Numer: 37741
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Światło i jego kolory - doświadczenie. Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
dla dzieci 4 letnich

Temat zajęcia: Światło i jego kolory – doświadczenie

Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci ze zjawiskiem powstawania rozszczepienia światła
- poznanie z pojęciem światło naturalne, sztuczne
- kształtowanie umiejętności przeprowadzenia doświadczenia i wyciągania wniosków
- wyrabianie wśród dzieci zgodnego współdziałania w zespole

Cele szczegółowe:
- wie co to jest światło naturalne i sztuczne
- rozumie rolę światła w przyrodzie
- przeprowadza doświadczenie „Odbita tęcza”
- obserwuje i wyciąga wnioski z przeprowadzonego doświadczenia: światło jest kolorowe
- wymienia kolory z których składa się światło
- współpracuje z innymi dziećmi podczas wykonywania doświadczenia

METODY:
• słowna (instrukcja)
• czynna (zadanie do wykonania)
• oglądowa(pokaz)
METODYAKTYWIZUJĄCE:
• burza mózgów (jakie jest światło?)
• badawcza(czy światło jest białe?)
FORMY PRACY:
• grupowa
• zespołowa
POMOCE:
Fragment wiersza „Pstryk” 1 przeźroczyste naczynie, latarka, lusterko, kartka, woda, karteczki do kolorowania, kredki, projektor tęczy, płyta Cd z nagraniem zabawy muzyczno- ruchowej „Błyskawica, Grzmot”.

PRZEBIEG:

1. Światło- recytacja fragmentu wiersza przez nauczyciela „Pstryk” J. Tuwima
Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz,
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz-
Znowu dawny świeci blask.
2. Jakie jest światło – burza mózgów
Pytania nauczyciela:
1. Co nam daje światło? ( dzień, jest widno, ŻYCIE itp...)
2. Do czego jest potrzebne? ( roślinom do wzrostu...)
3. Jakie jest światło?
4. Jakiego jest koloru?
3.Kolorowe światło – doświadczenie
Czy światło jest na pewno białe?
Stawiamy z dziećmi hipotezę:
Hipoteza 1
Światło jest białe.
Hipoteza 2
Światło jest kolorowe.
Za chwilę sprawdzimy, które stwierdzenie jest prawdziwe za pomocą doświadczenia. Popatrzcie
Pokaz nauczyciela:
1. Wkładamy lusterko do płaskiego, przezroczystego naczynia z wodą.
2. Kierujemy światło latarki /które jest białe/ na część lusterka umieszczonego pod wodą.
3. Za latarką umieszczamy kartkę papieru. Przesuwamy ją, aż zobaczymy światło. Jakie ono jest?
Pytania nauczyciela
1.Które stwierdzenie jest prawdziwe?
2.Jak to się dzieje?

Wydaje się nam, że światło jest białe, ale w rzeczywistości składa się z kolorów. Gdy wiązka światła przechodzi przez wodę rozdziela się na 7 barw: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy, lustro zaś odbija wiązki światła na kartkę.
W przyrodzie światło słoneczne, w naturalny sposób odbija się w kroplach deszczu i rozdziela się na siedem barw, które na niebie możemy zobaczyć pod postacią tęczy. Kolory światła można zobaczyć przy wodospadach, lub podczas podlewania ogrodu wężem ogrodowym. Możemy je zobaczyć również wykonując takie doświadczenie jak przed chwilą lub stawiając szklankę z wodą na białej kartce na nasłonecznionym parapecie.
Doświadczenie w wykonaniu dzieci:
Chętne dzieci podchodzą do stanowiska nauczyciela i wykonują doświadczenie.
Do jednego doświadczenia wybieramy 3 dzieci. Każde dziecko dostaje plakietkę określającą daną czynność przy doświadczeniu
Pozostałe dzieci są obserwatorami i mają przygotowane kartki i kredki na których zapisują wnioski za pomocą rysunku.
Doświadczenie powtarzamy w miarę potrzeb dzieci.
Symbole plakietek:
Lustro – dziecko zanurza lustro do połowy w wodzie
Latarka – dziecko podczas eksperymentu trzyma latarkę ukierunkowaną na zanurzone w wodzie lustro
Kartka- dziecko trzyma kartkę na którą będą padały rozszczepione wiązki światłą
4.Ewaluacja
Dzieci zawieszają na tablicy kartki na których zaznaczyły kolory zuważone podczas doświadczenia.
Wniosek dzieci: światło naturalne , sztuczne w rzeczywistości jest kolorowe. Możemy to dostrzec dopiero po jego odbiciu w kroplach deszczu lub tak jak w naszym doświadczeniu po odbiciu w lusterko. W środowisku naturalnym kolory światła dostrzegamy w postaci tęczy na niebie gdy pada i świeci słońce lub gdy jest bardzo wilgotno.
5.Zabawa „Błyskawica ,grzmot”/Klanza/
Podczas ilustracji piosenki nauczyciel włącza projektor tęczy.

Opracowała: E. Omelaniuk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.