Scenariusz zajęcia prowadzonego Metodą Dobrego Startu
- zajęcie otwarte dla rodziców
Prowadząca: Katarzyna Żoł.
Temat: Opracowanie piosenki "Dwa malutkie misie"
Cele ogólne:
• rozwijanie funkcji percepcyjno – motorycznych
• przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania
• uspołecznienie, wdrażanie do samokontroli i autokorekty
Cele operacyjne:
Dziecko:
• poznaje nową piosenkę,
• potrafi opisać wygląd misiów,
• umie odtworzyć w różny sposób podany rytm,
• potrafi odtworzyć wzór demonstrowany przez nauczycielkę,
• ćwiczy małą motorykę,
Metody pracy:
• słowne: rozmowa,
• czynne: zadań stawianych do wykonania, praktycznych działań,
• oglądowe: obserwacji i pokazu;
Formy:
• zbiorowa aktywność,
• indywidualna aktywność,
Pomoce:
plansza ze wzorem graficznym 1 C, obrazek z misiami, patyczki, kredki świecowe, blok rysunkowy, pieczątki motywujace.
Przebieg zajęcia:
I Zajęcie wprowadzające:
1. Wspólne przywitanie się piosenką „wita ciebie ręka prawa”.
2. Przywitanie się w parach poprzez podanie ręki.
3. Prezentacja obrazka:
• Kogo na nim przedstawiono?
• W jakim humorze są misie? Po czym poznaliście?
• Czy misie są takie same czy różne?
• Ile jest misiów? Gdyby jeden poszedł do domu ile by było? Gdyby jeden doszedł?
4. Słuchanie piosenki
• Jakie są misie w piosence? Ma-łe, wes-so-łe
• Co misie robią od rana? Tań-czą, ska-czą, śpie-wa-ją
• Jak się nazywa pora kiedy wszystkie dzieci szykują się do snu?
5. Zabawa ruchowa:
Dzieci kładą się na podłodze. Wyobrażają sobie, że są malutkimi misiami. Jest już rano misie powolutku się budzą, przeciągają, wstają prostują wszystkie łapki. Robią poranną gimnastykę. Kilka razy podskoczcie, wykonajcie kilka skłonów, przysiadów. Teraz misie są gotowe do zabawy.
II Zajęcie właściwe
1. Ćwiczenia ruchowe - zabawa ruchowa "tańczą misie".
Dzieci dobierają się parami, chwytają za ręce i tańczą piosenkę o misiach.
Na słowa hopsa-hopsa podskakują, na słowa dana-dana klaskają w ręce.
Potem tańczą dalej.
2. Ćwiczenia ruchowo – słuchowe, demonstracja wzoru - omówienie wzoru:
• rodzaj – kreski,
• liczba kresek – 2,
• ułożenie -czy wiedzą dzieci jak nazywają się kreski "stojące” - pionowe, kreski „leżące” poziome,
• symbolika - 2 kreski oznaczają dwa misie.
4. Ćwiczenia polisensoryczne. Demonstracja przez nauczycielkę sposobu wykonania ćwiczenia wraz ze śpiewem piosenki.
• kreślenie linii pionowych z góry na dół,
• odtwarzanie wzoru poprzez ułożenie dwóch patyczków.
5. Rysowanie wzoru kredką świecową na kartce.
III Zakończenie
1. Zabawa w parach przy spokojnej muzyce.
Dzieci dobierają się parami, siadają plecami do siebie.
Wyobraźcie sobie, że jesteście małymi misiami, które zmęczyły się już tańcem i zabawą. Jest wieczór. Zamknijcie oczy. Słuchajcie spokojnej muzyki i kołyszcie się leciutko na boki. Możecie cichutko mruczeć tak jak misie.
2. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu. Wybór przez dzieci misia wesołego lub smutnego, według nastroju.