Numer: 38349
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Grzyby - dary lasu. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich.

Temat: "GRZYBY-DARY LASU”
Prowadzący: Agnieszka Kusiak

1. Cele ogólne:
- wdrażanie do uważnego słuchania tekstów literackich,
- stwarzanie sytuacji wymagających liczenia,
- poszerzenie wiedzy przyrodniczej.
2. Cele operacyjne:
Dziecko:
• uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczyciela,
• rozumie polecenia nauczyciela,
• zna liczebniki porządkowe,
• prawidłowo przelicza w zakresie określonego zbioru,
• klasyfikuje grzyby na jadalne i trujące,
• zna zasady bezpiecznego grzybobrania,
• doskonali koordynację słuchowo-ruchową oraz wzrokowo- ruchową,
• aktywnie uczestniczy w zajęciach.
3. Metody pracy: słowne: rozmowa, pogadanka, instrukcja; czynne: zadań stawianych dziecku, metoda aktywizująca: burza mózgów.
4. Formy pracy: indywidualne, zbiorowe
5. Środki dydaktyczne: tekst wiersza „Grzyby” Anny Łady – Grodzickiej, sylwety grzybów, bębenek, tamburyn, słomki, papierowe grzyby, koszyk, kartoniki z kółkami, sznurek

6. Przebieg zajęć:

1. Piosenka powitalna:
Wszyscy są, witam Was,
zaczynamy – już czas!
Jestem ja, jesteś Ty.
Raz, dwa, trzy!

2. Słuchanie wiersza „Grzyby” Anny Łady – Grodzickiej.

Gdy jest deszczowo i ciepło,
Gdy lato jeszcze nie uciekło,
Nadchodzi powoli jesień
I kosze grzybów niesie

W lesie grzybów więc szukamy,
Grzyby dzisiaj mamie damy.
Uważnie patrzymy wszędzie,
Może tutaj grzybek będzie?

O, jest pierwszy – to borowik,
Mówią o nim: Król grzybowy!
Mówią także: Grzyb prawdziwy,
Różne nazwy – istne dziwy!

Drugi grzyb, to żółta kurka,
W mech zielony dała nurka,
Przykrywa ja mech i ziemia
Udaje, że jej nie ma!

O, tam grzyby jeszcze rosną!
Trzeci grzyb pod młodą sosną,
To młodziutki jest maślaczek,
Co beżowy ma kubraczek.

O, tu kozak, to grzyb czwarty,
Ale stroi sobie żarty.
Mówi mi: „Tańczyć nie mogę,
Bo mam tylko jedną nogę”.

Piąty grzyb nie oszukuje,
Mówi wprost: „Ja muchy truję,
Więc nie zrywaj mnie i już,
Inny grzyb do kosza włóż!”.
Nauczyciel czytając wiersz układa odpowiednio w szeregu wymienione grzyby.

3. Rozmowa na temat wiersza. Określanie umiejscowienia poszczególnych grzybów szeregu.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:

- Jakie grzyby zostały wymienione w wierszu?
- Którym z kolei grzybem jest borowik?
- Która z kolei kurka?
- Myślę o grzybie, który ustawiony jest jako trzeci z kolei? Jak nazywa się ten grzyb? itp.

4. „Co się zmieniło?”- zabawa dydaktyczna.

5. „Kolorowe grzybki”- liczenie dźwięków.
Dzieci otrzymują po kilka papierowych grzybków. Układają je kolejno na podłodze zgodnie z liczbą podanych przez prowadzącego dźwięków bębenka.

6. „Wędrujący grzybek”- ćwiczenie oddechowe.
Dzieci podają sobie papierowego grzybka za pomocą słomki.

7.„Grzyby jadalne oraz trujące”- zabawa dydaktyczna.
Segregacja grzybów na jadalne (wkładanie ich do koszyczka) oraz na trujące (pozostawienie ich na dywanie). Zwrócenie uwagi na zasady bezpiecznego grzybobrania poprzez burzę mózgów.

8. „Zbieramy grzyby”- zabawa dydaktyczno- ruchowa
Dzieci poruszają się w rytm tamburynu pomiędzy sylwetami grzybów rozłożonych na dywanie. Podczas przerwy w zabawie wykonują przykładowe polecenia:
- podnieś w górę tyle grzybów, ile kółek jest na moim kartoniku,
- podnieście w górę tylko małe grzyby,
- ustawcie się przy grzybach trujących.

9. „Grzybowy łańcuch”- ćwiczenie motoryki małej.
Dzieci przewlekają sznurek przez dziurki znajdujące się w sylwecie grzyba. Stworzenie wspólnego łańcucha grzybów.

10. Pożegnanie : „Iskierka przyjaźni”
Uczestnicy stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy splecionych rękach. Nauczyciel mówi „Puszczam iskierkę uśmiechu, niech powróci do mnie w pośpiechu” i lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie. Osoba ta przekazuje iskierkę dalej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.