Temat kompleksowy: Projekt Walia
Temat zajęć: Zwiedzamy Walię
Scenariusz jest przewidziany do zrealizowania podczas całego dnia pobytu dziecka w przedszkolu.
Grupa wiekowa: 6, 5 ,4 – latki
Cele główne:
- wykorzystywanie umiejętności i wiadomości zawartych w podstawie programowej w zabawach i sytuacjach zadaniowych;
- uwrażliwianie na obcą kulturę;
- rozwijanie postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych krajów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- mówi rymowankę klaszcząc i tupiąc do rytmu;
- bezpiecznie bawi się w grupie z rówieśnikami;
- reaguje na słowa nauczyciela;
- naśladuje czynności zgodnie z poleceniami nauczyciela;
- reaguje na sygnał dźwiękowy;
- umie przywitać się i pożegnać w j. angielskim;
- rozpoznaje owce po dźwięku jaki wydają;
- porównuje ilość obiektów;
- liczy na konkretach;
- dzieli po równo;
- doskonali chwyt i rzut do celu;
- rozwija motorykę małą poprzez zgniatanie kulki;
- wykonuje poprawnie ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
- odróżnia świat realny od fikcyjnego;
- wie, że rugby to walijski sport narodowy,
- wie, że por jest symbolem Walii;
- wie jak pachnie, wygląda i smakuje por;
- zna słówka związane z Walią w j. angielskim;
- próbuje czytać wyraz w j. angielskim;
- wie, że zamki są charakterystycznym krajobrazem walijskim;
- buduje zamek z klocków;
- mierzy wysokość przy pomocy sznurka.
Środki dydaktyczne: walijska muzyka folklorystyczna, bilety lotnicze, dziurkacz w kształcie samolotu, muzyka dziecięca, pendrive z odgłosem owcy, sylwety owiec i ludzi, kulki z gazety, 3 zielone pudełka, miotła, piłka do rugby, por, opaski na oczy, widelce, obrazki przedstawiające smoka, żonkil i por, tablica magnetyczna, litery, gazety, zdjęcia walijskich zamków, klocki Maple, sznurek, taśma klejąca
Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Przebieg zajęć:
1. „Witam się różnymi częściami ciała” – powitanie wszystkich dzieci
2. „Polska leży w Europie” – zabawa z wykorzystaniem rymowanki. Polska leży w Europie, to przedszkolak każdy wie, aby poznać inne kraje na wycieczkę jechać chce!*
3. „Lot do Walii” – zabawa ruchowa. Dzieci w rytm muzyki naśladują lot samolotu. Przy „wejściu” na pokład muszą pokazać ważne bilety lotnicze.
4. „Good morning” - zabawa ruchowa. Dzieci podczas muzyki biegają na dywanie, na przerwę w muzyce witają się z innymi dziećmi mówiąc „good morning".
5. „Co to za zwierzę?” – zagadka słuchowa
6. „Owce” – oglądanie krajobrazu walijskiego, rozmowa na temat ilości owiec w Walii, przeliczanie sylwet owiec i ludzi, porównywanie czego jest więcej, mniej lub tyle samo, określanie ile owiec przypada na jednego człowieka.
7. „Owce dla smoka” – zabawa z elementem rzutu i celowania; Dzieci zgniatają gazety i próbują nakarmić smoka trafiając kulką do zielonego pojemnika. Pojemnik ma przyklejone zęby i język, aby przypominał smoka.
8. „Najedzony smok” – zabawa logopedyczna. Dzieci naśladują mlaskanie, oblizywanie się i zianie ogniem.
9. „Latanie na miotle” – rozmowa dotycząca walijskiej drużyny Quidditcha z serii książek o Harrym Potterze; zabawa ruchowa z wykorzystaniem miotły. Dzieci w kole podają sobie miotłę w rytm muzyki, na przerwie w muzyce osoba, która trzyma miotłę może chwilę na niej polatać w środku koła.
10. „Rugby” – rozmowa a temat tego sportu i zabawa ruchowa. Dzieci podają sobie piłkę nad głowami i pod nogami, tak aby piłka nie spadła na podłogę.
11. „Por” – degustacja pora przez chętne osoby, wąchanie go i dotykanie z zamkniętymi oczami. Rozmowa na temat pora jako symbolu Walii. Poznanie słówka „por” w języku angielskim.
12. „Pictures” – zabawa ruchowa w j. angielskim z wykorzystaniem obrazków. Dzieci podczas muzyki biegają na dywanie, na przerwę w muzyce zatrzymują się przy obrazku podanym przez nauczyciela.
13. „Język walijski” - próba odczytania nazwy walijskiej miejscowości składającej się z 58 liter: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch; poznanie ciekawostek związanych z tą miejscowością.
14. „Wyspy” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet. Dzieci w rytm muzyki przeskakują z wyspy na wyspę, tak by nie wpaść do wody.
15. „Walijskie zamki” – oglądanie zdjęć zamków walijskich, rozmowa na ich temat; zabawa konstrukcyjna z wykorzystaniem klocków Maple – budowanie w grupach zamków; pomiar sznurkiem wysokości zamków.
16. „Goodbye” – zabawa ruchowa. Dzieci podczas muzyki biegają na dywanie, na przerwę w muzyce żegnają się z innymi dziećmi mówiąc „goodbye".
* wiersz zaczerpnięty ze strony http://boberkowy-world.blogspot.com