mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
Scenariusz zajęć z języka polskiego kl.VI
Temat lekcji: Treść i forma flamandzkiej wersji legendy o Latającym Holendrze.
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Czytać płynnie tekst literacki
• Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
• Wypowiadać się na określony temat
• Pracować ze słownikiem
• Odczytywać przekazy ikoniczne
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem, praca ze słownikiem
• Metoda aktywizująca: dyskusja,
Środki dydaktyczne:
• Tekst prasowy „Pod czarną banderą”, R.Sabatini: „Kapitan Blood”, „Słownik języka polskiego”, „Słownik frazeologiczny”
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Praca ze słownikami. Uczniowie wyszukują w słownikach definicje związane ze słowem PIRAT.
3. Zapis do zeszytów słownictwa związanego z piratami, które uczniowie odnaleźli w słownikach, np.:
PIRAT – rozbójnik, pirat drogowy, piractwo powietrzne, pirat komputerowy...
4. Głośna lektura tekstu prasowego. Dyskusja na temat odmian dzisiejszego piractwa, zapis wniosków:
Cechy dzisiejszych piratów:
- Gwałcenie przepisów,
- Zagrażanie zdrowiu i życiu,
- Porywanie (statków, samolotów)
- Terroryzowanie zakładników,
- Żądanie okupu,
- Nieliczenie się z prawem,
- Liczenie na bezkarność,
- Przywłaszczanie cudzej własności.
5. Analiza kadru z filmu R.Polańskiego, elementy wizualne piratów.
6. Głośna lektura tekstu „Kapitan Blood”. Podczas czytania uczniowie zaznaczają fragmenty opisujące cechy Kapitana Blooda. Zapis cech kapitana.
7. Zapis wniosku:
Wniosek:
Pirat piratowi nie jest równy. Blood kreowany jest na herosa; niepokonany, nieszczęśliwie zakochany, niezależny, tajemniczy. Wbrew swej naturze uprawia okrutną profesję.
8. Zapis pracy domowej:
Przypomnij sobie definicje: baśni, komizmu i karykatury