Scenariusz zajęć dotyczący ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt dla dzieci wieku przedszkolnym
Cel główny:
- zapoznanie z gatunkiem roślin i zwierząt chronionych w Polsce
- kształtowanie postawy szacunku i ochrony przyrody
Cele operacyjne:
- potrafi podać co najmniej 5 gatunków chronionych zwierząt
- potrafi podać co najmniej 5 gatunków chronionych roślin
- potrafi liczyć w zakresie 10
- zna i podaje cele ochrony gatunkowej w Polsce
- wie co oznaczają słowa chronione kwiaty, zwierzęta
- tworzy swobodne, kolorowe kompozycje; (album)
- potrafi współdziałać w zespole
Środki dydaktyczne:
- puzzle z gatunkami chronionymi
- strzałki kierunkowe, znaki do zabawy tropiącej
- piłka
- kartoniki z cyfrą
- obrazki gatunków chronionych np. sasanka, zawilec, pierwiosnek, krokus, szarotka, skowronek, szpak, dzięcioł, orzeł, kozica górska
- kwiaty z papieru
Metody:
- pogadanka, zabawa tropiąca, zabawa dydaktyczna ze śpiewem, praktyczne działanie, objaśnienie
Formy pracy:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna "Ekspresowe powitanie."
Nauczyciel wydaje polecenie dzieciom np. żeby uściskały jak najwięcej dłoni, pięt, łokci, kolan, w jak najkrótszym czasie.
2. Wyjście do ogrodu przedszkolnego/lasu.
Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na elementy krajobrazu, co jest wytworem natury, a co człowieka. Prowadzi pogadankę na temat co warto zachować dla następnych pokoleń, co warto chronić i dlaczego, co zagraża gatunkom.
3. Zabawa tropiąca w ogrodzie przedszkolnym/lesie.
Wyszukiwanie ukrytych wcześniej przez nauczyciela puzzli w woreczkach z gatunkami chronionymi. Dzieci poruszają się zgodnie ze strzałkami kierunkowymi, znakami, które przygotował nauczyciel. Po odnalezieniu puzzli grupa wraca do przedszkola.
4. Układanie puzzli.
Dzieci podzielone na grupy układają puzzle i podają nazwy kwiatów i zwierząt chronionych w Polsce np. sasanka, zawilec, krokus, pierwiosnek, szarotka, skowronek, szpak, dzięcioł, orzeł, kozica górska. W przypadku gdy gatunek nie jest znany nauczyciel podaje nazwę i ogólną charakterystykę oraz dlaczego są pod ochroną. Uwrażliwia też na poszanowanie przyrody poprzez nie zrywanie roślin chronionych.
5. Zabawa z elementem dramy: "Wesoła i smutna roślina, zwierzę".
Dzieci za pomocą ruchów ciała, mimiki wczuwają się w rolę rośliny, zwierzęcia np. naśladują wzrost kwiatu przy opowiadaniu nauczyciela, lot ptaka, skoki kozicy górskiej po skałach, więdnięcie kwiatu, życie ptaka w klatce.
6. Ćwiczenia w liczeniu.
Dziecko losuje kartonik z cyfrą. Układa na dywanie tyle kwiatów, ile wskazuje cyfra na kartoniku. Następnie szuka kolegi, który ma kartonik w tym samym kolorze. Wspólnie układają tyle kwiatów, ile wskazuje suma liczb z ich kartoników.
7. Zabawa ze śpiewem utrwalająca nazwy zwierząt i roślin objętych ochroną.
Dzieci siedząc w kole śpiewają piosenkę i podają sobie piłkę z zachowaniem jednego kierunku. Gdy piosenka się kończy dziecko, do którego dotarła piłka wstaje i wskazuje obrazek ze zwierzęciem lub kwiatem pod ochroną, które nauczyciel rozłożył wcześniej w kole. Zabawę powtarzamy, aż wszystkie gatunki chronione zostaną wskazane.
Piosenka na melodię "Panie Janie".
Pod ochroną są krokusy
Raz i dwa, raz i dwa
Kto znajdzie krokusa
Kto znajdzie krokusa
Raz i dwa, raz i dwa.
8. Wykonanie albumu pt. "Kwiaty i zwierzęta chronione".
Wykorzystanie obrazków z wyżej wymienionej zabawy i przyklejenie ich pod odpowiednimi napisami. Wspólne udekorowanie, ozdobienie albumu.
9. Krąg kończący spotkanie.
Każde dziecko składa jakieś postanowienie dotyczące chronionych gatunków np.
Nie będę zrywał kwiatów pod ochroną.
Będę przekazywał innym dzieciom wiedzę o zagrożonych gatunkach.