„Zarozumiała łyżeczka”- zabawy i przedstawienia teatralne wpływają na rozwój słownika dziecka- scenariusz zajęć
Miejsce: sala przedszkolna
Uczestnicy: grupa dzieci 3,4- letnich
Pomoce: treść opowiadania Zarozumiała łyżeczka” Elżbiety Szeptyńskiej, ilustracje, kukiełki- bohaterowie opowiadania wykonane ze sztućców, plastikowe łyżki do wykonania kukiełek, markery, klej, kolorowa krepina, nagrania z płyty CD, odtwarzacz.
Cele:
• rozwijanie słownictwa dzieci
• wdrażanie do oglądania przedstawień parateatralnych
• umożliwianie dzieciom wyrażenia ekspresji poprzez wypowiedzi słowne, ruch, twórczość plastyczną, animowanie kukiełkami
• zachęcanie do odczuwania radości poprzez udział w zajęciach z całą grupą
Przebieg:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez krótką wypowiedzi i zaprezentowanie ilustracji
3. Czytanie opowiadania „Zarozumiała łyżeczka” z użyciem kukiełek wykonanych z łyżek i noża
4. Oglądanie i omówienie ilustracji do opowiadania
5. Zabawa językowa „ Powtarzamy wyrazy z naszej historyjki”- dzieci starają się poprawnie artykułować poszczególne wyrazy za nauczycielką. Wypowiedzi należy zróżnicować pod względem natężenia głosu oraz jego barwy.
6. Improwizacja ruchowa do piosenki
7. Zabawa logopedyczna z lusterkami „Parskamy, dmuchamy”- nauczycielka prezentuje ćwiczenie i zachęca dzieci do dokładnego odwzorowania:
- Dmuchanie
- Chuchanie na powierzchnię lusterka
- Parskanie
- Cmokanie
- Rozciąganie warg w uśmiechu
8. Wykonanie kukiełek z plastikowych łyżek
9. Krótkie scenki w wykonaniu chętnych dzieci, reszta dzieci jest widownią
10. „Gdzie jest więcej kukiełek?”- tworzenie zbiorów różnolicznych, przeliczanie
11. Podsumowanie zajęć, podziękowanie i zakończenie piosenką "My jesteśmy Krasnoludki".