Scenariusz zajęć przedszkolnych
Data: 08.03.2018.
Grupa wiekowa: 3 – latki
Prowadząca: Małgorzata Struś
Temat zajęć: „Dzień Dziewczynek”.
Cele ogólne:
wprowadzenie radosnego nastroju z okazji Dnia Dziewczynek
nabywanie umiejętności rozróżniania płci
kształtowanie postawy życzliwości wobec rówieśników
rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą
rozwijanie ekspresji muzyczno – ruchowej
Cele szczegółowe (Dziecko):
wie, że w tym dniu święto mają kobiety małe i duże
jest życzliwe dla rówieśników
zna swoją płeć
interesuje się literaturą dla dzieci
uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych
Metody:
słowna
problemowa
zadań stawianych do wykonania
Formy:
praca indywidualna
praca zespołowa
praca z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Książka „Wiersze” Jana Brzechwy, przystrojone krzesełko, diadem, pompony, magnetofon, płyty cd, koraliki z cukierków, różyczki z krepiny, serduszka wycięte z czerwonego kartonu i balony do dekoracji sali.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się piosenką: „Wszyscy są”
- chłopcy witają dziewczynki
- dziewczynki witają chłopców
Wszyscy są, witam Was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś Ty,
raz, dwa, trzy!
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – wyjaśnienie dzieciom, że w dniu dzisiejszym swoje święto obchodzą wszystkie Panie i Dziewczynki.
3. Wysłuchanie utworów Jana Brzechwy, których bohaterami są dziewczynki:
- „Samochwała”
- „Kłamczucha”
- „Skarżypyta”
- uważne wysłuchanie wierszy recytowanych przez nauczycielkę
- rozmowa kierowana na temat treści utworów
- próba oceny zachowania bohaterek – czy ich postępowanie jest godne naśladowania?
4. „Moja Koleżanko” - zabawa kołowa ze śpiewem. Dzieci poruszają się po obwodzie koła, jedna dziewczynka wchodzi do środka i wykonuje ruchy i gesty zgodne z treścią piosenki:
Moja Koleżanko – klęknij na kolanko,
podeprzyj się w boczki, złap za warkoczyki.
Umyj się, uczesz się i wybieraj kogo chcesz.
5. „Dziewczynki z naszej grupy” - dyskusja na temat dziewczynek z grupy, opis wyglądu, cech charakteru, sposobu bycia każdej z nich. Każda z dziewczynek siada na specjalnym krzesełku „tronie”, a pozostali przyglądają się jej i dzielą się przemyśleniami na jej temat: np. Ania ma długie włosy. Jest grzeczna, miła, lubi bawić się lalkami.
6. „Zapraszam do tańca” - zabawa w parach przy dźwiękach muzyki. Chłopcy proszą do tańca swoje koleżanki, pamiętając o używaniu zwrotów grzecznościowych.
7. „Sto lat” - uroczyste odśpiewanie przez chłopców piosenki okolicznościowej, wręczenie przygotowanych wcześniej upominków.
8. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i wspólną zabawę.