Konspekt
Prowadząca: mgr Bogumiła Cichecka
Data: 27.04.2018r
Grupa: „Krasnoludki” – 4 latki
Temat zajęć: Przedszkolaczek dobrze wie, jak zdrowo odżywiać się.
Cele ogólne:
• Rozumienie konieczności spożywania owoców, warzyw i nabiału dla zachowania dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju
• Rozróżnianie żywności zdrowej i niezdrowej
• Zachęcanie do spożywania różnorodnych posiłków
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat;
• Kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów.
• Aktywizowanie myślenia poprzez stwarzanie sytuacji do wypowiedzi słownych
Cele operacyjne dziecko...):
• Wie, co jest zdrowe a co niezdrowe
• Rozumie dlaczego nie powinno się jeść dużo słodyczy
• Chętnie śpiewa piosenki wspólnie z innymi dziećmi, oraz uczestniczy
w zabawach ruchowych
• Odróżnia zdania prawdziwe od fałszywych
• Wie jakie produkty żywnościowe mogą składać się na zdrowy posiłek
• Skupia uwagę na słuchanym wierszu
• Odpowiada na pytania stawiane przez nauczyciela
• Rozwija sprawność manualną poprzez wykonywanie pracy plastycznej
Metody pracy:
• Słowna – rozmowa, objaśnienia
• Czynna – rozwiązywanie zadań /klasyfikowanie, rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych, udział w zabawach ruchowych
• Oglądowa – obserwacja, pokaz
Formy pracy:
• zbiorowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Wiersz, Miś, kosz z zakupami, koszyki na zdrowe i niezdrowe produkty, karta pracy, piosenka Witaminki, piosenka Gimnastyczny Blues, brystol, kolorowe gazetki sklepowe, kredki, pisaki, nożyczki, klej, kolorowy papier
Z podstawy programowej:
I – 5 – uczestniczy w zabawach ruchowych, muzycznych
III – 9 – komunikuje się z dziećmi i dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne
IV – 1 - wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych
IV – 2 – wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje sie j. polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych
IV – 11 – wyraża ekspresję twórczą
IV – 12 – klasyfikuje przedmioty
IV – 5 odpowiada na pytania
IV- 19 – podejmuje własną aktywność poznawczą – zagospodarowanie przestrzeni własnymi pomysłami
IV – 7 - śpiewa piosenki
Przebieg:
1.Wysłuchanie wiersza ,,Wiersz o Misiu’’
Przyszedł do nas smutny Miś
Taki chory jest dziś.
Co go boli?
Ząb i brzuszek
Tu się ciągle trzymać musi
Katar już od piątku trwa
tu ból ma, a tu dwa
Muszę przyznać Wam się sam
Że w swej kuchni tylko mam
Czekoladki i cukierki,
To codziennie zjadam sam
No i brzuszek bolący mam!
A w ząbkach dziurki dwie!
Wszystko strasznie boli mnie!!
2. Rozmowa na temat wiersza:
- jak się czuje Misiu
- co go boli
- dlaczego misiu czuje się źle
Co poradzicie misiowi ?- dzieci podają propozycje misiowi
Dzisiaj chcemy nauczyć misia prawidłowego odżywiania się , wybierania tylko zdrowych
produktów.
3. Zakupy Misia
Popatrzcie Misiu przyniósł ze sobą koszyk z zakupami. Kupił bardzo dużo produktów, ponieważ ich kolorowe opakowania bardzo go kusiły. Nie wie jednak, czy dokonał właściwego wyboru i czy wszystko co piękne i kolorowe jest zdrowe. Dlatego proszę was abyście pomogli mu posegregować zakupy na zdrowe i niezdrowe. / koszyk z zakupami/
4. Karta pracy - Pokoloruj kółka przy produktach, które są zdrowe dla naszego organizmu.
5. Piosenka: Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – taniec w kole.
6. Zabawa dydaktyczna „Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”.
Nauczyciel czyta hasła, jeśli dzieci się z tym zgadzają – klaszczą w ręce i mówią : „tak to prawda”, jeśli się nie zgadzają – tupią nogami mówiąc „nie, to nie prawda”/
- należy jeść dużo owoców i warzyw
- myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem
- spożywamy posiłki brudnymi rękami
- jedzenie należy spożywać w spokoju
- brak witamin sprzyja zdrowiu
- myjemy ręce przed jedzeniem
- słodycze należy jeść w małych ilościach
- warzywa i owoce nie mają żadnych witamin
- myjemy żeby raz w roku
- jedzenie należy połykać w całości bez gryzienia
- owoce i warzywa mają dużo witamin
- należy codziennie pić mleko i jeść nabiał
- słodycze dbają o ładny i zdrowy wygląd naszych zębów
- hamburgery są bardzo zdrowe
- coca – cola jest bardzo zdrowa
7. Ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej – Co jest zdrowe a co nie.
8.Zabawa ruchowa – do piosenki Gimnastyczny blues.
9. Zdrowy jadłospis dla misia. – praca plastyczna w formie plakatu w grupach.