SCENARIUSZ ZAJĘC OTWARTYCH DLA DZIECI 5 LETNICH
TEMAT„Rusz głową i pokonaj smoka”- zabawy doskonalące logiczne myślenie, kreatywność, pamięć i spostrzegawczość
CELE:
•pobudzanie dziecięcej kreatywności
•kształtowanie i doskonalenie myślenia logicznego- wnioskowania
•ćwiczenie spostrzegawczości, pamięci wzrokowej i słuchowej- odtwarzanie wzorów
•doskonalenie umiejętności matematycznych w praktycznym zastosowaniu
POMOCE- PRZYGOTOWANIE
•teatrzyk i kukiełki do krótkiego przedstawienia o smoku
•2 brystole z wizerunkiem smoka w jaskini i pokonanego smoka- list w kopercie
•dzieci mają przyklejone cyfry 1,2,3; w kole rozłożone są dywaniki
•kartki do zmazywania z narysowanymi kropkami- sylabami
•woreczek dla każdego dziecka z pomocami:
- spinacze z cyframi,
- mazak,
- wacik
- talerzyki papierowe z narysowanymi zwierzętami
- guziki
- nitki
- patyczki
- karteczki z nutkami
•obrazki Fiona, Shrek, Smoczyca- ćwierćnuty i ósemki-
•symbole na kartkach do odwzorowywania
•karty pracy z kropkami – kredki- nożyczki
•papierowe talerzyki medale
PRZEBIEG:
1.Oglądanie teatrzyku „O smoku wawelskim”- po jego zakończeniu rozmowa na temat tego jak rycerze walczyli ze smokiem, jak główny bohater pokonał smoka? – dlaczego mu się to udało- kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego,
2.„ZAMIENIAMY KROPKI NA SYLABY”- ODKODOWYWANIE- Nauczycielka prosi dzieci aby usiadły na dywanikach na których jest tyle sylab ile zawiera ich imię- sprawdzenie poprawności poprzez wyklaskiwanie sylab przez poszczególne dzieci.
3.„JAK POKONAĆ SMOKA?” – burza mózgów- nauczycielka przedstawia dzieciom sylwetę wielkiego smoka i mówi że musimy go przepędzić ale nie wypędzimy go krzykiem- spójrzcie nad smokiem są skały kamienie – tu nauczycielka pokazuje kamienie -jaki macie pomysł?- dzieci podają swoje pomysły nauczycielka naprowadza dzieci na dobre rozwiązanie- aby usunąć kamień musicie się wysilić i rozwiązać zagadkę na nim.
4.„JASKINIA”- najpierw spróbujemy czy na pewno nie uda nam się usunąć kamieni – spróbujmy je poprzesuwać-
•na hasło – wiatr- przesuwamy się w prawo
•na hasło- słońce- przesuwamy się w lewo
•na hasło burza- robimy obrót
•na hasło jaskinia wszyscy zmieniamy miejsce
jedzie autobus z woreczkami- woreczki bierzemy dalej podajemy- dzieci podają sobie pudełko i biorą woreczki z pomocami potrzebnymi do zajęć
5.Usuwamy PIERWSZY KAMIEŃ 1- spinacze i kartka (do zmywania)
zadania:
•przyczep spinacze na każdym boku, rogu itp.
•układanie w kolejności-
•ile usłyszałeś kroków smoka?- przyczep odpowiednią cyfrę
•stwórz własną dowolną liczbę wybierając dwie cyfry- odczytaj ją
6.Usuwamy DRUGI KAMIEŃ 2- walcząc ze smokiem musimy mieć dobrą pamięć i spostrzegawczość – poćwiczymy teraz – nauczycielka rozkłada na dywanie talerzyki papierowe z narysowanymi zwierzętami- zadaniem dzieci jest zapamiętanie zwierząt w odpowiedniej kolejności- dźwięków a także zapamiętanie na wyrywki- jakie zwierze gdzie było
7.TRZECI KAMIEŃ 3- „RYSUJEMY”- dobrze zapamiętaliście ale nie wiem czy każdy zapamiętał, aby kamień spadł musimy to sprawdzić- dzieci wyjmują z torebeczek mazaki i waciki- symbole na kartkach
•nauczycielka pokazuje szybko jakiś symbol i zakrywa- dzieci musza go odtworzyć- potem pokazuje dwa symbole dzieci musza odtworzyć dwa symbole
•nauczycielka prosi aby dzieci narysowały 1 okrąg – nastepnie dorysowują coś aby powstał obrazek- potem 1 kwadrat- postępują tak samo
8.CZWARTY KAMIEŃ 4- „Fiona’ Shrek, Smoczyca”- ćwiczenia rytmiczne- (np. Agnieszki Sienkiewicz) dzieci wstają- nauczycielka wyjmuje i układa na dywanie obrazki- dzieci mówia je rytmicznie; nauczycielka układa z nich jakiś rytm
•dzieci mówią- potem wyklaskują- potem nauczycielka zasłania jeden- dwa- trzy itd.
•nauczycielka zabiera smoczycę- zostaje tylko fiona i shrek- nauczycielka pokazuje dzieciom obrazek przedstawiający nuty- ósemki i ćwierćnutę- nie nazywa ich- tylko mówi na nie fiona i shrek- wystukując rytm- zadaniem dzieci jest „ZGADNIJ CO WYSTUKAŁAM?”- a następnie dzieci same dostają- same układają rytmy- małe kartoniki z nutami
9.PIĄTY KAMIEŃ 5- Może uda nam się oszukać smoka szykując mu jedzenie- dzieci wyjmują torebeczek sznurki i guziki
•układają najpierw 2 okręgi i np. biorą 6 guzików- rozłóż aby było równo; (potem można w 3 okręgach itp.)
•2 okręgi- i np. 8 guzików- rozłóż jak chcesz – powiedz jakie działanie ci wyszło- np. 5+3=8
•Ułóż ze sznurków i guzików twarz rycerza
10.dobierzmy patyczki z torebeczki-
•układamy z nich np. kwiaty- odejmujemy i dodajemy-
•z ilu patyczków ułożysz kwadrat, trójkąt, prostokąt nawet trapez – dzieci układają
11.SZÓSTY KAMIEŃ 6- PRACA TWÓRCZA – ułóż co chcesz używając wszystkich materiałów- patyczków, sznurków i guzików – dzieci poruszając się w prawą stronę oglądają prace kolegów
porządkowanie dywaników
12.SIÓDMY KAMIEŃ 7- „POBAWMY SIĘ”- dzieci mają na sobie numerki- poruszają się w rytm muzyki na przerwę nauczycielka mówi np.
•dobierzcie się tak aby w waszym zespole były jednakowe cyfry czyli jedynki do jedynek itp.
•tworzymy liczbę 123
•dobierzcie się tak aby suma była równa 3
13.ÓSMY KAMIEŃ 8- Spróbujemy ostatni kamień strącić śpiewem – „KTO Z PAŃSTWA WIE?”- śpiewanie w głowie, opuszczanie fragmentów piosenki
Kamienie upadły - brawo smok pokonany- nauczycielka odsłania rysunek smoka pod kamieniami- na szczycie kamieni jest koperta a w niej list
Gratulacje udało Wam się pokonać smoka który męczył moje królestwo.
Okazaliście się dzielnymi i mądrymi wojownikami, którzy potrafią rozwiązać każdy problem. Jesteście godni medalu jednak każdy z Was wsławił się czymś innym także medal zrobicie sobie sami
14. Na koniec dzieci dostają kartki z kropkami ich zadaniem jest tak połączyć kropki aby powstał jakiś rysunek – następnie mogą wyciąć obrazek i wkleić go na przygotowany jako medal papierowy talerzyk z tasiemką