Numer: 37936
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Piękna jest Warszawa - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie 4, 5 latków
Prowadzący: Sylwia Janus
Data: 17.04.2018 r.
Temat: „ Piękna jest Warszawa”.
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy;
- rozwijanie sprawności manualnej.
Cele operacyjne: Dziecko:
- słucha i wykonuje polecenia wg instrukcji nauczyciela
- rozpoznaje mapę Polski jej kontury
- potrafi wskazać rzekę Wisłę, Morze Bałtyckie, góry
- rozpoznaje flagę Polski, godło
- na nazwę miejscowości, w której mieszka
- wie, skąd się wzięła nazwa Warszawa;
- bierze udział w zabawach ruchowych
- wykonuje pracę plastyczną wg instrukcji nauczyciela
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: opowiadanie W. Chotomskiej Wars i Sawa, ilustracje do opowiadania, chusta animacyjna, piłka, obrazki ze zdjęciami Warszawy, godło, flaga, mapa Polski, pocztówka z Katowic i Warszawy, globalne napisy Polska, Warszawa, Katowice, Wisła.

Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci iskierką „Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg, niechaj powróci do moich rąk”.
2. Zaproszenie do wspólnej zabawy piosenką „Jedzie pociąg z daleka”. Dzieci poruszają się pociągiem prowadzonym przez nauczyciela śpiewając piosenkę. Dzieci słuchają zagadki, aby dowiedzieć się jak nazywa się pierwsza stacja, z której będą wyruszać.
To wielkie, górnicze miasto, słynące z węgla i hut. Kominów tam chyba dwieście, w pobliżu kopalni jest w bród. Katowice
Druga stacja: To najważniejsze polskie miasto – stolica nasza. Syrenka na go w swej opiece, wrogów wystrasza. Warszawa
3. Mapa Ploski – zaznaczenie trasy początkowej przyklejając pocztówkę z Katowic i końcowej przyklejając pocztówkę z Warszawy. Wskazanie na mapie głównej rzeki Wisły, Morza Bałtyckiego, gór, przyklejenie ilustracji godła i flagi, globalnego wyrazu Polska, Katowice, Warszawa, Wisła.
4. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała – „Płyną statki”. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała – Płyną statki. Dzieci ustawiają się w rzędzie – są Wisłą, po której płynie statek – piłka, podawana z ręki do ręki nad głowami, między nogami, bokiem itd.
5. Słuchanie opowiadania W. Chotomskiej „Wars i Sawa” ilustrowanego obrazkami.
Dawno, bardzo dawno temu, nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zarzucić sieci, usłyszał piosenkę:
„Siedem fal mnie strzeże i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi”.
Piosenkę śpiewała dziewczyna. A głos miała tak piękny, słodki i wdzięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili:
– Nie bój się niczego! – zawołał.
Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od brzegu, rozpętała się straszna burza.
– Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice.
– Porwę twoje sieci na strzępy! – ryczał wiatr.
– Zatopimy łódź! – groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wiatr, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dumną postać: pół rybę, pół dziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej, wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz. I nagle... zmieniła się w piękną dziewczynę
. – Na imię mam Sawa – powiedziała.
– Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta.
A potem było jak w bajce: – Żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa.
Rosło miasto nad Wisłą – dzielna, piękna Warszawa. Fale płyną jak dawniej... Wiatr powtarza piosenkę. – Jaki herb ma Warszawa? – Syrenkę!
6. Rozmowa na temat opowiadania.
− Gdzie mieszkał Wars?
− Kto śpiewał piosenkę?
− Jak miała na imię syrena? Jak wyglądała?
− Co Sawa dała Warsowi? Po co dała mu miecz i tarczę?
− Jak nazywa się miasto, które powstało z rybackiej osady?
− Skąd powstała nazwa Warszawa?
− Nad jaką rzeką leży Warszawa? Jaki ma herb?
7. Wyjaśnienie znaczenie słowa stolica.( miasto, w którym znajduje się siedziba rządu danego państwa, główne miasto jakiegoś okręgu)
Nazywanie przez nauczyciela najważniejszych zabytków i znanych obiektów stolicy: Stare Miasto, Łazienki, pomnik Syrenki, Belweder, Pałac Kultury i Nauki.
8. Zabawa z chustą animacyjną „Rybak”. Jedno dziecko jest rybakiem i siedzi na środku chusty. Kilkoro dzieci jest rybami i chowa się pod chustą, pozostałe dzieci falują chustą a dziecko-rybak próbuje złapać ryby.
9. Praca plastyczna – Syrenka Warszawska. Kolorowanie ilustracji kredkami i wyklejanie kawałkami kolorowego papieru ogona syreny.
10. Zakończenie zajęć. Kolorowanie buźki, która odpowiada danemu samopoczuciu dziecka podczas zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.