PIŻAMA PARTY W PRZEDSZKOLU
- scenariusz spotkania
Data i miejsce: piątek wieczór-sobota rano
Prowadzące: ............
Cele ogólne:
• integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie;
• czerpanie radości ze wspólnej zabawy;
• kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy w zespole;
• Kształtowanie postawy samodzielności i zaradności;
• przestrzeganie ustalonych zasad;
• stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
· uważnie słucha wiersza;
· prezentuje swój strój (piżamę);
· sprawnie wykonuje polecenia nauczyciela;
· hartuje swoją odporność emocjonalną w trakcie spotkania;
· potrafi oddać ruchem, gestem i mimiką charakter muzyki, jej dynamikę, rytm, tempo;
Metody pracy:
• słowna, oglądowa, praktyczna
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.
Pomoce: tekst przysięgi, szary papier, kredki, baloniki dla każdego uczestnika, rekwizyty do podchodów, latarki,
Przebieg „PIŻAMA PATY”
Nauczyciel odpowiedzialny: ..............
1. Spotkanie w sali – rozłożenie piżamy, pościeli, leżaków
2. Złożenie przysięgi:
My przedszkolaki przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!”
Przypieczętowują wypowiedziane słowa przysięgi maczając paluszek w paście do zębów.
3. „Prosimy o uśmiech” - wykonanie przez uczestników „PIŻAMA PARTY” wspólnej fotografii- tabulo
- rysowanie własnych podobizn na kartkach, podpisywanie ich
- przyklejanie powstałych zdjęć na dużym arkuszu papieru
- zawieszenie zdjęcia w holu głównym przedszkola na pamiątkę spędzonych chwil wraz z przysięgą.
4. Po przysiędze wszyscy przechodzą do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach grupowych np.:
- „Szukaj przedmiotów w kolorze balona” – zabawa orientacyjno- porządkowa,
- „Baloniku leć” - zabawa ruchowa z balonikiem, podbijamy balon, żeby jak najdłużej był w powietrzu,
- „Wysiadywanie balonika”- chętne dzieci siadają na balonach i naciskają na nie usiłując je przebić,
- Dekorowanie sali na bal piżamowy pozostałymi balonami.
5. Zabawa w Podchody oraz szukanie ukrytego skarbu.
Po zabawach w sali dzieci zostają podzielone na dwa zespoły i przygotowują się do podchodów. Tradycyjnie w tej zabawie jedna grupa ucieka zostawiając za sobą ślad w postaci strzałek narysowanych kredą. Co jakiś czas zostawiany jest też dla grupy goniącej list z poleceniem wykonania jakiegoś zadania i odpowiednimi rekwizytami, np. znalezienie 10 patyków, zabandażowanie jednej nogi, ręki i głowy ochotnikom, namalowanie słoneczek na policzkach farbkami do makijażu, wymyślenie okrzyku powitalnego.
W przypadku niekorzystnej pogody pościg odbywa się wewnątrz budynku, dzięki czemu dzieci mają okazję zobaczyć przedszkole od zaplecza.
PODCHODY:
1.Piaskownica na placu przedszkolnym- ZADANIE I
Dzieci znajdują list: Kochane dzieci niedługo wakacje, będziemy je spędzać w różnych pięknych miejscach ...... Bawiąc się podczas wakacji nie zapominajmy o tym żeby żyć z przyrodą w zgodzie i zawsze ją szanować:
- układają, a pani zapisuje na kartce 5 zasad ochrony środowiska
2.Płot przedszkolny – ZADANIE II
- na chodniku przy płocie napisane jest kredą: „znak paczki - w pobliżu leży paczka, którą zgubiliśmy, prosimy znajdźcie ją i zajrzyjcie do środka”
- w paczce są zagadki zapisane na kolorowych kartkach – dzieci je rozwiązują, a panie zapisują rozwiązania (lato, wakacje, las, łąka, morze),
- po rozwiązaniu zagadek poszukajcie kluczyka.
3.Drzewo – przy nim wbita jest w ziemię chorągiewka z napisem –ZADANIE III:
Gimnastyka dobra sprawa dla nas wszystkich to zabawa,
Ręce w górę, w przód i w bok,
Skłon w przodu w górę skok
-ćwicz zgodnie z treścią wiersza 2 razy
4. Dzieci znajdują rulon szarego papieru- kolejny list : ZADANIE IV
- Wakacje już blisko, pojedziemy nad morze, nad jeziora a może w góry? Proszę wymienić i zapisać na szarym papierze czym możemy podróżować podczas wakacji ?
W dalszej części zadania ustawiamy się w pociąg i ruszamy do przodu wraz ze śpiewem piosenki
„Jedzie pociąg z daleka...”
ŻYCZYMY SZCZĘŚLIWEJ PODRÓŻY i UDANYCH WAKACJI
5.Płot - ZADANIE V
narysowanie na ziemi znaku łódki- co jest atrakcja naszej okolicy, zrobienie zdjęcia.
6. Odszukanie skrzyneczki, grupa pościgowa kluczykiem otwiera skarb.
7. Zabawa na placu zabaw. Powrót do przedszkola.
8. Kolacja na stołówce – wspólne spożywanie i przygotowanie posiłku, kanapki z serem, wędliną, dżemem, herbata. Wspólne sprzątanie.
9. Toaleta wieczorna, przebranie w piżamki.
10. „Moda piżamowa”- zaprezentowanie swojej piżamy.
11. Dyskoteka piżamowa przy świetle latarek, zajęcia taneczno – ruchowe.
12. Potworaki z chrupek kukurydzianych. Na stołówce przygotowanie „chrupkowych diabełków”- chrupki kukurydziane doskonale przyklejają się do twarzy, jeżeli zwilży się ich końcówki; w ten sposób dzieci przyklejają sobie chrupkowe różki, wąsy i bródki. Tak wystrojone mogą pozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
13. Nocna toaleta- przygotowanie do spania.
14. „ Piżamka Amelki”- słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela.
Piżamka Amelki
Spytała się Amelka mamy,
Czy może spać dziś bez piżamy.
W samych majteczkach, bo tak chce,
A mama nie, nie zgadzam się.
Nie po to ci piżamkę szyłam,
Byś ją do szafy, w kąt rzuciła.
Kiedy w piżamce smacznie śpisz,
To kolorowe sny z nią śnisz.
Jest czarodziejską tkana mocą,
I bajki sprasza przed północą.
Zbierają się, jak na wezwanie,
Dzieci utulić tuż przed spaniem.
Na miotłach lecą wszystkie wróżki,
Gdy pod piżamką chowasz nóżki.
Każda księżniczka patrzy rada,
Kiedy piżamkę chętnie wkładasz.
I krasnoludki, czy świnki trzy,
Pod piżamowe pobiegną sny.
Nawet zły smok co ogniem bucha,
Cieszy się kiedy grzecznie słuchasz.
Nie grymaś więc, mamusia prosi,
Do snu piżamkę trzeba nosić.
Ubierz ją szybko, połóż się spać,
Bo twój świat bajek daje już znać!
15. „W starym kinie” –odtworzenie ze starego rzutnika bajek i odczytanie ich.
16. Cała Polska czyta dzieciom – czytanie na dobranoc.
17. Cisza nocna – ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie...?
18. Pobudka – Poranna pobudka, w czasie której dzieci odkrywają namalowane na twarzach wąsy, piegi, oraz ubrania porozpinane po sali klamerkami do ubrań.
19. Dzieci wstają wg własnego zegara biologicznego, budzą się nawzajem. Te które wstały jako pierwsze, myły się i czekały na swoich kolegów w sali oglądając książeczki.
20. Poranna gimnastyka.
21. Bitwa na poduszki.
22. Piramida z poduszek.
23. „Małe co nieco” - jak mówi Kubuś Puchatek- wspólne śniadanie, a następnie dzielenie się swoimi wrażeniami- samodzielne przygotowanie kanapek przy wspólnym stole, parówki, jogurt.
24. „Całuski, całuski jeszcze raz całuski od stęsknionego tatusia i mamuśki”- odbiór dzieci godz. 9.00. Porządkowanie przedszkola.
25. Na pamiątkę dzieci otrzymują płytki CD z nagranymi zdjęciami z „Piżama Party” w przedszkolu.