KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH
CELE OGÓLNE:
Rozwijanie umiejętności posługiwania się komunikacją pozawerbalną.
Ćwiczenie orientacji w zakresie schematu własnego ciała.
Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Rozwijanie percepcji słuchowej.
Usprawnianie sprawności dłoni.
Rozwijanie sprawności grafomotorycznej.
Uczeń potrafi:
- rozpoznawać informacje przekazywane gestem,
- naśladować ruchy gestowe,
- orientować się w zakresie schematu własnego ciała,
- wskazywać poszczególne części ciała u siebie jak i u innych,
- przywitać się z pozostałymi uczestnikami zajęć,
- precyzyjnie kierować sznurówkę do otworu i wyciągać ją,
- rozróżniać pojęcie mały - duży,
- wycinać proste elementy,
- połączyć dwa punkty,,
- rozróżniać kolory podstawowe,
METODY PRACY:
- oglądowa,
- praktycznego działania,
FORMY PRACY:
- indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- karty pracy,
- ilustracje środków transportów,
- korale i sznurowadło,
- przedmioty demonstracyjne (książka, piłka, kubek, talerz)
- pcs-y z częściami ciała
- tablica komunikacyjna,
- gazeta, klej, nożyczki,
- przedmioty różniące się wielkością
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie.
a)Uczeń siedzi przed nauczycielem i wskazując poszczególne części ciała wita się.
Gdzie są oczy – wskazujemy oczy i witamy się oczami mrugając do siebie,
Gdzie są uszy – wskazujemy parę uszu i witamy się poprzez delikatne dotknięcie ucha osób w kręgu,
Gdzie są nasze policzki – wskazujemy policzki, dmuchamy je na powitanie,
Gdzie jest nasz nos – dotykamy swój nos i nos sąsiada, pamiętając o delikatnym zachowaniu,
Gdzie są nasze łokcie – witamy się łokciami,
Gdzie są nasze kolana – witamy się kolanami,
Gdzie są nasze stopy – witamy się stopami,
Gdzie są nasze dłonie – witamy się przez uścisk dłoni.
b)Uczeń wskazuje poszczególne części ciała pokazane na PCS-ach ( podstawowe pojęcia),
2.Powtórzenie znanych gestów (książka – kot, pies, koń, krowa, ptak, duży, mały; piłka)
Uczeń pytany jest o kilka przedmiotów, które jest w stanie pokazać gestem – książka i piłka, kubek, talerz.
Pytany o chęć podjęcia którejś z zaproponowanych aktywności wybiera, a następnie wraz z nauczycielem w wybranej przez ucznia kolejności grają w piłkę, tocząc ją po stoliku i oglądają książkę powtarzając gestowe nazwy zwierząt.
Podczas ćwiczenia uczeń będzie odpowiadać na pytania: co to?, gdzie?
3.Ćwiczenia grafomotoryczne
Karta pracy – zadaniem ucznia będzie połączenie linią pary - dziecka wraz z jego balonem,
4.Rozróżnianie środków transportu
Uczeń na przykładzie ilustracji powtórzy gesty odpowiednie do auta i autobusu, a następnie wykona poniższe ćwiczenia:
- karta pracy – na ilustracji znajdują się różne środki transportu, zadaniem ucznia jest rozróżnianie w gestach pojęcia: auta i autobusu,
- uczeń otrzymuje gazetę z wybranym autem i autobusem, jego zadaniem jest wyciąć oba pojazdy i nakleić je na karton.
5.Segregowanie klocków z uwagi na kolor
Zadaniem chłopca jest wyszukać klocki wskazane przez nauczyciela, a następnie nawlekać je na sznurówkę tworząc korale.
6.Różnicowanie pojęcia duży – mały
Różnicowanie domów z uwagi na wielkość,
Na początek pytamy ucznia gdzie jest teraz jego mama i tata, przypominając pojęcie domu. Na kartach pracy pokazane są domy różnej wielkości. Słownie rozróżniamy domy z uwagi na ich wielkość. Proszę aby uczeń kolejno pokazał mały dom i duży dom.
Różnicowanie: kredek, łyżeczek, kubeczków, szyszek, liści z uwagi na wielkość
7.Zakończenie
Podsumowanie zajęć, podkreślenie mocnych stron, udzielenie pochwały i zachęty do dalszej pracy, pożegnanie.
UWAGI:
Podczas zajęć częstotliwość powtarzania gestów będzie przebiegać w zależności od potrzeb i możliwości uczenia.