SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Prowadząca: Dorota Radecka
Temat : Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „s” we wszystkich pozycjach wyrazowych (nagłos, śródgłos, wygłos).
Cel główny :
Utrwalenie prawidłowej realizacji głoski „s” w mowie spontanicznej.
Cele szczegółowe :
Usprawnianie motoryki narządów mowy poprzez ćwiczenia z autokontrolą wzrokową.
Utrwalanie wymowy głoski „s” w wyrazach i logotomach.
Rozwijanie słuchu fonemowego w zakresie różnicowania głosek „s –ś –sz”.
Ćwiczenia fluencji głoskowej i kategorialnej.
Rozwijanie umiejętności społecznych uczniów poprzez zdobywanie prawidłowych doświadczeń we współżyciu i współdziałaniu w grupie rówieśniczej.
Forma : zbiorowa
Metody :
ćwiczenia narządów artykulacyjnych (metoda pokazu, metoda ćwiczeń praktycznych)
ćwiczenia oddechowe (metoda ćwiczeń praktycznych)
ćwiczenia słuchu fonemowego;
Środki dydaktyczne : zeszyty uczniów, lustro, „Logopedyczny zbiór wyrazów” Janiny Wójtowicz, gra „Memory” – głoska s, karty pracy z książki Marii Wrzesińskiej „Chcę poprawnie wymawiać”, słomki, „Dmuchajka Logopedyczna”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Czynności organizacyjno-porządkowe (sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie pracy domowej, rozmowa wstępna)
2.Ćwiczenia usprawniające narządy mowy:
Ćwiczenia warg:
-rozciąganie warg w szerokim uśmiechu – przejście do dzióbka,
-cmokanie ściągniętymi w ryjek wargami bez otwierania buzi
- parskanie
- nadmuchiwanie policzków
Ćwiczenia języka:
- zawijanie języka do góry i w dół przy nieruchomej żuchwie
- przesuwanie językiem do kącików ust przy nieruchomej żuchwie
- kląskanie
- przesuwanie czubkiem języka po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła przy otwartych ustach
-wypychanie czubkiem języka policzków przy otwartych ustach,
-przesuwanie czubka języka po zewnętrznej stronie górnych i dolnych zębów przy otwartych ustach,
-dotykanie czubkiem języka do wędzidła podjęzykowego
Ćwiczenia żuchwy:
- żucie gumy
3. Powtarzanie za logopedą logotomów i wyrazów z głoską „s”.
4. Gra „Memory”: utrwalanie wymowy głoski „s” w trzech pozycjach wyrazowych.
5. Praca w zeszytach. Dzieci wymyślają i zapisują nazwy zwierząt, w których ukryła się głoska :s” – ćwiczenia fluencji głoskowej i kategorialnej, utrwalanie wymowy głoski „s”.
6. Praca domowa: dzieci układają i zapisują w zeszycie zdania z wymyślonymi nazwami zwierząt (6 wybranych nazw).
7. Rozwiązanie zadania na Kartach Pracy – różnicowanie słuchowe głosek „s-ś-sz” – rozwijanie słuchu fonemowego.
8. Ćwiczenia oddechowe (ukierunkowanie strumienia powietrza)
- zabawa z „Dmuchajką logopedyczną” – wydłużenie fazy wydechu, utrwalanie nawyku układania języka za dolnymi zębami).
9. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.