SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5 LETNICH Z ZAKRESU
STOPNIA ZNAJOMOŚCI OBOWIĄZUJĄCYCH ZASAD I NORM SPOŁECZNYCH
TEMAT ZAJĘCIA: „Bawimy się wspólnie”
CELE OGÓLNE:
• Posiadają poczucie przynależności do grupy przedszkolnej
• Respektują ustalone zasady w zabawach i grze
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Potrafią ustawić się w kole wg określonego porządku
• Podejmują się wykonania wskazanego zadania
• Potrafią podzielić się na 2 grupy
• Cierpliwie słuchają tego co mają do powiedzenie koledzy
• Podejmują się wykonania omówionych zadań
• Potrafią dobrać się w pary
• Stawiają się na sygnał zbiórki
METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Słowna: rozmowa
• Oglądowa: pokaz
• Elem. E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
FORMY:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna
CZAS TRWANIA: ok 30 min.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• 1tor do gry: dywaniki
• 2 kostki
• 2 pionki
• Koperty z zadaniami do wykonania
• Kartki z napisami – start, meta
• Kartka w kolorze zielonym oraz czerwonym
• Kartki do zliczanie punktów za wykonanie poszczególnych zadań
• Szarfy w kolorze czerwonym oraz zielonym
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
• Ustawienie się w kole wg określonego porządku
• Zabawa ruchowa z muzyką „Rób to co ja” dzieci ustawione w kole. Jedno z dzieci wychodzi na środek koła i pokazuje ruchy, które naśladują inne dzieci. Następnie następuje zmiana osoby która pokazuje ruchy
• Tworzenie gry opracowanej na podstawie „Ściganki” (wg Gruszczyk – Kolczyńskiej).
Ustalenie wspólnie z dziećmi zasad gry – kto rozpoczyna grę, co dzieje się w wypadku kiedy gra się zakończy a nie wszystkie dzieci rzucą kostką, co w przypadku nie różnej ilości zawodników w poszczególnych drużynach.
Nauczyciel tworzy chodniczek, na którym będą grać dzieci. Pokazuje początek i koniec toru oznaczone wyrazami: „start” i „meta”, a także narysowaną strzałkę, która przypominać będzie, w którą stronę należy się poruszać.
Dzieli dzieci na zespoły. Zespoły dostają po 1 kostce do gry. Dzieci w grupach kolejno rzucają kostkami, a przedstawiciele przesuwają pionki o określoną liczbę oczek. Na wybranych oczkach toru znajdują się koperty z zadaniami do wykonania przez dzieci oraz dodatkowo: oczko oznaczone kolorem czerwonym – oznaczające cofnięcie się o 4 oczka do tyłu oraz oczko w kolorze zielonym oznaczające przesunięcie się pionka do przodu o 2 oczka. Kiedy jednak pionek jest bliski mety i dzieli go od mety sześć lub mniej płytek, n - l zwraca się do dzieci: trzeba policzyć, ile brakuje do przekroczenia mety, i tak rzucić kostką, aby wyrzucić dokładnie tyle kropek, ile jest płytek. Jeżeli będzie za dużo kropek, trzeba czekać. Wygrywa ta drużyna, która wyrzuci tyle oczek aby pionek zajął miejsce na słowie meta. Na koniec zabawy n – l zlicz punkty za prawidłowo wykonane zadania i podaje, która drużyna ma więcej punktów
• Rozdanie nagród za wzięcie udziału w zabawie
1 ZADANIE: Ułóż puzzle (jeden zawodnik)
2 ZADANIE: Rozwiąż zagadkę słowną (cała grupa)
Dla I gr „Gdy idziesz na wycieczkę, nosisz w nim różne rzeczy, ale nie nosisz w rękach, zakładasz go na plecy”
Dla II gr „Plastikowe rączki na dość długim sznurku. Można na niej skakać latem na podwórku”
3 ZADANIE: Jak się nazywa ten przedmiot, do czego służy? (jeden zawodnik)
4 ZADANIE: Nazwij pojazdy przedstawione na ilustracji 3 pojazdy (cała grupa)
5 ZADANIE: Policz ile jest kwiatów ( białych oraz czerwonych). Których kwiatów jest więcej? (jeden zawodnik)
6 ZADANIE: Rozpoznaj z zamkniętymi oczami używając tylko zmysłu dotyku co to za przedmiot (jeden zawodnik)
7 ZADANIE: Wykonaj zadanie ruchowe: Zrób razem z całą grupą 5 podskoków „pajaców” (cała grupa)
8 ZADANIE:
Dla I gr. Wymień 5 zwierząt mieszkających w lesie (cała grupa)
Dla II gr. Wymień 5 zwierząt mieszkających na farmie (cała grupa)
9 ZADANIE: Rozpoznaj odgłosy zwierząt (cała grupa)
10 ZADANIE: Co nie pasuje do zgromadzonych rzeczy(jeden zawodnik)
11 ZADANIE:
Dla I gr. Ułóż tasiemki od najdłuższej do najkrótszej (jeden zawodnik)
Dla II gr. Ułóż koła od największego do najmniejszego (jeden zawodnik)
12 ZADANIE:
Dla I gr. Znajdź w sali przedmioty, które są miękkie (cała grupa)
Dla II gr. Znajdź w sali przedmioty, które są twarde (cała grupa)
13 ZADANIE:
Dla I gr. Wymień 4 pory roku (jeden zawodnik)
Dla II gr Wymień 4 figury geometryczne (jeden zawodnik)
14 ZADANIE: Podskoczcie na jednej nodze 5 razy (cała grupa)
15 ZADANIE: Ułóż historyjkę obrazkową we właściwej kolejności (jeden zawodnik)