Konspekt
Temat zajęcia: „Rafa koralowa i jej mieszkańcy” - doskonalenie umiejętności czytania ( wykorzystanie elementów metody J. Cieszyńskiej)
Grupa wiekowa: dzieci 6-letnie
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności czytania
- wzbogacenie wiedzy dzieci o nowe ciekawostki przyrodnicze
- rozwijanie umiejętności wspólnej realizacji zadań
- kształtowanie postaw proekologicznych
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi dopasować wyraz do odpowiedniej ilustracji
- dziecko potrafi ułożyć wyraz z rozsypanki sylabowej
- dziecko potrafi współdziałać w zespole realizując polecenie nauczyciela
- dziecko potrafi odczytać utworzone zdania
- dziecko wskazuje i nazywa wybrane zwierzęta zamieszkujące Wielką Rafę Koralową ( krab pustelnik, rozgwiazda, koralowce itp.)
- dziecko rozumie ( potrafi wyjaśnić )na czym polega unikalność rafy koralowej
- dziecko potrafi wymienić działania i zachowania zagrażające rafie i jej mieszkańcom
- dziecko uczestniczy w zabawie ruchowej
Metody: słowna, czynna
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki i pomoce dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca rafę koralową, duży arkusz szarego papieru, ilustracje zwierząt, sylaby i wyrazy na kartonikach, odtwarzacz płyt CD, płyty CD, brystol
Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć zagadką dźwiękową; zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach.
2. Prezentacja ilustracji
- utworzenie podpisu „rafa koralowa”, zwrócenie uwagi dzieci na specyfikę Wielkiej Rafy Koralowej
-nazywanie znajdujących się na niej zwierząt ( rekin, delfin, skrzydlica);
-utworzenie ich nazw zwierząt z rozsypanki sylabowej.
3. Przedstawienie sylwet zwierząt takich jak: konik morski, rozgwiazda, krab pustelnik
- wskazanie wyrazów będących nazwą zwierząt (wśród rozsypanki wyrazowej),
- ciekawostki przyrodnicze
- uwrażliwienie dzieci na piękno i różnorodność rafy koralowej, zwrócenie uwagi na jej unikalność
i konieczność jej ochrony.
4.Zabawa ruchowa „Koralowce i błazenki”
5. Praca w małych zespołach- utworzenie zdań z rozsypanki wyrazowej, utworzenie opowiadania, odczytanie go.
RAFA KORALOWA TO PODWODNY OGRÓD.
DNO OCEANÓW JEST PIĘKNE I KOLOROWE.
MUSIMY CHRONIĆ MORSKĄ PRZYRODĘ.
6.Zakończenie zajęć piosenką „Meluzyna”.