Numer: 37761
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bal karnawałowy

Konspekt zajęć dopołudniowych dla oddziału przedszkolnego

Data przeprowadzenia:08.02.2018
Grupa: 2,5 i 3-4 latki
Ośrodek tematyczny: Bawimy się na balu
Temat I: „Balowe ozdoby”- ozdabianie sali balonami i serpentynami.. Zestaw zabaw ruchowych
Temat II: Bal karnawałowy w przedszkolu. Powitanie członków każdej grupy oklaskami. Wspólna zabawa młodszych i starszych dzieci przy nagraniach muzyki tanecznej dla dzieci przeplatana zabawami i konkursami tematycznymi

Cel ogólny:
- przybliżenie dzieciom zwyczajów związanych z karnawałem,
- kształtowanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej

Cel operacyjny:
Dziecko:
-dekoruje sale przedszkolną balonami i serpentynami
- uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowych
- uczestniczy w zabawach integracyjnych,
- jest otwarte w kontaktach z dziećmi innych grup,
- rozpoznaje postacie na podstawie strojów karnawałowych i kostiumów,
- porusza się w rytmie melodii i piosenek,
- okazuje radość ze wspólnej zabawy,
- uczestniczy w przygotowanych konkursach i zabawach muzycznych
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
- zna zasady bezpiecznej zabawy

Środki dydaktyczne: Płyta CD z muzyką taneczną dla dzieci, płyta CD z piosenką pt. Krasnoludek, balony, serpentyny, obrazki do zabawy w kalambury, cukierki
Formy:
-zbiorowa
-grupowa
-indywidualna

Metoda:
czynna-metodę zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
oglądowa - pokazu i obserwacji
słowna -Instrukcji i objaśnienia,
metoda odtwórcza- zabawowo-naśladowcza
pedagogika zabawy
bezpośredniej celowości ruchu

Przebieg dnia:
Ranek

1.„Balowe ozdoby”- ozdabianie sali balonami i serpentynami
Dzieci wraz z nauczycielem ozdabiają sale przedszkolną wcześniej przygotowanymi balonami i serpentynami.

2.Zestaw zabaw ruchowych –Przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Zwracanie uwagi na bezpieczeństwo dzieci w czasie zabaw.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Witamy się.
Dzieci swobodnie biegają po sali. Na hasło Witamy się, chodzą po sali i witają się przez podanie ręki.

Ćwiczenie równowagi – Przynieś babci śniadanie.
Dzieci stają w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. Na sygnał – dźwięki tamburynu, dzieci z jednego szeregu niosą na tacach śniadanie (kolorowe krążki z klockami) do dzieci z na-przeciwka, zostawiają im tace i wracają na drugą stronę. Potem następuje zmiana ról. Zabawę powtarzamy.

Ćwiczenia tułowia – Powitanie kolan głową.
Dzieci wykonują skłon tułowia w dół i dotykają głową kolan. Potem powoli prostują się, trzymając prosto głowę.

Zabawa z elementem czworakowania – Kotek babci.
Dzieci – kotki – poruszają się na czworakach w różnych kierunkach sali. Na hasło Kotek babci, siadają skrzyżnie.

Marsz po kole za nauczycielem przy śpiewie piosenki wybranej przez dzieci.

1.Organizacja- przejście do sali starszej grupy. Dzieci siadają na dywanie w kole.

2. Nawiązanie- wprowadzenie do zabawy karnawałowej. Nauczyciel mówi- dzisiaj odbędzie się bal karnawałowy, ale na pewno już o tym wiecie, bo widzę, że przygotowaliście piękne stroje na tą okazję. Na naszym balu będziemy tańczyć, ale też pobawimy się w różne gry i zabawy a nawet konkursy. A teraz zapraszam was do wspólnej zabawy.
Przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Zwracanie uwagi na bezpieczeństwo dzieci w czasie gier, zabaw i tańca.

3.Część właściwa. Powitanie członków każdej grupy oklaskami.
Dzieci z każdej grupy maszerują wokół sali, aby zaprezentować swoje stroje.

4.Zabawy ruchowe „Jedziemy na bal”
- „jazda samochodem”- zabawa naśladowcza.
Dzieci naśladują jazdę samochodem przy nagraniu muzyki tanecznej. Trzymają ręce na wysokości klatki piersiowej i naśladują ruchy kierownicy. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i jadą w drugą stronę
-„Dekorujemy sale balową”- ćwiczenia dużych grup mięśniowych
Na dywanie leżą serpentyny z przyczepioną taśmą klejącą.
Dzieci chodzą swobodnie po sali omijając serpentyny na dźwięk tamburyny zatrzymują się, podnoszą serpentynę znajdującą się najbliżej i przyczepiają w wybranym przez siebie miejscu.

5. Taniec dowolny przy muzyce tanecznej dla dzieci.

6. Taniec w parach z balonami, tak, aby balon nie wypadł.

7. Zabawa kalambury
Dzieci losują kartoniki z obrazkiem. Kolejno dzieci wychodzą na środek na środek ich zadaniem jest przedstawienie swojego obrazka bez słów tak, aby pozostałe dzieci odgadły co się a nim znajduje.

8.Zabwa przy piosence „Krasnoludek”

9. Słodki poczęstunek dla dzieci.

10. Podziękowanie przez nauczyciela za wspólną zabawę.

Wykorzystane zabawy zostały zaczerpnięte z:
Przewodnik metodyczny 3 Kolorowy Start, autor M. M Skrobacz, W. Żaba –Żabińska
Przewodnik metodyczny 2 Przygoda z uśmiechem autor, B. Godzimirska
Przewodnik metodyczny 2 Razem w przedszkolu trzylatka autor, J. Dziejowska, O. K. Bełczewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.