KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM.
Data: 20.09.2018 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr A. Belczyk, mgr Joanna Konopka – Świgut
Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa
Uczeń: Adrian W. / klasa II ,,ua’’
Cele zajęć:
- stymulacja słuchowa
- stymulacja i usprawnianie dłoni (chwyt i manipulacja)
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: czynnościowe, praktycznego działania, techniki relaksacyjno – rozluźniające, naśladownictwa, masaż
Środki dydaktyczne: bajka muzyczna pt: ,,O rybaku i złotej rybce’’, odtwarzacz cd, ilustracje do bajki, tektura, mazaki, nożyczki, spinacze, dziurkacz, dwa patyki, gruba nitka, dwa magnesy,
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.
II. Zajęcia właściwe
1.Wysłuchanie bajki muzycznej czytanej przez znanego aktora.
2.Uczniowie mają za zadanie odgadnąć tytuł.
3. Porządkowanie ilustracji do bajki z kolejnością wydarzeń. Stworzenie osi czasu.
4.Zabawa słowna z wykorzystaniem słów tak/nie
1. Rybak złowił złoty kamień
2. Czy złota rybka przemówiła do rybaka ludzkim głosem
3. Czy złota rybka pochodziła z królewskiej rodziny
4. Czy złota rybka podarowała rybakowi pałac
5. Czy żona rybaka została cesarzową
6. Czy poniosła karę za swa chciwość
5. Określenie cech rybaka, jego żony i złotej rybki
Rybak – smutny, skromny
Żona rybaka – niedobra, zła, chciwa, niemiła, zachłanna, niecierpliwa
Złota rybka – cierpliwa, hojna
6. Zabawa w ,,wędkowanie’’
Potrzebne materiały:
Tektura, mazaki, nożyczki, spinacze, dziurkacz, dwa patyki, gruba nitka, dwa magnesy.
Uczniowie wykonują tekturowe rybki i ozdabiają je według uznania. Przy pyszczku każdej robią małą dziurkę i przewlekają przez nią spinacz. Do każdego patyka przywiązują kawałek nitki z przyczepionym na końcu magnesem. Gotowe? Wędkowanie czas zacząć. Wygrywa ten, kto złowi więcej ryb!
7. Bajkowe zagadki Zgaduj Zgadula:
Pewien rybak ją wyłowił
I darował życie.
Gdy o tym opowiadacie to do trzech liczycie. /Złota rybka/
W jakiej bajce spotkasz dziadka z długą brodą
Chałupinę starą i sieci nad wodą. /O rybaku i złotej rybce/
To nie pająk choć używa sieci.
Bajkę o nim i rybce znają wszystkie dzieci. /Rybak/
8. Przeczytaj fragment bajki i wymyśl własne zakończenie:
,,Nad brzegiem morza mieszkał w ubogiej chatce rybak z żoną. Codziennie wypływał łodzią i zarzucał sieci, lecz niewiele udawało mu się złowić. Pewnego dnia złapał złotą rybkę, która poprosiła go o uwolnienie jej. W zamian obiecała spełnić każde jego życzenie. Rybak ...’’.
III. Zajęcia końcowe
1. Rozwijanie sprawności słuchowej – relaksacja.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieci za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.
Źródła:
,,O rybaku i złotej rybce’’, Złote bajki 34, Wyd. EM.