KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Prowadzący: Krzysztofa Solak
Data: 13.04.2016 r.
Temat zajęć: ,, Przyjaciele przyrody ”
Miejsce: świetlica szkolna
Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy I
Czas: 45 min
Cele główne:
- kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody
- rozwijanie u dzieci poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze
- uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającej przyrody
Cele szczegółowe – uczeń :
- integruje się z grupą
- słucha uważnie tekstu literackiego
- odpowiada na pytania dotyczące tekstu
- wymienia elementy środowiska przyrodniczego
- opowiada o sytuacji przedstawionej na ilustracjach
- odróżnia dobre i złe postępowania ludzi wobec przyrody na podstawie ilustracji
- odpowiada na pytania z zakresu wiedzy przyrodniczej
- interpretuje ruchem opowiadanie
- odczytuje krótkie zdania
- wymienia zasady przyrodnika
Metody zajęć:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Formy pracy:
- indywidualna
- zespołowa
Środki dydaktyczne: płyta CD, magnetofon, wiersz D. Gellnerowej pt. ,, Co to jest przyroda?”, obrazki zawierające elementy przyrody, ilustracje przedstawiające zachowania człowieka w przyrodzie, opowiadanie ,,Jestem drzewem”, pytania do quizu, paski z napisami – zasadami młodego przyrodnika.
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie celu i planu zajęć.
2. Powitanie dzieci zabawą ruchową przy piosence ,,Bocian i żabki”. Dzieci ustawione w kole naśladują ruchem słowa piosenki.
3. Wysłuchanie wiersza D. Gellnerowej pt. „ Co to jest przyroda? ”. Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące przeczytanego utworu:
- O czym jest mowa w wierszu?
- Czym jest przyroda?
- Jakie elementy przyrody zostały wymienione w wierszu?
- Jak nazywa się święto związane z ochroną przyrody? Kiedy je obchodzimy?
- Kogo możemy nazwać ,,przyjacielem przyrody?”
4. Zabawa dydaktyczna ,,Elementy przyrody”. Dzieci otrzymują kartki, na których znajdują się różne obrazki. Zadaniem każdego dziecka jest określenie czy dany obrazek jest elementem przyrody, czy nie jest z nią związany.
5. Zabawa edukacyjna pt. ,,Zachowania człowieka w przyrodzie” . Nauczyciel prezentuje uczniom ilustracje przedstawiające różne zachowania ludzi wobec przyrody. Dzieci omawiają sytuację widoczną na przedstawionym obrazku.
6. Zabawa ruchowa pt. „Jestem drzewem”. Dzieci interpretują ruchem i gestem opowiadanie nauczyciela wcielając się w rolę drzewa. W tle słychać spokojną relaksacyjną muzykę.
7. Zabawa pt. ,,Co wiemy o przyrodzie?” - Quiz przyrodniczy. Dzieci sprawdzają swoją wiedzę z zakresu przyrody poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
8. ,,Zasady młodego przyrodnika”. Dzieci otrzymują hasła - zasady jakie należy przestrzegać, by pomóc naszej przyrodzie, a następnie odczytują je. Zasady umieszczamy w widocznym miejscu w sali.
9. Podsumowanie zajęć i podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.