Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I / 4h/
Temat bloku: W ŚWIECIE BAJEK
Temat dnia: „Elmer i zagubiony miś”
Cele ogólne:
- wdrażanie do wyrażania myśli w formie zdań poprawnych językowo
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych i wrażliwości społeczno-moralnej
- przygotowanie do odbioru dzieł sztuki teatralnej
- zaznajamianie z elementami wiedzy o języku / zdanie, wyraz, sylaba, litera/
- wdrażanie do przestrzegania reguł w grach i zabawach
- rozwijanie myślenia matematycznego
- dążenie do wyrażania odczuć i przeżyć w formie plastycznej
Cele szczegółowe: uczeń:
- wypowiada się nt. swojego misia oraz odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanej bajki
- porządkuje ilustracje według kolejności zdarzeń
- rozumie , co oznacza pojęcie „wyjątkowość”, próbuje znaleźć podobieństwa i różnice między sobą a kolegami
- układa wyrazy i zdanie z rozsypanki , poprawnie je zapisuje
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych
- wciela się w rolę teatralną oraz kulturalnie zachowuje się podczas zabawy teatralnej
- porównuje misie uwzględniając różne kryteria, przelicza elementy w zbiorze
- projektuje okładkę bajki o Elmerze i misiu
Metody:
słowne: rozmowa, objaśnienia, praca z tekstem
aktywizujące: zabawa teatralna, zabawa muzyczno- ruchowa,
oglądowe: pokaz i obserwacja,
czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających, działań plastycznych
ewaluacji: Mr. Smile
Forma pracy: zbiorowa, grupowa jednolita, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: pluszaki – zwierzaki, egzemplarze książek o misiach, szarfy, płyta DVD, egzemplarz książki „Elmer i zagubiony miś”,pacynki, kukiełki, chusta Klanza, karty pracy dla każdego
ucznia, materiały plastyczne, sylwety słonia
Zapis w dzienniku:
Zabawy ruchowe z elementami orientacji, gimnastyki, skoku i integracji. Misie i słonie w literaturze i filmie. Czy jestem wyjątkowy? – rozważania uczniów w oparciu o wysłuchaną bajkę pt. „Elmer i zagubiony miś” Davida McKee. Zabawa z teatr – scenki teatralne do bajki o Elmerze. Układanie wyrazów i zdań z rozsypanek literowych i sylabowych. Tworzenie zbiorów, przeliczanie i porównywanie ich liczebności. Tworzenie okładki do książki o Elmerze.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie : zabawy ruchowe z elem. orientacji , gimnastyki, skoku i integracji
o „Pobudka” – dzieci leżą na dywaniku w założonych maskach i „śpią” ( maski są założone przed wejściem do sali). Nauczyciel budzi „misie” przez dotknięcie policzka, potarcie ucha, poklepanie po plecach...Misie budzą się, przeciągają i siadają w kole
o „Kim jestem?” - dzieci siedzą w kole, na dywaniku z założonymi maskami misiów. Mruczą , wydają odgłosy - a klasa zgaduje, kto schował się pod maską misia ( zabawa jest możliwa do wykonania, bo dzieci w naszej szkole noszą jednakowy strój szkolny, stąd trudno jest je odróżnić , gdy są w maskach)
o „Witam...” - witam te zabawki pluszowe, które wyspały się......, piły mleko na śniadanie....., są dziś w dobrym humorze....., lubią cukierki....., potrafią zrobić 3 przysiady......, zrobią skłon ....., przeskoczą przez przeszkodę..... ,mruczą jak tygrysy.....( „pluszaki – uczniowie” , których dotyczy powitanie nauczyciela zmieniają się miejscami w kole lub wykonują zadanie ruchowe)
o zabawy z chustą Klanza- „Pluszaki na oceanie”, „Zwierzaki na trampolinie”
2. Misie i słonie w literaturze i filmie – pogadanka z uczniami nt. zwierzątek występujących w książkach dla dzieci i w bajkach telewizyjnych. Stworzenie klasowej wystawki książek. Ustny opis przyniesionych pluszaków – zwrócenie uwagi na szczegóły wyglądu przyniesionej zabawki - zwierzątka / ed. polonistyczna/
3. Zaśpiewanie misiom piosenki pt. „O kochaniu misia” z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych /ed. muzyczna/
4. Klasyfikowanie, grupowanie, tworzenie w zbiorze klasowych pluszaków podzbiorów ( misie, tygryski, słonie, małpki...) – szarfy. Przeliczanie elementów danego zbioru, porównywanie liczebności - o tyle mniej/ więcej / ed. matematyczna/ np. misie/słonie....małe, duże, o sierści w jednym kolorze, kolorowe, w ubrankach, puszyste..... - propozycje uczniów.
5. Wprowadzenie w nastrój bajki o Elmerze / ed.polonistyczna i ruchowa/
o Zabawa orientacyjno - ruchowa „Ciepło –zimno” / chowamy misia w sali /
o Rozmowa z uczniami:
- co czuliście, gdy schowałam waszego misia?
- co czulibyście, gdyby miś się zgubił?
o Powiedzenie przez dzieci znanego im już wierszyka:
Nim rozpocznie się czytanie
patrz uważnie, co się stanie
nadstaw uszy, wytrzeszcz oczy
może bajka cię zaskoczy?
6. Poznanie bajki „Elmer i zagubiony miś” – czytanie wrażeniowe nauczyciela. Ogląd pięknych ilustracji, rozmowa nt. tekstu i przeżyć nim wywołanych / ed. polonistyczna i społeczna/
o ustalenie wydarzeń – uporządkowanie ilustracji według kolejnych wydarzeń w bajce
o kto próbował pomóc w poszukiwaniach misia? wyklaskiwanie nazw zwierząt / sylabami/
o dlaczego warto pomagać innym?
o co świadczy o naszej wyjątkowości? Czy musimy się czymś wyróżniać, by być wyjątkowym człowiekiem? ( N-l uważnie słucha wypowiedzi uczniów, szanuje ich poglądy, stara się jednak, by zakończeniem dyskusji była konkluzja, że „ KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY. NIE TRZEBA SIĘ WYRÓŻNIAĆ, BY BYĆ WYJĄTKOWYM”
7. Zabawa integrująca zespół klasowy „Trojaczki” – zespoły trzyosobowe chodzą po sali i szukają w sobie :
o 3 rzeczy, które wszyscy lubią robić, lubią jeść ,
o 3 rzeczy, którymi się różnią/ ed. społeczna/
8. Co kryje dziś nasza bajkowa szafa? - pokaz pacynek – zwierzątek i kukiełek występujących w bajce ( Elmer, Wilbur, słoń, słoniątko, lew, tygrys, małpka, miś zwykły i w kratkę...) Przydział ról, próby teatralne w grupach, , przygotowanie do prezentacji scenki teatralnej do wysłuchanej bajki – widzami są uczniowie i wszystkie zgromadzone pluszaki. Prezentacje grup – scenki teatralne do bajki „Elmer i zagubiony miś” – zwrócenie uwagi na zachowanie podczas oglądania „przedstawienia” / ed. teatralna /
9. Ćwiczenia w tworzeniu, czytaniu i pisaniu wyrazów i zdań /ed.polonistyczna/
o Praca w grupach - obrazek słonia z rozsypanką sylabową. Należy ułożyć zdanie o słoniu i zapisać w zeszycie : Elmer lubi kolory. Polub barwy i ty. / Dzieci otrzymały materiał literowy dotychczas poznany/
o Praca indywidualna zróżnicowana- uczniowie układają imiona zwierzątek z rozsypanek literowych/ sylabowych – wielka litera w pisowni imion
( dzieci bazują na znanym sobie materiale literowym)
10. Za pomocą zgromadzonych środków plastycznych uczniowie przedstawiają przygody Elmera z bajki „Elmer i zagubiony miś” ze zwróceniem uwagi na wyjątkową kolorystykę - rysowanie, wycinanie, naklejanie, wydzieranie, lepienie... - wybór uczniów / ed. plastyczna /. Wystawka prac.
11. Zakończenie zajęć
o masujemy plecy misia
o ewaluacja
– Mr . Smile ( słoń z podniesioną i opuszczoną trąbą)
– podsumowanie lekcji ( co uczniowie ciekawego, ważnego, nowego, mądrego dziś doświadczyli?)
Przypomnienie zdania: „NIE TRZEBA SIĘ WYRÓŻNIAĆ, BY BYĆ WYJĄTKOWYM”
Opracowanie scenariusza Dorota Sztompka