Scenariusz zajęć w ramach projektu „Warzywa i owoce w szkole”
Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch – warsztaty kulinarne.
Data: 30.05.2018 r.
Klasa: II
Cele główne:
- Kształtowanie nawyku jedzenia warzyw i owoców;
- Rozumienie znaczenia witamin dla zdrowia;
- Czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Zna wartości odżywcze owoców;
- Rozumie konieczność spożywania warzyw i owoców;
- Zna zasady zdrowego żywienia;
- Umie wykonać sok owocowy i jogurt owocowy;
- Stosuje się do zasad bezpieczeństwa obsługi miksera;
- Potrafi zgodnie współpracować w grupie;
- Potrafi korzystać z elektronicznej książki kucharskiej.
Metody pracy:
- rozmowa kierowana
- burza mózgów
- praktycznego działania
- podająca
- eksponująca
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- owoce,
- plansza demonstracyjna z piramidą żywienia,
- mikser
- kartki A4, ołówki,
- elektroniczna książka kucharska
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – zabawa „Jaki to owoc?” Nauczyciel wskazuje na konkretny owoc. Uczniowie zapisują jego nazwę i podnoszą kartki. 2. Dyskusja na temat: „Dlaczego dzieci powinny jeść warzywa i owoce”. Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi, a później je odczytuje: - są zdrowe, - mają dużo witamin, - są smaczne, - można zastąpić nimi słodycze,
- itp.
Nauczyciel podsumowuje wszystkie odpowiedzi, a następnie podaje dodatkowe wiadomości na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz prezentuje piramidę zdrowego żywienia. Uczniowie ukierunkowani przez nauczyciela analizują piramidę i porównują ze swoim jadłospisem. Dyskusja na temat tego, co można zmienić w swoim menu, aby przestrzegać zasad zdrowego żywienia.
3. Sporządzanie zdrowych soków i jogurtów – praca w grupach:
a) Organizacja przebiegu pracy:
- podział grupy na dwa zespoły,
- ustalenie stanowisk pracy,
- rozdanie owoców i narzędzi.
b) Ćwiczenia praktyczne - wykonywanie soków i zdrowych jogurtów owocowych dosładzanych zdrowym cukrem z kory brzozy (ksylitolem):
- rozdzielenie zadań,
- analiza elektronicznej książki kucharskiej,
- wspólne wykonanie jogurtu i soku.
4. Porcjowanie (przelewanie) i układanie kubków na stolikach.
5. Wspólna degustacja, ocena, rozmowa na temat walorów smakowych.
6. Podsumowanie zajęć. Omówienie przebiegu zajęć, udzielenie rad na przyszłość.
7.Wspólne porządkowanie stanowiska pracy.
Opracowanie: mgr Anna Polańska