Scenariusz zajęć
1.BLOK TEMATYCZNY: Dbamy o bezpieczeństwo
2.TEMAT : Potrafimy wzywać pomoc
3. METODY : podająca, zadaniowa, zabawowa, drama, Carla Orfa- improwizacja instrumentalna,
4. FORMY : indywidualna, grupowa
5. POMOCE DYDAKTYCZNE: rekwizyty i stroje aktorów, kartonowe auta : Policji, Pogotowia, Straży Pożarnej, plansza dydaktyczna z numerami alarmowymi, instrumenty perkusyjne, gazetka tematyczna;
6.CELE OPERACYJNE:
- Uczeń zna numery alarmowe Policji, Pogotowia, Straży Pożarnej;
- Uczeń potrafi odegrać scenkę dramową na podany temat;
- Uczeń zna schemat rozmowy telefonicznej w przypadku wzywania pomocy;
- Uczeń potrafi poprawnie zareagować w danej sytuacji;
- Uczeń rozumie pojęcie tętno, pozycje boczna ustalona, reanimacja;
- Uczeń potrafi zbadać tętno u poszkodowanego;
- Uczeń potrafi ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej;
- Uczeń potrafi wykonać oddechy ratownicze;
- Uczeń zna kolejność czynności w przypadku podjęcia próby reanimacji;
- Uczeń zna słowa piosenki o ruchu drogowym;
-> uczeń potrafi ułożyć akompaniament do poznanej piosenki;
- Uczeń potrafi dodawać sposobem pisemnym w zakresie 1000 ;
- Uczeń rozróżnia poznane części mowy: czasownik, rzeczownik, przymiotnik;
7. PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Przywitanie i zabawa integracyjna
2.Przygotowanie rekwizytów i stanowisk do odegrania scenek dramowych;
3. Prezentacja scenek :
- Gr. I - Choroba babci
- Gr. II - Pożar u sąsiadów
- Gr. III - Złodziej
4. Rozmowa z uczniami ukierunkowane pytaniami nauczyciela :
- Czy dzieci zareagowały poprawnie w danej sytuacji?
- Co mogłoby się wydarzyć , gdyby dzieci nie zareagowały?
- O czum należy pamiętać , wzywając pomoc przez telefon?
- Co należy zrobić w przypadku zasłabnięcia poszkodowanego?
- W jaki sposób można sprawdzić, czy osoba poszkodowana oddycha?
- Co to jest reanimacja?
- Jaki jest schemat postępowania w przypadku reanimacji?
5.Omówienie przygotowanych przez grupy plakatów pt, „ Bezpieczna droga do szkoły”;
Zwrócenia uwagi na elementy jakie powinien zawierać plakat.
6.Matematyka- Ćwiczenia w dodawaniu sposobem pisemnym w zakresie 1000;
7.Utrwalanie poznanych części mowy : czasowników, rzeczowników, przymiotników;
8. Dowolna piosenka o ruchu drogowym
Akompaniament perkusyjny do piosenki w wykonaniu uczniów.
9.Podsumowanie zajęć i aktywności na lekcji.
10. Pożegnanie.
Opracowała:A.Stojanowska