SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE „PSZCZÓŁKI” W DNIU 20.06.2018
TEMAT ZAJĘĆ : „Nasze wakacyjne plany”
CELE OGÓLNE:
Zapoznanie dzieci z możliwościami spędzania czasu wolnego.
Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji.
CELE SZCZEGÓŁOWE
Dziecko:
-wie, gdzie możemy wyjechać na wakacje ;
- wie w jaki sposób możemy spędzić czas latem;
- zna podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach, nad morzem, w lesie;
- rozumie potrzebę opieki dorosłego nad dzieckiem podczas wakacji;
-umie wymienić rzeczy, które powinniśmy zabrać na wakacje;
-potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza;
-potrafi współdziałać w sytuacjach zadaniowych;
-potrafi klasyfikować przedmioty wg ustalonego kryterium;
-reaguje na umówiony sygnał podczas zabawy ruchowej;
-dba o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników zabawy;
METODY:
• podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku;
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
• praktyczne: metoda zadań.
FORMY PRACY:
- zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz W. Badalskiej „Wakacyjne rady”,
ilustracje: morze, góry, jezioro, rzeka, wakacyjne przedmioty: walizka. plecak, piłka, aparat fotograficzny, kostium kąpielowy, zestaw foremek do piasku, klapki, okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem, butelka wody mineralnej, krem do opalania, rękawki, opaska odblaskowa, ręcznik, płaszcz przeciw deszczowy, koc;
materiał niebieski i żółty ,chorągiewki biała, czerwona, karty pracy, kredki, płyta CD z piosenką pt. „Niech żyją wakacje.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie- piosenka. Dzieci formują koło, śpiewają piosenkę „W kole wszyscy tu stoimy”, naśladują ruchy nauczyciela.: klaskanie, tupanie itp.
2.”Gdzie wyjedziemy na wakacje”- wakacyjne skojarzenia.
Wypowiedzi dzieci na podstawie przedstawionych ilustracji (morze, góry, jezioro, rzeka).
- Czy wiecie co to są wakacje?
- W jakiej porze roku są wakacje?
-|Jak można spędzać czas latem?
- Gdzie można pojechać na wakacje?
2. Wysłuchanie wiersza W. Badalskiej „Wakacyjne rady”:
Wakacyjne rady
Głowa nie jest od parady
I służyć ci musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj,
Kiedy słońce pali.
Płynie w rzece woda,
Chłodna, bystra, czysta.
Tylko przy dorosłych
Z kąpieli korzystaj.
Jagody nieznane
Gdy zobaczysz w lesie,
Nie zrywaj! Nie zjadaj,
Bo zatruć się możesz.
Biegać boso- przyjemnie,
Ale ważna rada:
Idąc na wycieczkę
Dobre buty wkładaj!
Gdy w polu, w lesie czy za domem
Wykopiesz jakiś dziwny przedmiot zardzewiały,
Nie dotykaj go!
Daj znać dorosłym!
Śmierć niosą groźne niewypały!
Rozmowa z dziećmi nt. wiersza:
W jaki sposób możemy dbać o nasze bezpieczeństwo podczas wakacji?
(należy osłaniać głowę przed słońcem, trzeba korzystać z kąpieli tylko pod nadzorem dorosłych, nie należy zbierać i spożywać w lesie nieznanych nam owoców leśnych: jagód, grzybów, nie wolno chodzić boso w miejscach o niebezpiecznym podłożu, np. kamienistym, nie wolno dotykać nieznanych, zardzewiałych przedmiotów).
3„Pakujemy walizki”- Dzieci wyjmują z kosza przedmioty przygotowane wcześniej przez nauczyciela. Są to przedmioty przydające się na wakacjach. Zadaniem dziecka jest spakowanie walizki nad marze, wyeliminowanie rzeczy nie potrzebnych.
4. Zabawa ruchowa: „Nad morzem”
– wchodzimy do morza, przeskakujemy przez małe i duże fale, pływamy pluskamy się, wyskakujemy z wody na plaże uderzamy stópkami o piasek, wbijają się nasze palce w piasek, wycieramy się ręcznikiem, smarujemy kemem, zakładamy kapelusz na głowę, okulary i kładziemy się opalamy. Wyjaśnienie dzieciom znaczenia koloru chorągiewek nad morzem. Biała – można się kąpać, czerwona – zakaz kąpieli.
5. „Wakacyjne przedmioty”– łączenie w pary takich samych przedmiotów potrzebnych do wakacyjnego wyjazdu.
6. Podsumowanie zajęć – zachęcanie do aktywnego i bezpiecznego odpoczynku podczas wakacji.
7. Piosenka na pożegnanie: „Niech żyją wakacje”- śpiew dzieci