Numer: 38152
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zapasy. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6 latków

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6 latków
Temat: „Jesienne zapasy”

Cel główny:
- poszerzanie wiadomości przyrodniczych na temat jesieni
-kształtowanie umiejętności matematycznych w zakresie przeliczania, używania liczebników porządkowych, orientacji w przestrzeni
-rozwijanie kompetencji językowo-literackich i słuchowych
-kształcenie wrażliwości muzycznej
-doskonalenie sprawności ruchowej
-kształtowanie umiejętności społecznych
-rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo -skutkowego
Cele operacyjne:
-dostrzega i nazywa zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
-wie ,w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy
-przelicza w dostępnym dla siebie zakresie
-posługuje się liczebnikami porządkowymi
-obrazuje liczebność zbioru za pomocą liczmanów
-posługuje się wyrażeniami: na , nad, pod, obok,
-orientuje się w schemacie ciała, wskazuje lewą i prawą stronę ,górę i dół
-słucha utworów literackich i odpowiada na pytania dotyczące treści
-uczestniczy w zabawach tanecznych -reaguje ruchem na zmiany dynamiki, tempa, dźwięków utworu muzycznego
-śpiewa piosenkę w grupie
-ilustruje przy pomocy ruchów, dźwięków treść utworu muzycznego, literackiego
-właściwie reaguje na umówione wcześniej sygnały dźwiękowe, słowne
-odtwarza prosty układ rytmiczny
-przestrzega reguł grupowych, czeka na swoją kolej
-układa wcześniej usłyszaną historyjkę wg kolejności zdarzeń
Metody:
• metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, piosenka,
• metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, sylwety,
• metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Forma organizacyjna:
• praca z całą grupą,
• praca indywidualna.
• praca w grupach
Pomoce: płyta CD z podkładami muzycznymi, instrumenty muzyczne, orzechy, sylwety parasoli, sylwety papierowe jeża , plastikowe patyczki, chusta animacyjna, plastikowa piłeczka, historyjka obrazkowa

Przebieg zajęć:

1.Powitanie.
2. Zabawa z instrumentami do piosenki „Jesienny deszczyk”.. Dzieci zostają podzielone na grupy, każda otrzymuje inny rodzaj instrumentów. W czasie refrenu grają wg instrukcji nauczyciela
3.Zabawa ruchowa do piosenki. W czasie zwrotki wszyscy poruszają się po sali w parach. Refren wykonują w parze wg wcześniejszej instrukcji nauczyciela:
„kap”-klaśnięcia
„stuk”-uderzenia o dłonie pary
„dzyń”-uderzenie o uda
„puk”-tupnięcia
4.Wierszyki masażyki wg M. Bogdanowicz
„Sześć parasoli” Anna Łada- Grodzicka
Kiedy na dworze pada,
to w szatni stoi kolorowych
parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy
- to parasol Teresy.
Drugi - czerwony w kółka
- to parasol Jurka
Trzeci - beżowy w kropki
- to parasol Dorotki.
Czwarty - żółty w kwiatki
- to parasol Beatki.
Piąty - w ciapki zielony
- to parasol Ilony.
Szósty - niebieski w kratkę
- wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka, aż deszcz będzie.
Dziecko siadają jeden za drugim w kole. Potem po kolei rysują kolejne elementy, o których mowa w tekście. Nauczyciel w trakcie recytacji wiersza układa sylwety parasoli, następnie pyta dzieci np. który parasol jest w kwiatki-zadaniem dzieci jest odgadnąć używając liczebników porządkowych.
5.Zabawa ruchowa do melodii
6.Echo rytmiczne
7.Zabawa rytmiczna do melodii z baletu Coppelia. Dzieci siedzą w kole każdy trzyma w dłoniach dwa orzeszki i wykonują ruchy za nauczycielem .
8.Zabawa matematyczno –słuchowa „Skarby wiewiórki
9.Zabawa z chustą. Na środku chusty nauczyciel kładzie małą piłeczkę –zadaniem dzieci jest tak manewrować chustą aby piłka wpadła do” dziupli wiewiórki’’.
10.Bajka o jeżyku ,który szukał mieszkania na zimę na podstawie bajki H. Bechlerowej. Nauczyciel opowiada bajkę a dzieci wykonują umówione gesty gdy usłyszą konkretne słowo lub wyrażenie.
Pewnego razu jeżyk postanowił poszukać domku na zimą. Po drodze spotkał kamień.
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimę?
-Nie-powiedział kamień -A dlaczego -Bo tu już ktoś mieszka -A kto?
-A popatrz sobie!
Jeżyk popatrzył... Zobaczył, że pod kamieniem śpi maleńki, czarny żuczek. Jeżyk poszedł dalej. Spotkał wierzbą.
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimą?
-Nie- odpowiedziała wierzba -A dlaczego?
-Bo tu już ktoś mieszka -A kto?
-A popatrz sobie!
Jeżyk popatrzył... Zobaczył, że pod wierzbą śpi mała, zielona żabka. Poszedł dalej.
Spotkał chochoła.
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimą?
-Nie!
-A dlaczego?
-Bo tu już ktoś mieszka.
-A kto?
-A popatrz sobie!
Jeżyk popatrzył....Zobaczył, że w środku chochoła śpi piękna róża. Poszedł dalej. W rogu ogrodu zobaczył pod krzakiem berberysu górką usypaną z liści. Podszedł do niej
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimę?
-Oczywiście! Proszą bardzo! To mieszkanko jest właśnie dla ciebie!
Jeżyk zadowolony zagrzebał się w liście i poszedł spać. Obudzi go dopiero wiosną promyk ciepłego słonka.
Po wysłuchaniu opowieści zadaniem dzieci jest ułożyć historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń.
11.Zabawa matematyczna „Kolce jeża”.
12.Relaksacja wg Knilla.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.