Konspekt lekcji wychowania fizycznego z gimnastyki
Prowadzący: Monika Kurowska
Klasa: IV
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45 min
Dział programu: gimnastyka
Zadanie główne: Przewrót w przód z przysiadu podpartego do siadu podpartego.
Zadania dodatkowe:
- Nauka przewrotu w przód.
- Rozwijanie równowagi i orientacji przestrzennej.
Cele:
Umiejętności:
- Uczeń wykonuje poprawnie przewrót w przód.
Psychomotoryka:
- Uczeń samodzielnie wykonuje ćwiczenie.
- Uczeń dokładnie odtwarza ruchy.
- Uczeń wyczuwa przestrzeń.
Wiadomości:
- Uczeń zna zasady prawidłowej asekuracji współpartnera
- Uczeń zna postawę na początku i na końcu ćwiczenia
- Uczeń zna znaczenie rozgrzewki przygotowującej do ćwiczenia
- Uczeń zna ćw. wzmacniające mm. grzbietu
Wychowawcze:
- Uczeń słucha informacji, stosuje zasady bezpieczeństwa, posiada odpowiedni strój.
- Uczeń współpracuje z kolegą, pomaga w pokonywaniu trudności podczas ćwiczeń.
Sprzęt i przybory: materace
Metody: objaśnienie i pokaz, met. usamodzielniająca
Formy organizacyjne: indywidualna
Tok lekcji Czynności uczniów Czynności nauczyciela
Docelowe Zadania
Część wstępna – organizacyjna
Uczeń zna zadania lekcji oraz ich rolę. Uczeń wita się. Słucha informacji oraz informuje o gotowości do zajęć. Nauczyciel informuje o zadaniach lekcji, sprawdza gotowość uczniów do podejmowania zadań.
Część główna:
- zadania kierowane na pobudzenie ogólnorozwojowe Uczeń przygotowuje organizm do podejmowania zadań ruchowych. U. w biegu:
- krążenie ramion w przód;
- krążenie ramion w tył;
- krążenia w stawach łokciowych na zew. i do wew.
- krążenia nadgarstków;
- skłony boczne;
- skip A, C;
U. w miejscu:
- krążenia głową;
- wymachy ramion w bok;
- krążenia bioder;
- krążenia tułowiem;
- w rozkroku skłony na 3 wyprost;
- siad płotkarski;
- siad rozkroczny skłon do LN i PN; N. przypomina ćwiczenia, pokazuje nowe i poprawia błędy.
- zadania kierowane na naukę Uczeń wykonuje przewrót w przód U. przetacza się po materacu bokiem w dowolny sposób;
U. wykonuje przewrót w przód z przysiadu podpartego do klęku.
U. wykonuje przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego. N. wykonuje pokaz.
N. obserwuje dokładność, wskazuje na ułożenie głowy i kolan.
N. podchodzi do uczniów i poprawia błędy.
- zadania wg inwencji uczniów U. uczeń wyzwala własną inicjatywę. U. wykonuje przewrót w tył (dla chcących) do przysiadu podpartego lub do rozkroku
U. podczas wykonywania ćw. poprawia kolegów. N. czuwa nad bezpieczeństwem.
Część końcowa U. uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie. Podczas zbiórki rozmawia o lekcji. U. odnosi sprzęt i ustawia się do zbiórki. Słucha oceny i wyciąga wnioski z wypowiedzi prowadzącego. N. omawia lekcję, nagradza najlepiej ćwiczących i zwraca uwagę na powtarzające się błędy.