Konspekt zajęć dla chłopca z Zespołem Aspergera.
Czas trwania: 45 min.
TEMAT: Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych oraz ćwiczenie sprawności manualnej.
CELE ZAJĘĆ:
• kształtowanie empatii i umiejętności odczytywania stanów emocjonalnych innych osób,
• rozwijanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji,
• doskonalenie rozumienia wskazówek płynących z otoczenia społecznego,
• ćwiczenie sprawności manualnej
• motywowanie do wysiłku, wydłużanie czasu koncentracji uwagi,
• rozwijanie umiejętności współpracy z terapeutą
METODY PRACY:
• poglądowa,
• zajęć praktycznych
• metoda malowania dziesięcioma palcami
FORMY PRACY: praca indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• szary papier,
• farby,
• spinacze,
• kilka kartek starych gazet,
• nożyczki,
• obrazki przedstawiające różne wyrazy twarzy (radość, smutek, strach, wstyd, zdziwienie, złość),
• karta pracy obrazująca różne zachowania dzieci i ich emocje
• Muzyka wykorzystywana podczas sesji: W.A. Mozart, Marsz turecki [w:] Muzyczna recepta na zdrowie.
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjne, przygotowanie do zajęć: Przywitanie się z dzieckiem, nawiązanie kontaktu wzrokowego.
2.Swobodna rozmowa z dzieckiem dotycząca poprzedniego dnia, tego, co lubi robić po przyjściu z przedszkola. Nauczyciel przedstawia także cel zajęć i krótko omawia ich przebieg.
3. Malowanie na dużym arkuszu palcami umoczonymi w farbie. W Tle słychać muzykę Mozarta. Nauczyciel może powiedzieć: Na leżącym przed Tobą papierze namaluj obrazek. Malował będziesz go dłońmi zamoczonymi w farbie.Który kolor lubisz?Wybierz teraz, którym chciałbyś malować... Możesz namalować kreski, koła, co tylko zechcesz. Pomoże Ci w tym muzyka.
3. Przypinanie klamerek do bielizny na ściankach pudełka.
4. Darcie i gniecenie kartek gazet, dziecko drze duże gazety na mniejsze kawałki, z kilku z nich formuje w dłoniach kule, ugniata je.
4. Nauczyciel pokazuje dziecku obrazki – uczuciowe lizaki z różnymi wyrazami twarzy. Szymonek ma za zadanie rozpoznać, jakie emocje symbolizują lizaki oraz spróbować opowiedzieć o nich. Następnie chłopiec wycina napisy uczuć i dopasowuje po kolorze do odpowiednich patyczków (załącznik nr 1).
5. Nauczyciel przedstawia kartę pracy z ilustracjami różnych sytuacji z udziałem dzieci. Chłopiec ma za zadanie przyjrzeć się ilustracjom i opowiedzieć, co się na nich dzieje. Kto tu może być smutny? Kto się złości? Czy ktoś się wstydzi?( załącznik nr 2).
6. Słowna pochwała dziecka za współpracę, za chęci, podarowanie naklejki. Pożegnanie się z dzieckiem.