SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH gr.III
Temat: Wiosenna łąka
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności przeliczania
Wdrażanie do przestrzegania zasad w zabawie i grze
Rozwijanie umiejętności współpracy
Zacieśnianie więzi i relacji dziecka z rodzicem – czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Cele szczegółowe: (dziecko)
Rozpoznaje i nazywa porę roku jaką jest wiosna
Rozpoznaje i nazywa mieszkańców łąki w tym owady
Rzuca kostką i przelicza, rozpoznaje liczbę oczek na kostce
Rozpoznaje znak graficzny cyfr 1-10 i układa odpowiednią ilość obrazków na kartce
Bierze udział w zabawie ruchowej
Podaje rozwiązanie zagadki
Rozpoznaje wyrazy jako odpowiedzi do zagadek/czyta globalnie
Układa na kartce kwiatowy rytm według instrukcji
Współdziała z rodzicem podczas zabawy – wykonuje masażyk na plecach
Metody:
Słowna- rozmowa na temat obrazka; poglądowa; gra dydaktyczna „Owadzia łąka”
Formy:
Indywidualna, grupowa/zespołowa
Środki dydaktyczne/pomoce:
Kostka do gry, emblematy z owadami, ilustracja łąki, zagadki i wyrazy do odpowiedzi, zielone kartony, kredki pastelowe, nagranie CD, kleje, kolorowe kartki, obrazki wiosennych kwiatów, duże cyfry, tekst masażyku
Przebieg:
1.Powitanie.
Taniec powitalny w parze z rodzicami „Dziś powitać Ciebie chcę”. Pary staja naprzeciwko siebie w dwóch rzędach śpiewają naprzemiennie powitankę wg instrukcji nauczyciela.
2.Oglądanie ilustracji przedstawiającej wiosnę na łące. Rozmowa na temat obrazka.
•Jaką porę roku przedstawia obrazek?
•Po czym poznajecie że to wiosna?
•Jakie kwiaty zakwitły na łące?
•Jakie zwierzęta spotkała Wiosna?
3.Odgadywanie „wiosennych zagadek” – Potrzebna duża kostka, zagadki, obrazki, napisy globalne.
Rzucanie kostką- liczenie oczek- wyszukiwanie graficznego obrazu cyfry przedstawiającej liczbę oczek – próba odgadnięcia zagadki kryjącej się na kartoniku ze znalezioną cyfrą, wyszukiwanie odpowiedzi na obrazkach ( obrazków więcej niż zagadek), dopasowywanie napisu do obrazka, podział wyrazu na sylaby/głoski, wyodrębnianie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazach
Marzec to miesiąc, w którym się zaczyna, gdy się kończy zima,
przyjdzie z wiatru ciepłym powiewem,
z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem (wiosna)
Pióra biało – czarne, buciki czerwone,
uciekają przed nim żaby , gdy idzie w ich stronę (bocian)
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce (biedronka)
Sto płatków biało – różowych dokoła żółtego środka
Każdy chyba odgadnie, że to mała... (stokrotka)
Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem
i nad kwiatami w słońcu fruwam wiosną i latem (motylek)
Ten kwiatek pod śniegiem się rodzi
Daje ludziom znak, że wiosna nadchodzi. (przebiśnieg)
4. Zabawa ruchowa „Na łące” – podział dzieci na grupy po odliczeniu do trzech (jedynki- biedronki, dwójki- pszczoły, trójki- motyle). Nauczycielki naklejają każdemu dziecku odpowiedni emblemat
Na przerwę w muzyce:
- łączą się w kółka te same owady,
- łączenie się w trójki- trzy różne owady,
- łączenie się według cyfry którą pokarze nauczyciel
5. Gra dydaktyczna „Owadzia łąka”. Tworzą się trzy duże zespoły/drużyny (podział wg emblematów wcześniej przydzielonych) zajmują miejsce rodzice z dziećmi w swoich drużynach. Mamy rysują na zielonym kartonie kwiaty kredkami pastelowymi. Dzieci kolejno rzucają kostką, która wyznacza ile zabierają owadów na swoją łąkę od prowadzących nauczycielek (tam przyklejają) Gra trwa do momentu aż wszystkie dzieci rzucą raz kostką. Wygrywa drużyna z największą ilością owadów (mają przeliczyć a sprawdza to nauczycielka) Łąki będą do zawieszenia na tablicy grupowej – mamy podpisują skład drużyn.
6. Zabawa ruchowa „Figury” – rodzice razem z dziećmi poruszają się po dywanie do muzyki. Na sygnał zastygają, tworząc „figurę”
7. Zabawa matematyczna „Liczę wiosenne kwiaty”. Dzieci siadają do stolików i układają na swoich kartkach odpowiednią ilość kwiatów wskazanych cyfrą przez nauczycielkę
8. Zabawa dydaktyczna „Kwiatowy rytm”. Dzieci układają wg wzoru wiosenne kwiaty np. 2 żonkile, 1 przebiśnieg 2 tulipany...itp. (jeden raz ćwiczą za drugim razem przyklejają po sprawdzeniu, mogą sprawdzać rodzice czy jest dobrze, prace biorą do domu)
9. Masażyk z rodzicami
Wszyscy siadają na dywanie. Dzieci z rodzicami naprzemiennie w wielkim kręgu. Wykonują masaż do tekstu czytanego przez nauczycielkę.
Biedroneczka mała po trawce biegała. - delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, - naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. - masują je obiema rękami,
Potem się ślizgała - przesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół. - wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciła - rysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła. - delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryła - rysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła.
- przesuwają złączone dłonie w jedną i w drugą stronę.
10. Ewaluacja
Dzieci swoje emblematy naklejają na dużą buźkę wesołą bądź smutną, (według swojego uznania , czy podobały się zajęcia) które nauczycielka eksponuje na środku sali.
11. Zakończenie, pożegnanie