Numer: 38331
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Krainie Figurolandii. Zajęcia koleżeńskie w grupie dzieci 4-letnich

Scenariusz do zajęć koleżańskich w grupie dzieci 4-letnich

Temat: W Krainie Figurolandii.

Data: 05.05.2016

Cele:

• ogólny: Utrwalanie informacji o figurach geometrycznych: koło, trójkąt, kwadrat.

• operacyjne: Dzieci:
o znają nazwy figur geometrycznych,
o przeliczają w zakresie 6,
o tworzą zbiory wg jednej cechy
o doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową w zabawach ruchowych,
o kształtują spostrzegawczość wzrokową.

Pomoce dydaktyczne: trójkąt, płyta CD z nagraniami melodii do biegu, brystol z kształtem domku, kształty figur geometrycznych z pianki do „budowania domku”, zestaw figur geometrycznych dla każdego dziecka do układania rytmów, kawałki zielonej tapety, kleje, figury do naklejania, ciasteczka w nagrodę.

Przebieg zajęć

1. Powitanie piosenką „Hello, how are you”(Super Simple Songs). Dzieci ustawiają się w kole i śpiewają piosenkę ilustrując ją ruchem.
2. "W Krainie Figurolandii” G. Szadkowskiej– opowiadanie ruchowe. Dzieci siedzą w kole, zamykają oczy. Gdy usłyszą dźwięk trójkąta, wstają, otwierają oczy i rozpoczynają spacer po dywanie, słuchając jednocześnie opowiadania i wykonując plecenia w nim ukryte.
Za górami, za lasami była kraina, która nazywała się Figurolandia. Wszystko było zrobione w niej
z figur geometrycznych. Aby się w niej znaleźć, trzeba klasnąć w dłonie trzy razy. Aby zobaczyć, co się w niej znajduje, z waszych dłoni musicie zrobić lornetki składające się z dwóch kółek. Wszyscy mamy lornetki, więc obserwujemy. Z figur w tej krainie są zrobione domy, drzewa, samochody, lizaki, place zabaw. Na ulicach powiewają flagi w kształcie trójkątów, a na drzewach rosną owoce w kształcie kwadratów. Dzieci zrywają te owoce i wkładają je do okrągłych koszyków. Świat figur geometrycznych rozpościera się jak okiem sięgnąć. Chcielibyśmy pozwiedzać całą krainę, ale niestety, pora wracać do przedszkola. Aby wrócić do przedszkola, każda buzia musi być wesoła. By wykonać
to zadanie, chwyćmy się za ręce i szybko usiądźmy na dywanie.
3. Rozmowa nt. treści opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytania:
Jak się nazywała magiczna kraina, w której właśnie byliśmy?
Z czego była zbudowana?
Czy pamiętacie, z jakich figur geometrycznych?
Czy chcecie zbudować taką wioskę?
4. Szukanie kształtów. W sali są ukryte różne figury geometryczne. Dzieci starają się odnaleźć wszystkie, ewentualnie z małą pomocą nauczyciela. Gdy znajdą wszystkie, siadają na dywanie.
5. „Bajeczka o kształtach” D. Menteckiej-Janek. Na dywanie nauczycielka kładzie brystol z narysowanymi konturami domku. Dzieci słuchają wiersza,
a gdy usłyszą nazwę kształtu, który trzymają w dłoni, starają się dopasować go
do odpowiedniego miejsca na kartce.
W mojej bajeczce jest domek malutki.
Mieszkają w tym domku różnokształtne ludki.
Jeden jest okrągły, drugi kwadratowy,
Małe trójkąciki wkładają na głowy.
Domek ich malutki, z kwadratu ma ściany,
Daszek ma trójkątny, pięknie malowany.
Drzwiczki kwadratowe prowadzą do środka.
W środku oba ludki każdy może spotkać.
A czasem, gdy pada i brzydko na dworze,
Gdy nie chcą wyjść z domu o takiej porze,
W oknach w kształcie kółek dwa ludki siadają
I przez te okienka na dzieci zerkają.
6. Układanie rytmów. Dzieci otrzymują koperty z figurami geometrycznymi. Ostrożnie wysypują je przed siebie. Największą przyklejają do koszulki, nauczycielka mówi,
że będzie im potrzebna w kolejnej zabawie. Następnie próbuję ułożyć rytm zgodnie
ze wzorem, który podała nauczycielka. Przeliczają liczbę figur w rzędzie.
7. Porządkowanie figur geometrycznych. Nauczycielka mówi, że aby przejść
do kolejnej zabawy, najpierw dzieci muszą posprzątać. Do pudełek oznaczonych kształtami, wkładają swoje kształty zgodnie z przeznaczeniem.
8. Taniec z figurami. Dzieci poruszają siew rytm muzyki po sali. Gdy muzyka ucichnie, dzieci szybko wchodzą do obręczy hula-hop oznaczonej takim samym znakiem, jaki mają na szyi.
9. Praca plastyczna „Geometryczna łąka”. Dzieci siadają do stolików, przykrytych zieloną tapetą. Nauczyciela mówi, że ich zadaniem będzie wykonanie łąki do wioski
z krainy Figurolandii. Mogą używać do tego tylko figur geometrycznych, które zaraz dostaną. Dzieci sprzątają po skończonej zabawie.
10. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za udział w zajęciach i przybycie gości.

Zadania dodatkowe:
1. Znajdź parę. Dziecko otrzymuje kartkę z wyciętymi otworami z kształtem: koła, kwadratu, trójkąta oraz zestawu figur. Dopasowuje je do odpowiednich otworów.
2. Jaka to figura? Dzieci mają zamknięte oczy. Nauczycielka wiesza na tablicy figurę zakrytą mniejszymi karteczkami. Dzieci otwierają oczy i próbują odgadnąć jaka figura się skryła w czasie gdy nauczycielka powoli odkrywa kolejne karteczki. Kto wie, podnosi rękę do góry.
3. Przyklej kształt. Dzieci otrzymują kartę pracy. Na trzech liniach są narysowane rzeczy w kształcie figur geometrycznych. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaki kształt dominuje na półce i przyklejenie kształtu odpowiedniej figury geometrycznej.
4. „Trójkątna Bajka”. Dzieci słuchają wiersza D. Wawiłow i O. Usenko. Wymieniają nazwy figur, które zapamiętały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.