Numer: 37886
Przesłano:

Na zielonej łące - zabawy rozwijające umiejętności poznawcze, ruchowe i plastyczne. Scenariusz sytuacji edukacyjno – terapeutycznej

Scenariusz sytuacji edukacyjno – terapeutycznej
Temat: „ Na zielonej łące” – zabawy rozwijające umiejętności poznawcze, ruchowe i plastyczne.

Cele ogólne:
1. Rozwijanie procesów poznawczych.
2. Usprawnianie motoryki małej i dużej- ćwiczenia koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej.
3. Rozwijanie umiejętności samoobsługowych w zakresie mycia rąk.

Cele operacyjne: (dziecko potrafi)
wskazać/nazwać symbole na kartkach charakteryzujące wiosnę,
dzielić wyrazy na sylaby,
odgadywać zagadki o tematyce wiosennej,
wyróżnić głoskę w nagłosie,
dobierać wyrazy do obrazka
zapinać – odpinać guziki,
przykleić emblematy biedronki, kwiatów na karton,
wskakiwać do obręczy,
raczkować w tunelu,
przejść po śladach ze sklejki,
przeskakiwać z poduszki na poduszkę o różnorodnym wypełnieniu,
klaskać w dłonie,
ilustrować ruchem treść słyszanej piosenki,
odkręcić kran,
zakręcić kran,
opłukać pod strumieniem wody,
osuszyć ręce w ręcznik.
namydlić ręce mydłem
ułożyć swoje imię z liter

Metody: MOP wspomagana elementami metod:
- kierowania własną działalnością dziecka,
- samodzielnych doświadczeń,
- obserwacji i pokazu,
- przykładu,
- F. Afolter,

4. Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne: odtwarzacz Cd, płyty z muzyką wykorzystane podczas zajęć, fartuchy, papier pakowy, zielona farba plakatowa, pędzelki, emblematy biedronki, kwiatów, kalendarz pogody, dni tygodnia , kolorowe deseczki ze wstążkami, pacynki biedronki, motyla, tunel, obręcze, stopki ze sklejki, poduszki o różnorodnym wypełnieniu, sól morska do kąpieli, papierowe statki, gąbki, waciki, piórka do masażu,

Przebieg:
1. Zabawa na powitanie: „Miło zacznij nowy dzień” – klaskanie w dłonie, siadanie w kole, przedstawienie się na forum grupy, układanie swojego imienia z liter.

2. Zabawy dydaktyczne: „Jaka pogoda, dzień , pora roku” – określanie pogody, pory roku, dnia tygodnia,
3. Szukanie ukrytych w „deseczce z wstążkami do zapinania guzików” kartoników z symbolami charakterystycznymi dla obecnie występującej pory roku – wiosny. Dobieranie wyrazów do obrazka, dzielenie na sylaby, wyróżnianie głosek w nagłosie. Nazywanie co znajduje się na obrazku.
4. Zabawa muzyczno – ruchowa: „Biedroneczki są w kropeczki” – śpiewanie tekstu piosenki przez dzieci i ilustrowanie jej ruchem.
5. Zabawa słuchowo – odtwórcza „ Biedronka i motyl” – zakładanie pacynek na rękę i imitowanie ruchem treści słyszanego opowiadania.
6. Zabawa orient- porządkowa „Biedronki na łące”: recytowanie przez nauczyciela słów rymowanki: „Biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba” biedronki rozkładają skrzydełka i fruwają po łące na hasło „Pająk idzie!” biedronki odlatują na wyznaczone miejsce.
7. Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej:

- Zielony dywan a na nim kwiatów tyle
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle (łąka)

- Zgrabne domki w sadzie mam,
miód w tych domkach wyrabiam.
Latem krążę, ile sił,
zbieram z kwiatów złoty pył (pszczoła)

- Tu cytrynek, tam paź królowej,
wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko (motyl)

- Znacie takiego konika, który zawsze w trawie cyka? (konik polny)

- Jest czerwona, okrągła, niewielka,
W czarne kropki ma skrzydełka,
Cicho fruwa, nie brzęczy,
Chyba się w cale nie zmęczy.
Lec w górę prosto do słonecznika.
Czy wiedziałeś o kim mowa? (biedronka)
8. Zabawy ruchowe: zdjęcie butów, skarpet – odłożenie na wyznaczone miejsce, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:
„skacząca biedronka” –wskakiwanie do obręczy ,
„biedronka na spacerze” – raczkowanie w tunelu,
„ konik polny” - przejście po śladach – wyznaczonych przez stopki ze sklejki,
„ motylek” - przeskakiwanie z poduszki na poduszkę o różnorodnym wypełnieniu.
9. Zabawa plastyczna: „Łąka” – malowanie po papierze pakowym z użyciem pędzla do golenia zieloną farba plakatową – przyklejanie biedronek i kwiatów w odpowiednie miejsca.
10. Ćwiczenia samoobsługowe w łazience – odkręcanie- zakręcanie kranu, namydlanie rąk mydłem, opłukiwanie, osuszenie rąk w swój ręcznik.
11. Relaks przy utworze „Wiosna” A.Vivaldiego:
- zaciemnienie pomieszczenia, zapalenie lampki olejnej o zapachu cytrynowym,
- dosypywanie zielonej soli kąpielowej do miski z wodą, mieszanie dłońmi,
- dmuchanie na papierowe statki pływające w misce z wodą.
- dobieranie się w pary – masaż rąk, dłoni i palców z wykorzystaniem gąbek, wacików, piórek – zamiana ról.
12 .Zakończenie zajęć – poczęstowanie dzieci chrupkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.