Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Przedszkolaka
w dniu 20.09.2018 r w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach
Miejsce; ogród przedszkolny lub sala przedszkolna.
Cele ogólne
-Dostarczenie dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy, czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
-Wdrażanie do aktywnego organizowania i uczestniczenia w zabawach.
-Aktywizowanie dziecięcej twórczej ekspresji ruchowej
-Kultywowanie tradycji przedszkolnych
Cele operacyjne - dziecko:
•uczestniczy w obchodach swojego święta,
•bierze udział w zabawach z rówieśnikami,
•nawiązuje kontakty społeczne z rówieśnikami (dziećmi) z innych grup.
Pomoce: Słonko, Chmura, Tęcza- tańczące wstążki, folia malarska , piosenka Hymn Przedszkolaka, muzyka do zabaw , stroje wróżek, poczęstunek w ramach II śniadania .
Przebieg spotkania :
1.Zapoznanie dzieci z celem spotkania – Dzień Przedszkolaka.
Wszystkie dzieci zgromadzone w ogrodzie przedszkolnym lub sali przedszkolnej (w razie niesprzyjającej pogody)
Przed dzieci wychodzą dwie wróżki.
I z nich mówi:
- Drogie dzieci. Przybyłyśmy do waszego przedszkola, bo dowiedziałyśmy się , że dzisiaj jest ważne święto. Tylko nikt nie potrafił nam powiedzieć?
- Może wy nam powiedzie , co dzisiaj świętujemy?
•Burza mózgów- dzieci wymyślają cel spotkania
- O tak już wiemy? - Wróżki śmieją się do siebie.
- To naprawdę ważne święto. Dlatego składamy wszystkich przedszkolakom serdeczne życzenia.
2. Zabawy integracyjne z wykorzystaniem przez dzieci ciekawych rekwizytów i akcesoriów.
II wróżka mówi:
- Z tej okazji chcemy zabrać Was pociągiem w niezwykłą podróż do krainy wróżek.
- Ale zanim wyruszymy w drogę zaśpiewajmy piosenkę wszystkich przedszkolaków. Podajcie sobie ręce i zróbcie kółeczka. Zaczynamy.(z głośnika słychać melodię Hymnu Przedszkolaka)
Następnie słychać wstęp piosenki „Pociąg’ – z płyty Doktor Ząbek
I wróżka mówi:
- Słyszycie? Przyjechał po nas pociąg. Wsiadamy wszyscy do pociągów i ruszamy.( muzyka). Po pewnym czasie pociągi zatrzymują się.
-Droga do krainy wróżek poprowadzi nas w wiele fajnych miejsc. Oto jedno z nich.
- Przybyliśmy do krainy „ Słońca”
W krainie słońca mieszkają żółte kaczuszki. Zatańczmy z nimi. ( taniec „Kaczuchy”)
- Jedziemy dalej ? Więc wsiadamy ponownie do pociągów. - (muzyka )Pociągi znów zatrzymują się.
II wróżka mówi:
-Dalsza podróż odbędzie się już różnymi drogami . Wróżka Adelajda zabierze Krasnoludków, Misie , Biedronki do krainy Muzykalnych Warzyw, ( zaproszony teatrzyk) po czym szybko do nas wróci , z kolei ja wróżka Cecylia zabiorę resztę przedszkolaków do krainy „Deszczu.” I tam się z nią spotkamy – (muzyka – pociąg)
- Jesteśmy u celu. W tej krainie spotykamy tańczące chmury .( N. pomagają rozłożyć przygotowane folie.) / muzyka poważna /
Chmury opadają....... i podnoszą się........, obracają się w prawo , potem w lewo, wszystkie dzieci są kropelkami i chowają się pod chmury.
- Kończymy zabawę z chmurami. Zapraszamy do pociągów i ruszamy w dalszą podróż .( muzyka – pociąg”). Kiedy muzyka cichnie pociągi znów zatrzymują się.
II wróżka mówi:
-Kochane dzieci. Przyjechaliśmy do krainy „Tęczy”. W niej mieszkają tęczowe Skrzaty, które potrafią być malutkie ( dz. kucają) i duże ( wstają na palce) a kiedy rosną to tańczą.- dzieci tańczą ZUMBĘ przy asyście zaproszonego gościa.
I wróżka pyta dzieci:
- Czy dostaliśmy już do krainy wróżek?
II wróżka sięga po lornetkę .
-Popatrzę przez lornetkę i sprawdzę czy nasz kraina jest już blisko.
- Widzę coś niesamowitego , grające warzywa ? Czy chcecie to sprawdzić?
-Wsiadamy po raz ostatni do naszych pociągów i ruszamy.
Dzieci wyjeżdżają do przedszkola lub innej sali gdzie czeka na nich niespodzianka „Muzykalne warzywa ” .Warsztat instrumentalno -wokalny z wykorzystaniem naturalnych warzyw poprowadzi zaproszony do przedszkola gość
3.Zakończenie wspólnej zabawy
Po skończonych warsztatach wróżki zapraszają dzieci na uroczysty poczęstunek zorganizowany w salach a następnie na wspólną zabawę w swoich grupach.
Opracowały i poprowadziły uroczystość :
M. Michałowska – Kuźmowicz i I.Osiecka
-