Elżbieta Mysiura
Chrzanów
Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV
Dział programu: „Poznajemy warsztat przyrodnika”
Temat: „Określamy kierunki geograficzne - lekcja w terenie”
1. Cele lekcji szczegółowe:
a/ Wiadomości:
Uczeń:
- zna kierunki geograficzne główne i pośrednie
- zna praktyczne sposoby rozpoznawania kierunku północnego w terenie na podstawie obserwacji przyrody
-wie, że przyrządem stosowanym do określania kierunków w terenie jest kompas
-zna pojęcia: kompas, gnomon, widnokrąg, kierunki geograficzne główne i pośrednie
b/Umiejętności:
Uczeń:
- potrafi prawidłowo rozpoznać kierunki geograficzne w terenie używając kompasu
- potrafi określić kierunek północny na podstawie obserwacji przyrody
- potrafi wskazać kierunek północny w słoneczny dzień na podstawie obserwacji cienia rzucanego przez gnomon oraz używając własnej sylwetki
c/Postawy:
Uczeń:
- jest świadomy że określanie kierunków w terenie służyło żeglarzom już od czasów starożytnych w wyprawach odkrywczych
- jest zainteresowany poznaniem praktycznych sposobów określania kierunków geograficznych w terenie
- aktywnie uczy się wyciągania logicznych wniosków na podstawie obserwacji przyrody umożliwiających prawidłowe rozpoznanie kierunków geograficznych w terenie
2. Metody i formy pracy:
- pogadanka, obserwacja przyrody w kierunku określania północy geograficznej, praktyczne zajęcia z wyznaczaniem kierunków za pomocą kompasu, gnomonu, używając własnej sylwetki w słoneczny dzień o godz.12.00
3. Środki dydaktyczne:
-kompasy, prosty patyk, zeszyt przedmiotowy – kartka w kratkę, 2 plansze róży kierunków
do wypełnienia
4. Przebieg lekcji:
a/ Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, podanie tematu i celu lekcji
b/ Faza realizacyjna:
- Nauczyciel w formie pogadanki wstępnej wprowadza pojęcie: widnokrąg, kompas, gnomon
- Uczniowie z nauczycielem udają się na zajęcia terenowe w słoneczny dzień np. w pobliże lasu lub parku
- Nauczyciel po dotarciu na wyznaczone miejsce zajęć rozdaje kompasy – uczniowie poznają zasadę działania przyrządu i określają kierunek północny oraz pozostałe
Nauczyciel dzieli uczniów na 2 grupy:
- Następnie nauczyciel przytacza instrukcję wyznaczania kierunku północnego za pomocą gnomonu – uczniowie używają prostego patyka jako gnomonu do wyznaczenia kierunku północnego o godz.12.00 – grupa nr 1
-Uczniowie wyznaczają kierunek północny i pozostałe stając tyłem do Słońca i wykorzystując własny cień – grupa nr 2
- W kolejnym etapie zajęć w terenie uczniowie obserwują przyrodę pobliskiego lasu, aby rozpoznać kierunek północny po następujących oznakach: krótsze gałęzie samotnego drzewa od strony północnej, mech na drzewach, węższe słoje na ściętym pniu drzewa
c/ Faza podsumowująca:
- Grupy zbierają się na wspólne podsumowanie zajęć – nauczyciel pyta wybranych uczniów jak praktycznie wyznaczyć w terenie kierunek północny i pozostałe, na róży kierunków grupa nr 1 zapisuje kierunki główne a grupa nr 2 – kierunki pośrednie
- Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i zadaje pracę domową:
Na kartce w kratkę narysuj punkt a następnie poruszając się o jedną kratkę narysuj strzałkami kolejnych 20 wybranych przez Ciebie kierunków i zapisz za pomocą skrótów angielskich w punktach 1-20