X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37896
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Oczekujemy na Święta Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Prowadzace: Dorota Kowalska
Grupa wiekowa: dzieci 3-4 letnie
TEMAT KOMPLEKSOWY: "OCZEKUJEMY NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA"
TEMAT DNIA: "Święta tuż, tuż"- podtrzymywanie tradycji i zwyczajów zwiazanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia. Wprowadzenie nastroju radosnego oczekiwania na zbliżające się święta. Rozwiązywanie zagadki, usprawnianie aparatu artykulacyjnego. Zabawy muzyczno- ruchowe. Wykonanie ozdób świątecznych z masy porcelanowej, wspólne działanie rodziców i dzieci.
Cele ogólne:
- Poznanie przez dzieci zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
- Wywołanie radości dzieci z powodu zbliżających się świat oraz uczestnictwa bliskich we wspólnych działaniach
- Redagowanie ustnych wypowiedzi tematycznych
- Zapewnienie dziecku warunków do ekspresji muzycznej i plastycznej
- Rozwijanie twórczej aktywności plastycznej , poznanie nowej techniki
- Przestrzeganie zawartych umow w grupie rówieśniczej
- Kształtowanie przynależności do rodziny, grupy
- Dbanie o estetykę wykonywanych prac, dostarczenie radości z efektów własnej pracy
Cele szczegółowe:
- Zna zwyczaje i tradycje zwiazane ze Świętami Bożego Narodzenia- strojenie choinki, śpiewanie kolęd, przygotowywanie wigilii, obdarowywanie sie prezentami
- Rozwiązuje zagadki tematyczne
- Poprawnie dzieli wyrazy na sylaby (4l.)
- Poprawnie liczy, wskazuje kolory, orientuje się w schemacie własnego ciala
- Usprawnia mięśnie warg i języka
- Rytmiczne porusza się przy muzyce i uczestniczy w zabawach
- Zna piosenki świąteczne i kolędy
- Wykonuje świąteczne ozdoby
- Zgodnie współpracuje w grupie
- Wykonuje polecenia n-la
Metody pracy:
-słowna - rozmowa,zagadki, wyjasnienia n-la, utwory słowne i muzyczne
-oglądowa- pokaz, obserwacja
-czynna- udział dzieci w zajęciachzabawie, stawianie zadań do wykonania
Formy pracy:
- indywidualne
- z całą grupą
Środki dydaktyczne: zagadki, śnieżynki, ilustracje tradycji świątecznych, tamburyno, płyta CD, tekst zabawy logopedycznej, tablica demonstracyjna ze świętami, kostka do gry, chusta animacyjna

Przebieg zajęć
1. "Powitania nadszedł czas"- zabawa integracyjna do piosenki z płyty CD "Piosenki dla maluszków" ; utwór nr 12
2. Powitanie przez n-la na zajęciach dzieci i przybyłych gości .
W świątecznym nastroju, z uśmiechem radości
witam wszystkie dzieci i szanownych gości.
Razem dziś będziemy do świąt się gotować
zwyczaje poznawać, wspólnie kolędować.
Nauczycielka wręcza każdemu przybyłemu rodzicowi śnieżynkę.
"Już blisko kolęda" - śpiewanie piosenki wprowadzającej świąteczny nastrój. (Tropiciele CD1).
3.Rozmowa wprowadzająca do tematu Świąt Bożego Narodzenia:- jak nazywa się obecny miesiąc?,-jaką mamy porę roku? - jakie zbliżają się święta?, - jak przygotowujemy się do świąt ?, - na co czekaja dzieci ?
4."Choinka"- rozwiązywanie zagadki / Zielona z lasu wzięta, wesoła nam z nią w święta, igieł ma więcej od krawca,a nawet więcej od jeża, zimą i latem taka sama, zawsze zielona i świeża. / choinka/

5. "Świąteczne porządki"- zabawa logopedyczna
Języczek postanowił posprzątać dom na Święta Bożego Narodzenia. Wyjrzał przez okno,aby zobaczyć,czy pogoda będzie mu sprzyjać (wysuwa język i kieruje go do nosa).Najpierw umył ściany (przesuwa język po wewnętrznej stronie policzków),póżniej przetarł sufit (przesuwanie języka po podniebieniu). Następnie postanowił umyć okna ( oblizuje językiem górną wargę) Rozpoczął mycie okna od zewnątrz ( oblizuje górne i dolne zęby od zewnątrz) A później od wewnątrz (oblizuje górne i dolne zęby od wewnątrz) Wreszczie przyszła pora na schody ( przesuwamy język po dolnej wardze od jednego kącika ust do drugiego ) Na koniec wytrzepał dywan (wysuwamy język na brodę, robimy rulonik) 6."Ubieramy choinkę" zabawa ruchowa.Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki ,gdy muzyka milknie wykonują polecenia n-la.np wieszają łańcuch, szukaj prezentów ,wkładają szpic na wierzchołek choinki.
7. "Świąteczna kostka"- zabawa z kostka do gry ,której ścianki wyklejone są obrazkami z tradycjami świątecznymi. np. karp, choinka, prezenty, pierożek,rodzina, gwiazda. Dzieci dzielą nazwy na sylaby i przeliczają po rozpoznaniu tradycji.
8. "Śnieżynki"- utrwalenie położenia śnieżynek w obrębie własnego ciała oraz w przestrzeni- przed sobą, za sobą , obok siebie, na głowie, pod stopami. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Ćwiczenia oddechowe - dmuchanie na śnieżynki z różnym natężeniem , zwiększanie pojemności płuc.
Zabawa z chustą animacyjną - podrzucanie i łapanie śnieżynek na chustę,
9."Ozdoby świąteczne"- zabawa plastyczno- techniczna ,zapoznanie dzieci z nową techniką plastyczną wykorzystującą masę porcelanową . (Praca do wspólnego wykonania wraz z rodzicami).Wykrawanie foremkami świątecznych kształtów, ozdabianie odbitymi od serwetki motywami roślinnymi.
W trakcie pracy słuchanie kolęd i pastorałek stwarzających świąteczną atmosferę.
10.Zakończenie zajęcia , udzielenie pochwał, złożenie gościom życzeń.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.