mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
Scenariusz zajęć z języka polskiego kl.VI
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Czytać cicho ze zrozumieniem
• Wyróżniać zdarzenia i dostrzegać ich następstwo w czasie
• Wypowiadać się na określony temat
• Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
• Gromadzić słownictwo wartościujące
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z podręcznikiem, rozmowa sterowana
• Metoda aktywizująca: Dyskusja, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
• L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - fragment
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Głośna lektura fragmentu tekstu L.M. Montgomery.
3. Analiza tekstu:
Kto jest bohaterem opowiadania?
O czym mówi tekst?
Jakie opinie wyrażają inni o twórczości Ani?
Jaki powinien być według Ani schemat powieści?
Jaka powinna być powieść?
4. Zapis:
Sądy innych o twórczości Ani:
Maryla - głupie, nienaturalne wariactwo „czytanie powieścideł jest już złe, a co dopiero pisanie ich”
Mateusz - bardzo piękne
Diana - prześliczne
Pastorostwo - bardzo dobry morał, śmiali się
Panna Barry - nigdy w życiu nie czytała nic równie zabawnego
Jaka powinna być powieść – według Ani
Smutna, słodka, romantyczna, tkliwa, uczuciowa, wzruszająca, wymyślne imiona bohaterów, kwiecisty i patetyczny styl wypowiedzi, tragiczne zakończenie, morał „ma dobroczynny wpływ na czytelnika”
Schemat powieści Ani
EKSPOZYCJA – przedstawienie i wygląd bohaterek
przybycie przystojnego mężczyzny
ZAWIĄZANIE AKCJI –miłość
ROZWINIĘCIE AKCJI – wypadek i ocalenie życia dziewczynie
Zaręczyny
Postępek zazdrosnej przyjaciółki
Śmierć narzeczonych
Choroba morderczyni
5. Zapis pracy domowej:
Przypomnij sobie zasady pisania opisu postaci.