Scenariusz zajęcia otwartego połączony z uroczystością
,,Dzień mamy i taty”
Temat: ,,Moi rodzice” – zabawy dydaktyczne
Grupa wiekowa : 6- latki
Opracowanie i prowadzenie: Anna Oziembłowska
Cele ogólne:
· Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami
· Kształcenie umiejętności wypowiadania się na podany temat i uważnego słuchania wypowiedzi innych
· Doskonalenie słuchu fonemowego (analiza i synteza wyrazów)
· Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
· Kształcenie umiejętności tworzenia zdań z rozsypanki wyrazowej
· Kształcenie odporności emocjonalnej w sytuacjach współzawodnictwa zawiązanego z konkursami
Cele operacyjne- dziecko:
· Wypowiada się na podany temat i uważnie słucha wypowiedzi kolegów
· Potrafi powiedzieć jak lubi spędzać czas z rodziną
· Zna imię swojej mamy
· Czyta ze zrozumieniem
· Chętnie i aktywnie uczestniczy w zabawach , konkursach i przedstawieniu dla mamy
Metoda: słowna ,czynna i oglądowa
Forma : indywidualna i zbiorowa
Pomoce: magnetofon, cd, krzyżówka, ołówek, zagadki, zadania matematyczne, piłeczka, różdżka, tablica, obrazki co pasuje, memo wyrazowe, rysunki rodzin wykonane przez dzieci.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie piosenką
Na powitanie „dzień dobry” mówię Wam /sł. P. Megger/
2. ,, Krzyżówka”
Wspólne rozwiązywanie krzyżówki
Z I M A
L A T O
S M O K
B A N A N
(Chętne dzieci losują fiszki, na których znajdują się zadania do rozwiązania kolejnych części krzyżówki. Samodzielnie odczytują zagadkę i poprawne rozwiązanie zapisują w polach krzyżówki przy wykorzystaniu alfabetu ruchomego.)
FISZKI:
Nr1 Biała pora roku to...
Nr2 Wakacyjna pora roku to...
Nr3 Wawelski, zieje ogniem
Nr4 Ulubiony owoc małpy to...
Wspólne odczytanie hasła krzyżówki ,które jest tematem zajęć (mama)
1. ,,Tata” – zabawa matematyczna
Dzieci mają zadanie przeliczyć działania, a następnie ułożyć je w kolejności od najmniejszej do największej
5-4 /1/t
5-3 /2/a
5+2 /3/ t
2+6 /8/a
2. „Z mamą lubię... , a tatą lubię...”- zabawa dydaktyczna
3. „Magiczna różdżka” – zabawa /dzieci czarują i mówią gdzie przeniosłyby się z rodziną gdyby mogły/
4. „Jak przekazać rodzicom wiadomość, nie używając słów” -zabawa twórcza /pantomimiczna/
Przytul mnie, bo jest mi smutno
Kocham Cię, mama
Pobaw się ze mną
Jest mi zimno
Jest mi gorąco
5. „Czy to pasuje?” – ćwiczenie spostrzegawczości
Na tablicy zawieszone są postacie ich góry nie pasują do dołu, zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiednich fragmentów
6. „Memo” – gra dydaktyczna
Zadaniem dzieci połączyć takie same wyrazy /np. miłość, mama, tata, brat, siostra, zaufanie/
7. „Czy znam swoje dziecko?” – zabawa słuchowa
/rodzice rozpoznają swoje dzieci po głosie/
V ,,Mini występ muzyczny”
1. Orkiestra – zabawa muzyczna /śpiewanie piosenki połączone z graniem na instrumentach/
2. Kiedy tata poznał mamę – piosenka
3. Cotton Joy – taniec
4. Zabawa z mamą, zabawa z tatą
5. Tam daleko – zabawa muzyczno-ruchowa
6. Żegnamy wszystkich – piosenka