Konspekt lekcji biologii
Prowadzący: Monika Kurowska
Klasa: VII
Temat: Higiena i choroby układu ruchu.
Cele:
- poznanie wad i chorób aparatu ruchu,
- sposoby zapobiegania deformacjom szkieletu,
- uświadomienie znaczenia aktywności fizycznej dla prawidłowej budowy i funkcjonowania układu ruchu
Środki dydaktyczne: schemat człowieka, karteczki, koperty z elementami aparatu ruchu, karteczki z chorobami aparatu ruchu, prezentacja multimedialna
Metody: poglądowa, pogadanka, burza mózgów
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne
2. Przypomnienie wiadomości o aparacie ruchu, z jakich elementów się składa.
3. Podanie i zapisanie tematu lekcji.
4. N. przyczepia do tablicy schemat człowieka, rozdaje uczniom karteczki. U. na karteczkach zapisują swoje propozycje „Jak należy dbać o aparat ruchu?” (czas 3-5min). Następnie uczniowie kolejno czytają swoje propozycje i przyczepiają je na schemacie.
5. Wprowadzenie N. do kolejnej części lekcji związanej z wadami postawy.
U. dzielą się na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje kopertę z elementami aparatu ruchu i karteczkami z chorobami aparatu ruchu. Zadaniem każdej grupy jest wybranie chorób i urazów związanych z ich częścią aparatu ruchu. (czas 5 min) Następnie przedstawiciele grup odczytują nazwy odpowiednich chorób.
6. Zapoznanie się z chorobami aparatu ruchu. (ppt)
7. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości - zapisanie notatki w zeszycie:
*Jak dbać o aparat ruchu? Należy:
-stosować dietę bogata w wapń, białko i witaminę D3
-prowadzić aktywny tryb życia i umiarkowany wysiłek fizyczny
-utrzymywać prawidłowa postawę ciała
-regularnie robić badania lekarskie
-nosić wygodne, odpowiednio dopasowane obuwie
-nie dźwigać ciężkich przedmiotów, a ciężar rozkładać symetrycznie na obie strony ciała
*Choroby aparatu ruchu:
a) choroby kręgosłupa:
-skolioza
-lordoza
-kifoza
b) choroby stóp:
-płaskostopie
c) urazy mechaniczne:
-skręcenie
-zwichnięcie
-złamanie
d) choroby układu szkieletowego
-osteoporoza
-krzywica
-choroby reumatyczne
8. Praca domowa.
- Odciśnij swoje mokre stopy na ręczniku papierowym lub kartce papieru. Sprawdź, czy twoje stopy maja prawidłową budowę.
- Na następną lekcję przynieść bandaż, dużą chustkę, gazetę.