; kończenie zdań wypowiadanych przez n-la; analiza głoskowa i sylabowa wyrazów (wyklaskiwanie głosek i sylab). Mama mojej mamy lub taty to.... (babcia) Tata mojej mamy lub taty to....(dziadek) Siostra mojej mamy lub taty to...(ciocia) Brat mojej mamy lub taty to....(wujek) Mama mojej babci lub dziadka to...(prababcia) Tata mojej babci lub dziadka to...(pradziadek)
4. Rebusy fonetyczne pt. „Członkowie rodziny”. Dzieci różnicują pierwsze głoski w nazwach przedmiotów przedstawionych na obrazkach; dokonują ich syntezy i odgadują nazwy członków rodziny. (rozwiązanie: mama, tata, brat, babcia)
5. Zabawa w zespołach: „Skojarzenia” – układanie podpisu do otrzymanego obrazka i skojarzenie z jakim zawodem jest związany. (obrazki: zegar, rogale, samolot, buty, listy)
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Co robi mama i tata?”
7. Wypełnianie karty pracy, której stopień trudności jest uzależniony od poziomu możliwości dziecka – wycinanie ramek z prostymi zdaniami, odczytywanie ich i dopasowywanie do odpowiedniego obrazka; wypełnianie konturu obrazka dowolnymi kreskami, wzorkami lub szlaczkami rysowanymi flamastrem.
8. Zakończenie zajęcia: sprawdzenie poprawności wykonania karty pracy, pochwała dzieci i podziękowanie za aktywność na zajęciu.