Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Prowadzący: Monika Kurowska
Klasa: IV
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45 min
Temat: Minizawody bieżne.
Cele:
Umiejętności:
- Uczeń wykonuje zadania ruchowe o różnym stopniu trudności.
Psychomotoryka:
- Uczeń kształtuje swoją szybkość biegową i zwinność oraz szybkość reakcji.
Wiadomości:
- Uczeń zna ćwiczenia kształtujące,
- Uczeń wykorzystuje różne formy ruchu podczas wyścigów.
Wychowawcze:
- Uczeń potrafi współdziałać w grupie, zespole,
- Uczeń przestrzega zasad i przepisów gry,
- Uczeń słucha informacji, stosuje zasady bezpieczeństwa, posiada odpowiedni strój.
Sprzęt i przybory: pachołki, piłki do koszykówki, szarfy, piłki lekarskie, woreczki, kijki hokejowe.
Metody: zabawowa, zadaniowa, problemowa, bezpośredniej celowości ruchu.
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa
Tok lekcji Czynności uczniów Czynności nauczyciela
Docelowe Zadania
Część wstępna: organizacyjna
Uczeń zna zadania lekcji oraz ich rolę.
Uczeń wita się. Słucha informacji oraz informuje o gotowości do zajęć. Nauczyciel informuje o zadaniach lekcji, sprawdza gotowość uczniów do podejmowania zadań.
- zadania kierowane na pobudzenie ogólnorozwojowe, ćwiczenia kształtujące Uczeń przygotowuje organizm do podejmowania zadań ruchowych. U. w biegu:
- krążenie ramion w przód;
- krążenie ramion w tył;
- krążenia w stawach łokciowych na zew. i do wew.
- krążenia nadgarstków;
- skłony boczne;
- skip A, C;
U. w miejscu:
- krążenia głową;
- wymachy ramion w bok;
- krążenia bioder;
- krążenia tułowiem;
- w rozkroku skłony na 3 wyprost;
- siad płotkarski skłony na 3 wyprost;
- siad rozkroczny skłon do LN i PN; N. przypomina ćwiczenia, pokazuje nowe i poprawia błędy.
- zabawa ożywiająca Uczeń przygotowuje organizm do podejmowania zadań ruchowych. Zabawa „Ogonki” Uczniowie umieszczają szarfy z tyłu spodenek, w ten sposób aby swobodnie zwisały w dół, biegają po sali, zadaniem wyznaczonego ucznia jest zebranie jak największej liczby wystających szarf. N. omawia zasady przebiegu zabawy
Część główna:
- zadania wg inwencji uczniów U. uczeń wyzwala własną inicjatywę. 1. Podział na 2 drużyny, każda drużyna ustawiona w rzędzie na czerwonej linii, siad skrzyżny. Ustawienie pachołków. Wygrywa drużyna która pierwsza dokładnie wykona ćwiczenie i ustawi się w pozycji wyjściowej.
2.Zadania:
- bieg dookoła pachołka,
- skoki na pN do pachołka, z powrotem skoki na lN,
- czworaki do pachołka, z powrotem bieg,
- raki do pachołka z piłką lekarską, z powrotem bieg,
- prowadzenie woreczka kijkiem hokejowym w slalomie,
- kozłowanie piłki tam i z powrotem pR,
- bieg do szarfy przełożenie od góry do dołu, bieg z powrotem,
- bieg z woreczkiem na głowie do wyznaczonego miejsca wykonanie 5 przysiadów i powrót do zespołów.
3.Uprzątnięcie sprzętu. N. czuwa nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem konkurencji.
Część końcowa: U. uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie. Podczas zbiórki rozmawia o lekcji. 1.Ćwiczenia uspakajające:
- marsz dookoła sali, ramiona w górę - wdech, opad tułowia w dół - wydech.
- siad klęczny, tzw. ukłon japoński,
- siad skrzyżny w kole RR na kolanach, próba wstania z siadu bez pomocy RR.
U. ustawia się do zbiórki. Słucha oceny i wyciąga wnioski z wypowiedzi prowadzącego. N. omawia lekcję, nagradza najlepiej ćwiczących i zwraca uwagę na powtarzające się błędy.