X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37893
Przesłano:

Bajka o Ćwierćlandzie. Scenariusz lekcji w klasie III

SCENARIUSZ LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE III C
Temat: „Bajka o Ćwierćlandzie”.

CELE OGÓLNE:
• doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
• wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ:
• integruje się z grupą,
• przestrzega ustalonych zasad,
• rozwija kreatywność, pomysłowość,
• rozwija zdolności manualne,
• uświadamia sobie, że brak różnorodności jest ograniczający oraz że istnieją różne granice, które są czasem trudne do przełamania,
• dostrzega, że różnorodność może być wartością,
• rozbudza ciekawość poznawczą,
• jest współodpowiedzialny za utrzymanie pozytywnych relacji z rówieśnikami,
• kształtuje umiejętność współpracy,
• kształtuje postawę tolerancji, uczy się szacunku do drugiej osoby,
• uczestniczy w planowaniu działań grupy i realizuje je na miarę swoich możliwości,
• rysuje,
• mnoży i dzieli w poznanym zakresie,
• redaguje wypowiedź pisemną,
• rozpoznaje poznane części mowy,
• utrwala poznane zasady ortografii,
• posługuje się głównymi kierunkami geograficznymi,
• prezentuje efekty pracy grupowej,

PYTANIE KLUCZOWE: Lepiej razem, czy osobno?

CEL SFORMUŁOWANY W JĘZYKU UCZNIA:
Celem dzisiejszej lekcji będzie sprawdzenie, czy potraficie wykorzystać zdobytą wiedzę
w praktyce i czy umiecie współpracować ze sobą grupie.

METODY PRACY:
• swobodnej ekspresji,
• praktycznego działania,
• słowna,
• zadań praktycznych,
• pedagogika zabawy.

FORMY PRACY:
• grupowa,
• zbiorowa,
• indywidualna,
POMOCE DYDAKTYCZNE:
tekst bajki, karteczki w czterech kolorach, kartony, kredki w czterech kolorach, ołówki, karty pracy z zadaniami, chusta animacyjna.
CZAS TRWANIA:
2 godziny zegarowe.

PRZEBIEG:
1. Powitanie, podanie i wyjaśnienie celu zajęć. Zadanie pytania kluczowego – krótka dyskusja wstępna.
2. Odczytanie pierwszej części „Bajki o Ćwierćlandzie” (opowiadanie oparte na motywach bajki Giny Ruck-Pauquet).
Zadawanie pytań w trakcie czytania: Co jeszcze może być zielone/czerwone/żółte w danym kraju?
Jakie zwierzęta mogą tam występować?
Jakie są jeszcze czerwone/żółte/niebieskie zabawy?
Jakie rodzą się dzieci w tych krajach?

3. Losowanie przez dzieci karteczek w 4 kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. Podział na grupy według kolorów. Każda grupa siada w innej części sali.
4. Wykonanie zadań w grupach:
a) uczniowie wykonują zadania matematyczne, polonistyczne i przyrodnicze, aby ustalić liczbę konkretnych elementów, które powinny znaleźć się w ich krainach,
b) rysują na arkuszu papieru swoją krainę według swojego pomysłu, uwzględniając jednak elementy z zadań,
c) układają zdania - hasła reklamujące ich land.
Każda z grup otrzymuje dwa „klucze”, z których uczniowie mogą skorzystać, jeśli będą potrzebowali pomocy nauczyciela. Mogą z nich wykorzystać w dowolnym momencie podczas wykonywania zadań.
5. Prezentacja prac.
Uczniowie prezentują swoje hasła i opowiadają o wyglądzie swoich krain na podstawie stworzonych rysunków. Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań. Sumowanie zdobytych punktów i odczytanie ocen opisowych.
6. Rozmowa kierowana przez osobę prowadzącą.
Jak się Wam podobają te kraje?
Co Wam sprawiało największą trudność?
Czy kraj w jednym kolorze jest szczęśliwym krajem?
Jak Wam się pracowało w granicach swojego kraju?
Co czujecie, kiedy ktoś nie pozwala Wam się bawić w jakąś zabawę, albo nie pozwala Wam się bawić z ulubionym kolegą?
Co możecie zrobić, żeby to zmienić?
7. Odczytanie II części „Bajki o Ćwierćlandzie”. I rozmowa na temat jej treści.
Po przeczytaniu opowiadania dzieci likwidują granice.
8. Zabawa z chustą animacyjną.
Jedno dziecko trzyma z jednej strony rozłożoną na podłodze chustę animacyjną, porusza nią
i podrzuca na niej piłkę, aby ta nie wypadła za chustę. Kiedy mu się to nie uda, dobieramy kolejną osobę, żeby mu pomogła. I tak do skutku, aż uświadomimy dzieciom, że czasami łatwiej czegoś dokonać wykonując coś wspólnie. Wszystkie dzieci dołączają do wspólnej zabawy.
9. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Jakie wnioski Wam się nasuwają po dzisiejszych zajęciach?
Łatwiej pracować indywidualnie, czy w grupie?
Kiedy w grupie pracuje się trudno?
Co można zrobić, żeby czuć się dobrze i bezpiecznie w grupie?
Czy różnorodność jest potrzebna?
Czy odmienność to wada, czy zaleta?

ZAŁĄCZNIK NR 1
„Bajka o Ćwierćlandzie„
CZĘŚĆ I
„Ćwierćland" to ogromne państwo, które składa się z czterech krain zwanych landami.
W pierwszej krainie wszystko jest zielone: domy, ulice, samochody, telefony, dorośli, a także dzieci. W drugiej krainie wszystko jest czerwone: drzewa, wanny, lizaki, dorośli, a także dzieci. W krainie trzeciej wszystko jest żółte: miotły, szpitale, kwiaty, rusztowania na budowie, dorośli, a także dzieci. W czwartej natomiast wszystko jest niebieskie: lampy na skrzyżowaniach, meble, mosty, szczoteczki do zębów, dorośli, a także dzieci.
W dniu narodzin wszystkie dzieci są kolorowe. Tak jest w całym Ćwierćlandzie. Lecz dorośli patrzą na nie swoimi zielonymi, czerwonymi, żółtymi bądź niebieskimi oczami, głaszcząc je przy tym swoimi zielonymi, czerwonymi, żółtymi lub niebieskimi rękami dotąd, aż te stają się jednokolorowe. Najczęściej dzieje się to bardzo szybko.
Pewnego razu w kraju zielonym przyszedł na świat chłopiec o imieniu Groszek. Gdy skończył rok, to był jeszcze trochę kolorowy. Było to niepokojące, lecz w końcu Groszek nabrał zielonej barwy tak, jak trzeba.
W Ćwierćlandzie dzieci nie chodzą do szkoły, uczą się niewiele - tylko tego, co jest istotne dla ich koloru. W krainie czerwonej dniem i nocą fruwają transparenty z hasłami: „Kolory zielony, niebieski i żółty, to oszustwo", „tylko czerwony jest prawdziwy". Każdego dnia dokładnie o godzinie czwartej, słychać głośne śpiewy truskawkowego hymnu. Dzieci z tego landu często bawią się w czerwoną zabawę, która polega na rzucaniu pomidorami
w zachodzące słońce. Po zabawie zwykle siadają przy czerwonej lampie, zamykają czerwone oczy i marzą. Marzenia są oczywiście czerwone. Czerwone dzieci czasami bywają smutne, tak, jakby im czegoś brakowało.
W krainie żółtej codziennie rozlega się głos z megafonu: „Kolory zielony, czerwony
i niebieski są do kitu", „ Żółty – to jest to!". Żółte dzieci zdejmują z żółtych głów żółte czapki i tańczą cytrynowego walca. Od czasu do czasu siadają na brzegu żółtej rzeki i marzą. Marzenia skupiają się wokół koloru żółtego, bo przecież innych nie znają. A kiedy otwierają swoje żółte oczy, są trochę niezadowolone, nie wiedzą jednak dlaczego.
W krainie niebieskich dzieci bawią się w niebieskie zabawy, śpiewają niebieskie piosenki.
W kraju niebieskich wszędzie wiszą plakaty z napisem „Niebieski, niebieski, niebieski",
a dzieci, wpatrując się w niebieskie plakaty, dostają swędzenia na niebieskich piętach i tańczą niebieskiego bluesa. Bawią się też w "Niebo"- jedne dzieci podają hasło, a inne odpowiadają: "Niebieskie" np.: "Dym" - "Niebieski"," Atrament" - "Niebieski", "Niezapominajka" - "Niebieska". I tak nieustannie, aż do zmęczenia. Wymyślają też niebieskie mandarynki, niebieski śnieg, niebieską muzykę, niebieskie konie. Czasem któreś dziecko boli ząb. Ból jest wtedy niebieski. To oczywiste!
W krainie zielonych w zielonym parku stoi mówiący robot. "Bądźcie zieloni - woła - jeśli usłyszycie czerwony, żółty, niebieski, to nie dawajcie wiary!" Tutaj ważne jest wszystko, co jest zielone: ważne jest zielone ubranie i zielone jedzenie. Wszyscy, zarówno dorośli, jak
i dzieci, grają w „ zielone", bawią się w zielone skaczące żabki, skaczą przez zielone kaktusy oraz codziennie liczą zielone trawy. Kiedy liczenie staje się nudne, zaczynają wymyślać różne zielone potrawy, zielone prezenty np.: sałatę z porem, zielony wąż ogrodowy, koktajl ze szpinaku, zielone wrotki. Tylko raz stało się inaczej. Groszek zażyczył sobie czerwoną kropkę, choćby taką maleńką, maciupeńką. Dobrze, że policja o tym nie wiedziała. Innym razem Groszek wetknął robotowi do buzi kawałek zielonego selera i robot przez trzy dni mówił: "pi - per - la - pop". Dzieciarnia uznała, że to wspaniałe.
W każdym landzie mieszkają policjanci, którzy pilnie strzegą granic swego kraju. Codziennie rano, kiedy mieszkańcy jeszcze śpią, odnawiają granice.
Krainy Ćwierćlandu nie są od siebie całkowicie odcięte. Są ze sobą połączone linią telefoniczną, ale kable telefoniczne zostały poprzecinane.
Tymczasem nadszedł czas Świąt Narodowych. Każda z kolorowych krain podczas ich obchodów chciała zaprezentować się jako najlepsza. Zaczęły się intensywne przygotowania. Przed Obywatelami dużo pracy i poważne zadania: matematyczne, przyrodnicze, polonistyczne i plastyczne.
CZĘŚĆ II
Pewnego pięknego dnia w Ćwierćlandzie zdarzyło się coś bardzo niezwykłego. Otóż
w samym centrum landu zielonego wyrosła piękna żółta róża. Przechodzący obok dorośli zachowywali się jednak tak, jakby napotkali coś bardzo odrażającego. Szybko powiadomili miejscowa policję. Na miejsce niezwykłego zdarzenia przybyło 35 zielonych policjantów, którzy zielonymi szpadlami wgnietli żółtą różę w ziemię. To było tego dnia, kiedy Groszek upuścił swoją łyżkę do talerza ze szpinakiem. Szpinak rozprysnął dookoła. Ale nic się nie stało, bo pokój był przecież zielony. Jedynie pękł talerz. Od momentu kiedy pękł talerz wszystkie dzieci w Ćwierćlandzie zaczęły odczuwać niepokój.
I nagle wszystkie dzieci – zielone, czerwone, żółte i niebieskie – nagle pobiegły do miejsca, gdzie graniczą ze sobą wszystkie landy. Zaczęły się sobie przyglądać, nie mówiąc ani jednego słowa. Aż Groszek zrobił coś, co szybko podchwyciły pozostałe dzieci: zaczął niszczyć granice. Dzieci zaczęły się do siebie uśmiechać, zaczęły się wspólnie bawić,
a nawet wymieniać kolorami. Od tej pory dzieci były kolorowe, kolorowe były tez ich marzenia, życzenia i odczucia. Każde dziecko zaczęło rozumieć drugie i zawładnęły całą krainą. Nigdy wcześniej nie było tak radośnie – teraz dzieci zaczęły śpiewać razem cytrynowego bluesa, skakać przez kaktusy, wymyślać niebieski śnieg, rzucać pomidory
w zachód słońca.
Dorośli patrzyli z niedowierzaniem. Niektórzy wybałuszali okrągłe oczy ze zdziwienia, ale byli i tacy, którzy także zapragnęli być kolorowi. Od tej pory wszystko się zmieniło. Świat stał się kolorowy i radosny. I nawet dorośli z czasem nabrali kolorów. Tak naprawdę, to jednak najbardziej kolorowe były dzieci...
ZAŁĄCZNIK NR 2
KRAINA ŻÓŁTA
Jeśli chcecie się dowiedzieć ile w waszym landzie rośnie drzew i kwiatów oraz ile znajduje się tam różnych rzeczy, które powinniście narysować musicie rozwiązać zadania. Do dzieła! Pamiętajcie, że możecie porozumiewać się tylko z osobami z własnej krainy. Możecie wykonywać zadania wszyscy razem,
w parach lub podzielić się nimi tak, jak wam wygodnie. W razie potrzeby możecie skorzystać z „klucza”.

Zadanie 1.
Obliczcie obwód trójkąta o wymiarach: 3 cm, 2 cm i 4 cm, a dowiecie się, ile
w waszym kraju rośnie kwiatów.
Obliczenie:

Liczba kwiatów

Zadanie 2.
Jeśli chcecie odkryć liczbę drzew w waszej krainie wykonajcie działanie:
45:9 =

Liczba drzew

Zadanie 3.
W waszym landzie świeci tyle słońc, ile jest przysłówków wśród podanych wyrazów. Pokolorujcie odpowiednie pole lub pola.
biegnie ładnie miła kot

Liczba słońc
Zadanie 4.
Na waszych planach powinno się znaleźć tyle domów, ile jest wyrazów z „ó” wymiennym w ramce poniżej. Pokolorujcie właściwe miejsca w tabeli.
córka ogórek dół stół
dwór róża dróżka król

Liczba domów

Zadanie 5.
W każdym domu mieszka 6 osób. Ilu mieszkańców jest w waszej krainie? Wynik zapiszcie w słoneczku.
Obliczenie:
Liczba mieszkańców

Zadanie 6.
Każda kraina graniczy z dwiema sąsiednimi. Zaznaczcie na waszych kartonach grubą linią granicę na wschodzie i południu waszego kraju.
Zadanie 7.
Dorysujcie jeszcze inne elementy w waszej krainie wedle własnego pomysłu.

Zadanie 8.
Zapiszcie 2-4 zdania, w których udowodnicie, że to właśnie wasz kraj jest najlepszy.
........................................

ZAŁĄCZNIK NR 3
KRAINA CZEROWNA
Jeśli chcecie się dowiedzieć ile w waszym landzie rośnie drzew i kwiatów oraz ile znajduje się tam różnych rzeczy, które powinniście narysować musicie rozwiązać zadania. Do dzieła! Pamiętajcie, że możecie porozumiewać się tylko z osobami z własnej krainy. Możecie wykonywać zadania wszyscy razem,
w parach lub podzielić się nimi tak, jak wam wygodnie. W razie potrzeby możecie skorzystać z „klucza”.

Zadanie 1.
Obliczcie obwód trójkąta, którego wszystkie boki mają długość 4 cm,
a dowiecie się, ile w waszym kraju rośnie kwiatów.
Obliczenie:
Liczba kwiatów

Zadanie 2.
Jeśli chcecie odkryć liczbę drzew w waszej krainie wykonajcie działanie:
32:8 =
Liczba drzew

Zadanie 3.
W waszym landzie świeci tyle słońc, ile jest przymiotników wśród podanych wyrazów. Pokolorujcie odpowiednie pole lub pola.
oko pies miła je

Liczba słońc
Zadanie 4.
Na waszych planach powinno się znaleźć tyle domów, ile jest wyrazów z „rz” wymiennym w ramce poniżej. Pokolorujcie właściwe miejsca w tabeli.
rowerzysta orzeł morze rycerz
jarzyny korzeń orzech rzodkiewka

Liczba domów

Zadanie 5.
W każdym domu mieszka 7 osób. Ilu mieszkańców jest w waszej krainie? Wynik zapiszcie w słoneczku.
Obliczenie:
Liczba mieszkańców

Zadanie 6.
Każda kraina graniczy z dwiema sąsiednimi. Zaznaczcie na waszych kartonach grubą linią granicę na zachodzie i południu waszego kraju.
Zadanie 7.
Dorysujcie jeszcze inne elementy w waszej krainie wedle własnego pomysłu.

Zadanie 8.
Zapiszcie 2-4 zdania, w których udowodnicie, że to właśnie wasz kraj jest najlepszy.
........................................

ZAŁĄCZNIK NR 4
KRAINA ZIELONA
Jeśli chcecie się dowiedzieć ile w waszym landzie rośnie drzew i kwiatów oraz ile znajduje się tam różnych rzeczy, które powinniście narysować musicie rozwiązać zadania. Do dzieła! Pamiętajcie, że możecie porozumiewać się tylko z osobami z własnej krainy. Możecie wykonywać zadania wszyscy razem,
w parach lub podzielić się nimi, jak wam wygodnie. W razie potrzeby możecie skorzystać z „klucza”.

Zadanie 1.
Obliczcie obwód kwadratu o boku długości 3 cm, a dowiecie się, ile w waszym kraju rośnie kwiatów.
Obliczenie:
Liczba kwiatów

Zadanie 2.
Jeśli chcecie odkryć liczbę drzew w waszej krainie wykonajcie działanie:
27:9 =
Liczba drzew

Zadanie 3.
W waszym landzie świeci tyle słońc, ile jest rzeczowników wśród podanych wyrazów. Pokolorujcie odpowiednie pole lub pola.
lalka czyta śpi ładna

Liczba słońc

Zadanie 4.
Na waszych planach powinno się znaleźć tyle domów, ile jest wyrazów z „ż” wymiennym w ramce poniżej. Pokolorujcie właściwe miejsca w tabeli.
dróżka nóżka żuk ryż
pierożki żal książka żyto

Liczba domów

Zadanie 5.
W każdym domu mieszka 8 osób. Ilu mieszkańców jest w waszej krainie? Wynik zapiszcie w słoneczku.
Obliczenie:
Liczba mieszkańców

Zadanie 6.
Każda kraina graniczy z dwiema sąsiednimi. Zaznaczcie na waszych kartonach grubą linią granicę na wschodzie i północy waszego kraju.
Zadanie 7.
Dorysujcie jeszcze inne elementy w waszej krainie wedle własnego pomysłu.

Zadanie 8.
Zapiszcie 2-4 zdania, w których udowodnicie, że to właśnie wasz kraj jest najlepszy.
........................................

ZAŁĄCZNIK NR 5
KRAINA NIEBIESKA
Jeśli chcecie się dowiedzieć ile w waszym landzie rośnie drzew i kwiatów oraz ile znajduje się tam różnych rzeczy, które powinniście narysować musicie rozwiązać zadania. Do dzieła! Pamiętajcie, że możecie porozumiewać się tylko z osobami z własnej krainy. Możecie wykonywać zadania wszyscy razem,
w parach lub podzielić się nimi, jak wam wygodnie. W razie potrzeby możecie skorzystać z „klucza”.

Zadanie 1.
Obliczcie obwód prostokąta o bokach: 1 cm i 4 cm, a dowiecie się, ile
w waszym kraju rośnie kwiatów.
Obliczenie:
Liczba kwiatów

Zadanie 2.
Jeśli chcecie odkryć liczbę drzew w waszej krainie wykonajcie działanie:
42:7 =
Liczba drzew

Zadanie 3.
W waszym landzie świeci tyle słońc, ile jest czasowników wśród podanych wyrazów. Pokolorujcie odpowiednie pole lub pola.
myśli mysz ładna mały

Liczba słońc

Zadanie 4.
Na waszych planach powinno się znaleźć tyle domów, ile jest wyrazów z „ch” wymiennym w ramce poniżej. Pokolorujcie właściwe miejsca w tabeli.
schody chłód dach brzuch
puch groch chodnik chustka

Liczba domów

Zadanie 5.
W każdym domu mieszka 9 osób. Ilu mieszkańców jest w waszej krainie? Wynik zapiszcie w słoneczku.
Obliczenie:
Liczba mieszkańców

Zadanie 6.
Każda kraina graniczy z dwiema sąsiednimi. Zaznaczcie na waszych kartonach grubą linią granicę na północy i zachodzie waszego kraju.
Zadanie 7.
Dorysujcie jeszcze inne elementy w waszej krainie wedle własnego pomysłu.

Zadanie 8.
Zapiszcie 2-4 zdania, w których udowodnicie, że to właśnie wasz kraj jest najlepszy.
........................................

ZAŁĄCZNIK nr 6
TABELA WYNIKÓW
ZADANIE Maksymalna liczba punktów Liczba zdobytych punktów
ZADANIE 1 2 punkty
ZADANIE 2 2 punkty
ZADANIE 3 2 punkty
ZADANIE 4 2 punkty
ZADANIE 5 2 punkty
ZADANIE 6 4 punkty
ZADANIE 7 3 punkty
ZADANIE 8 3 punktów
RAZEM 20 punktów

Ocena:
20 punktów – Doskonale! Opanowaliście wiadomości w pełni. Potraficie mnożyć, dzielić, obliczać obwody figur, bezbłędnie rozpoznajecie poznane części mowy, znacie zasady ortograficzne. Sprawnie posługujecie się kierunkami geograficznymi. Redagujecie zdania zgodnie z zasadami pisowni. Gratulacje!
17 - 19 punktów - Bardzo dobrze opanowaliście wiadomości. Popełniliście nieliczne błędy. Potraficie bardzo dobrze mnożyć, dzielić, obliczać obwody figur, rozpoznawać poznane części mowy, znacie zasady ortograficzne. Określacie kierunki świata. Redagujecie zdania zgodnie z zasadami pisowni. Gratulacje! Drobne błędy zdarzają się każdemu 
14 - 16 punktów – Dobrze radzicie sobie z różnorodnymi zadaniami. Wasza wiedza jest duża, ale wymaga niewielkiego utrwalenia, gdyż popełniliście kilka błędów. Bardzo szybko zdołacie opanować umiejętności w pełni. Jestem z Was dumna i liczę na więcej!
10 – 13 punktów – Macie podstawową wiedzę na temat poznanych wiadomości matematycznych, językowych i przyrodniczych. Musicie utrwalić wiadomości,
a osiągniecie sukces! Powodzenia!
6 – 9 punktów – Wasza wiedza i umiejętności nie są wystarczające. Popełniliście sporo błędów, a to oznacza, że jeszcze dużo pracy przed Wami. Koniecznie popracujcie nad utrwaleniem wiadomości. Spróbujcie jeszcze raz wykonać te zadania, w których popełniliście błędy. Zastanówcie się, co zrobiliście źle. W razie problemów, pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na moją pomoc. Powodzenia!
0 – 5 punktów - Wasza wiedza i umiejętności nie są wystarczające. Popełniliście bardzo dużo błędów, a to oznacza, że czeka Was jeszcze sporo pracy. Musicie bardziej koncentrować się na poleceniach i w razie potrzeby prosić o dodatkowe wyjaśnienia. Zawsze możecie liczyć na moją pomoc i wsparcie. Musicie jednak sami również bardziej zaangażować się w pracę nad zdobywaniem i utrwalaniem wiedzy. Spróbujcie jeszcze raz wykonać te zadania, w których popełniliście błędy. Liczę, że tym razem Wam się uda. Powodzenia! Trzymam kciuki!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.