Scenariusz zajęć przedszkolnych
Data: 28.09.2018
Prowadząca: Małgorzata Struś
Temat: „Dzień Chłopca”.
Grupa wiekowa: 4, 5-latki
Cele ogólne:
kultywowanie obchodów świąt i uroczystości wśród dzieci przedszkolnych
wdrażanie w naturalnych sytuacjach wychowawczych objawów życzliwości, dobroci, koleżeństwa
nabywanie umiejętności rozróżniania płci
rozwijanie ekspresji słownej, muzycznej, ruchowej
Cele operacyjne (Dziecko):
Metody:
słowna
problemowa
praktycznego działania
Formy:
praca indywidualna
praca zespołowa
praca z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Książki – „Wiersze dla dzieci” Maria Konopnicka, „Wiersze” Julian Tuwim, magnetofon, płyty cd, serduszka wycięte z czerwonego kartonu i balony do dekoracji sali, upominki dla chłopców krawaty wycięte z kartonu, wyklejone serduszkami.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie się „Iskierką Przyjaźni” - zabawa na powitanie integrująca grupę. Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczycielka poprzez uścisk dłoni „przekazuje” iskierkę, wypowiadając słowa: „Iskierkę Przyjaźni puszczam w krąg – niech wróci do moich rąk”. Dzieci kolejno „przekazują” iskierkę, aż „wróci” do nauczycielki.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
wyjaśnienie, kto ma dzisiaj święto
zaproszenie wszystkich chłopców na przygotowanie „honorowe” miejsca
„Chłopcy z naszej grupy” - zabawa słowna – dyskusja na temat kolegów; wypowiedzi dziewczynek np. Michał jest dobrym kolegą itp.
3. „Hej chłopcy” - wysłuchanie utworów, których bohaterami są chłopcy, czytanych przez nauczycielkę: „Stefek Burczymucha”, „Dyzio Marzyciel”:
- uważne wysłuchanie treści utworów
- rozmowa kierowania na temat treści utworów
- próba dokonania oceny zachowania bohaterów – czy ich postępowanie jest godne naśladowania
4. „Rolnik sam w dolinie” - zabawa kołowa ze śpiewem. Wybrany chłopiec – Rolnik stoi w środku , dzieci poruszają się po obwodzie koła, śpiewając piosenkę wybierając i zapraszając kolejne osoby do środka.
Rolnik sam w dolinie, Rolnik sam w dolinie,
hejże, hejże, hejże ha, Rolnik sam w dolinie.
Rolnik bierze Żonę , rolnik bierze Żonę,
hejże, hejże, hejże ha, rolnik bierze Żonę.
Żona bierze Dziecko, Żona bierze Dziecko,
hejże, hejże, hejże ha, Żona bierze Dziecko.
Dziecko bierze Nianię, Dziecko bierze Nianię,
hejże, hejże, hejże ha, Dziecko bierze Nianię.
Niania bierze Kotka, Niania bierze Kotka,
hejże, hejże, hejże ha, Niania bierze Kotka.
Kotek bierze Myszkę, Kotek bierze Myszkę,
hejże, hejże, hejże ha, Kotek bierze Myszkę.
Myszka bierze Serek, Myszka bierze Serek,
hejże, hejże, hejże ha, Myszka bierze Serek.
Ser zostaje w kole, bo nie umiał w szkole,
tabliczki mnożenia, ani podzielenia.
Koło się obraca, Serek się przewraca,
hejże, hejże, hejże ha, Serek się przewraca.
5. „Bawimy się przy muzyce” - tańce i pląsy przy dźwiękach rytmicznej muzyki.
6. „Sto lat chłopcy” - uroczyste odśpiewanie przez dziewczynki piosenki okolicznościowej, wręczenie przygotowanych wcześniej upominków – krawatów.
7. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i wspólną zabawę.