X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37742
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kraje Europy - ćwiczenia w czytaniu

Scenariusz zajęć z zakresu mowy i myślenia w grupie dzieci 5 – 6 letnich
Temat zajęcia: Kraje Europy – ćwiczenia w czytaniu
Cele ogólne:
- zapoznanie z charakterystycznymi symbolami krajów europy: Polska(Syrenka Warszawska), Niemcy(Brama Brandenburska),Francja(wieża Eiffla),
- rozwijanie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej,
- doskonalenie umiejętności czytania,
- wyrabianie um. samodzielnego wykonywania zadań.
Cele szczegółowe:
- wymienia charakterystyczne symbole poznanych państw europy Polska(Syrenka Warszawska), Niemcy(Brama Brandenburska),Francja(wieża Eiffla ),
- dzieli słowa Niemcy, Francja, Polska na sylaby, wyodrębnia pierwszą i ostatnią głoskę w podanych słowach (5 latki)
- układa i czyta wyrazy z sylab i rozsypanki wyrazowej(6 latki)
- układa krótkie zdania z rozsypanki zdaniowej, czyta zdania, (6 latki)
- dopasowuje napisy do flag Niemiec, Francji, Polski,(5 latki)
- samodzielnie doprowadza pracę do końca.
Metody pracy:
Czynne: zadań stawianych do wykonania
Słowne: rozmowa, zagadki, objaśnienie
Oglądowe: obserwacja
Środki dydaktyczne:
- litery drukowane do napisu „Kraje Europy”,litery wielkie i małe do zabawy, flagi Państw: Niemcy, Francja, Polska format A4 oraz format A5 + napisy (Polska, Niemcy, Francja); sylaby Niem cy, Fran cja, rozsypanka literowa P o l s k a, zagadki o Krajach Europy (Francja, Niemcy, Polska ), ilustracje i krótkie informacje o Wieży Eiffla, Brama Brandenburdzka, Syrenka Warszawska, koperty z rozsypanka literowa P o l s k a dla każdego dziecka, rozsypanka wyrazowa dla dzieci 6 letnich, flagi i napisy Niemcy, Francja, Polska dla dzieci 5 letnich, muzyka do zabawy: Taniec sylab, Znajdź swoją parę; piosenka Jesteśmy Polką i Polakiem.

Przebieg:
1.Powitanie zebranych gości
2. Uzupełnianie napisu(tematu zajęć) Kraje Europy brakującymi samogłoskami.
3. Znajdź swoją parę – zabawa dydaktyczna – każde dziecko ma jedną literę (głoskę) wielką lub małą i porusza się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce dzieci dobierają się parami (mała i wielka litera). Zabawę powtarzamy 3 x
4 „Kraje Europy”- zagadki słowne czytane przez nauczyciela
Jego mieszkańcy dziwne rzeczy uwielbiają,
ślimaki i żabie udka z apetytem zajadają.(Francja)
Nie chodź na wycieczki piesze,
Pojedź lepiej mercedesem.
Bo w kraju, o którym mowa,
Jest fabryka samochodowa. (Niemcy)

Pytanie nietrudne, to każdy z was przyzna.
Jak się nazywa nasza Ojczyzna?
Zapoznanie z zabytkami poszczególnych państw
Francja – wieża Eiffla, Niemcy – Brama Brandenburdzka, Warszawska Syrenka.
Na tablicy umieszczone są trzy flagi: Polska, Niemcy, Francja oraz rozsypanki sylabowe Niem cy, Fran cja i rozsypanka literowa P o l s k a. Wybrane dzieci czytają zagadki, a pozostała część grupy odgaduje co to za państwo i wskazuje flagę, kolejne dziecko układa wyraz z sylab, liter
Nazwę państwa Polska każde dziecko układa z rozsypanki literowej na dywanikach
5. „Taniec sylab” – dzieci otrzymują po jednej sylabie z nazw państw: Niem cy, Fran cja. Dzieci poruszają się przy muzyce, a na przerwę ustawiają się tak aby powstał wyraz przy dzieciach 5 letnich które trzymają flagę z podpisem
6. „Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej”
1.To flaga Polski.
2.To flaga Niemiec.
3.To flaga Francji.
4.Francja to państwo w Europie.
5.Franek ma flagę Unii Europejskiej.
6.Jestem Polakiem.
8.Polska to mój kraj.
Dzieci młodsze dopasowują napisy do flag poznanych państw: Niemcy, Francja, Polska
7. Jesteśmy Polką i Polakiem – zabawa ruchowa
8. Podsumowanie.
Nauczyciel zadaje pytania dzieciom.
Czego się dowiedzieliście na dzisiejszych zajęciach? Co podobało wam się najbardziej?
Co sprawiło wam trudność?

Opracowała: E. Omelaniuk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.