SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa V „Słoneczka” 10.01.2018 rok, godzina 9:10
OPRACOWAŁA : KATARZYNA UNIERZYSKA
CEL ZAJĘĆ OBSERWOWANYCH : WSPIERANIE CIEKAWOŚCI, AKTYWNOŚCI W TOKU PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ
Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ
TEMAT DNIA: FIGURY GEOMETRYCZNE KSZTAŁTUJĄ CAŁY ŚWIAT
Cele ogólne:
Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania działań matematycznych
Cele operacyjne:
- Dziecko zna kształt figur geometrycznych płaskich i nazywa je ( koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
- Dziecko prawidłowo odczytuje kody
- Dziecko potrafi przeliczyć figury geometryczne
- Dziecko odróżnia prawidłowe liczenie od nieprawidłowego
- Dziecko potrafi skupić uwagę na wykonywaniu swojego zadania.
Metody:
- zadaniowa
- słowna
- pedagogika zabawy
- ćwiczeń
- własnej działalności dziecka
Formy organizacyjne
- Działalność zbiorowa (zajęcia z całą grupą)
- Indywidualna
Obszary Podstawy Programowej: I 5, IV 11, IV 14, IV 1
Pomoce dydaktyczne
-koperty, figury geometryczne, pacynka Mądra Główka
-magnetofon, dyplomy , klej, ilustracja smutnej twarzy
- laptop
- sprzęt multimedialny
Przebieg zajęć
1. Powitanie pomocnika nauczyciela - pacynki Mądra Główka
2. Piosenka na powitanie – inscenizowanie ruchem słów piosenki
3. Mądra Główka zaprasza dzieci do wykonania przygotowanych zadań, za wspólną zabawę dzieci otrzymają dyplom „Mistrza Matematyki”.
4. Prezentacja na ekranie multimedialnym piosenki o figurach geometrycznych.
Dzieci odpowiadają na pytania pacynki Mądrej Główki, gdzie jeszcze ukryły się figury geometryczne ?
( odwołanie się do obserwacji własnych dziecka).
5. Dzieci odpowiadają na zagadki Mądrej Główki
Zagadki:
Toczę, toczę się wesoło, I do wszystkich macham wkoło początku nie mam, ani końca podobne jestem do słońca Wszyscy mnie doskonale znacie. Myślę, że gotową odpowiedź macie ( koło)
Ta magiczna liczba trzy – zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki, trzy mam kąty, trzy odcinki
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz raz, dwa, trzy.
(trójkąt)
Powiem tylko: jestem szczery, ujrzysz u mnie boki cztery,
cztery kąty i wierzchołki – obce mi są różne boki.
Moje boki są równiuteńkie, a cztery kąty prościuteńkie.
(kwadrat)
Mam cztery boki równe parami,
Chociaż różniące się długościami,
Nie jestem jednak kwadratem,
Lecz jego bliskim bratem.
(prostokąt)
6. Zabawa ruchowa z pacynką – dekodowanie polecenia
niebieski prostokąt – skoki na jednej nodze
czerwony kwadrat – skaczemy jak żabki
zielony trójkąt – czwarakowanie
żółte koło – pajacyki
7. Układanie PAJACYKA z figur geometrycznych.
Hop – raczki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór ?
Jest koło, kwadrat, prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka, a na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek. Oczy i nosek są okrąglutkie jak groszek.
Rączki i nogi pajaca – to prostokąty, na nich z trójkątów małe buciki. Figur przeróżnych ułóż kilka i już jest pajacyk co skacze jak piłka.
Rozmowa kierowana nt. wiersza; Jakie figury geometryczne wystąpiły w wierszu?
Co powstało z figur geometrycznych?
Z jakiej figury geometrycznej pajacyk miał głowę, czapeczkę, brzuszek, oczy i nosek, nogi, buciki?
Przeliczanie figur geometrycznych. Pan Mądra Główka przelicza figury geometryczne (niepoprawnie, poprawnie)
Dzieci przeliczają figury geometryczne, z których został ułożony pajacyk (polecenie proste i złożone, zróżnicowane ze względu na wiek dziecka)
8. Rymowanka geometryczna – zabawa ruchowa
Z takich figur człowiek mały chce ułożyć świat cały
9. Praca plastyczna - Dzieci otrzymują zestaw wyciętych z papieru figur. Ich zadaniem jest stworzyć dowolny przedmiot z poznanych figur geometrycznych
10. Wręczenie dyplomów „Mistrza matematyki”
11. Ewaluacja zajęć
Dzieci, które polubiły zajęcia z Panem Mądra Główka ustawiają się przed pacynką .
Dzieci, którym zajęcia z Mądrą Główką się nie podobały ustawiają się przed smutną minka.