SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
Temat: Zabawa wierszem ,,Pan Hilary’’ Juliana Tuwima.
Uczestnicy: wychowankowie grupy najmłodszej i najstarszej
Cel ogólny: Rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży
Cele szczegółowe:
wychowanek:
-rozwija zainteresowania czytelnicze, interesuje się książką,
-potrafi skupić swoją uwagę,
-przeżywa radość, zapomina o przykrościach związanych z rozłąką z domem,
-ruchem ,gestem odzwierciedla treść wiersza,
-ćwiczy pamięć i spostrzegawczość,
-działa kreatywnie,koloruje postać,dba o estetykę pracy
-rozwija wrażliwość na piękno utworu literackiego.
Metody:
-słowna (rozmowa,instrukcje, słuchanie wierszy, wspólne czytanie wiersza )
-oglądowa (oglądanie: inscenizowanych wierszy,ilustracji, obrazków do uzupełnienia tekstu wiersza,ekspozycji prac)
-czynna (uważne słuchanie i oglądanie aktywne czytanie, ilustracja ruchowa wiersza, uzupełnianie tekstu wiersza z lukami odpowiednimi obrazkami, kolorowanie malowanek,zabawa ,,ciepło-zimno’’)
-wpływu osobistego (świecenie własnym przykładem, pochwała właściwych zachowań )
-wpływu sytuacyjnego (nagrodzenie dzieci medalami z uśmiechniętą buźką za zaangażowanie na zajęciach,zadowolenie z udziału w zajęciach oraz wykazanie gotowości do poznawania nowych wierszy poprzez czytanie bądź samodzielne czytanie)
Formy pracy:
-zbiorowa
Pomoce:
książki z wierszami dla dzieci polskich poetów, tekst wiersza ,,Pan Hilary’’z lukami, obrazki do przyklejenia w lukach,szlafrok, płaszcz, lusterko, kanapa, niebieski materiał,mak, tasiemka, moneta-2 zł,strój dla kaczki-dziwaczki, malowanka-postać pana Hilarego ,medale czytelnika,okulary.
Przebieg zajęć
1.Wprowadzenie.
Powitanie.
Nauczyciel-wychowawca wita wszystkich.
Witam Panią dyrektor ,witam wszystkie dzieci ,które maja dobry humor, witam wszystkie dzieci, które biorą udział w zajęciach podczas których będą mogły wysłuchać wierszy i fajnie się przy nich bawić. Zdradzę wam w tajemnicy,że bardzo lubię czytać wesołe, mądre i ciekawe wiersze różnych polskich poetów takich jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Maria Konopnicka. Niektóre wiersze znam nawet na pamięć. Mam nadzieję, że po dzisiejszych zajęciach i Wy zaczniecie chętnie czytać czy słuchać wierszy .
Zaprosiłam dzisiaj do Was kolegę z najstarszej grupy, który podziela moje zainteresowanie czytaniem wierszy. Przygotował dla Was niespodziankę.
Inscenizacja wiersza,,Kaczka Dziwaczka’’ zaprezentowana przez wychowanka z najstarszej grupy.
2.Część główna .
Ja też przygotowałam dla Was niespodziankę -zabawę z wierszem ,,Pan Hilary’’ Juliana Tuwima. Posłuchajcie uważnie i bawcie się dobrze.
Nauczyciel-wychowawca inscenizuje wiersz.
Następnie prosi, aby dzieci wstały i razem z nauczycielem spróbowały zabawić się wierszem-każde dziecko odtwarza ruchem i gestem zachowania bohatera wiersza, każde dziecko jest panem Hilarym.
Po zabawie nauczyciel prezentuje dzieciom treść wiersza z lukami. Zadaniem dzieci w trakcie czytania przez nauczyciela wiersza jest przyklejenie w miejsce luk odpowiednich obrazków, które nauczyciel rozdaje dzieciom.
Nauczyciel powoli czyta razem z dziećmi wiersz i zatrzymuje się by w luce dziecko mogło przykleić odpowiedni obrazek. Po zakończonej zabawie nauczyciel przypina tekst wiersza na tablicy-gazetce.
Nauczyciel proponuje wspólne przeczytanie, sprawdzenie treści wiersza. Zadaje pytanie:,,Jak myślicie , dlaczego pan Hilary nie wiedział gdzie ma swoje okulary?’’.Dzieci odpowiadają, że może miał bałagan, lub zapominał, albo był roztargniony.
Zabawa ,,Ciepło-zimno’’- zaproszony gość-pani dyrektor wychodzi z sali (ma założone okulary ), dzieci chowają okulary w sali i słowami ,,prosimy miłego gościa’’ zapraszają do wejścia do sali i poszukiwania ukrytych okularów. Poszukiwanie ułatwiają wypowiadane przez dzieci słowa,,ciepło’’, ,,zimno’’-blisko, daleko. Wszyscy muszą wykazać się uwagą i skupieniem. Gdy okulary będą odnalezione, dzieci nagradzają brawami panią dyrektor.
3.Zakończenie
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do zajęcia miejsca na dywanie i informuje, że ma na zakończenie jeszcze jedną niespodziankę, którą jest recytacja wiersza ,,Spóźniony słowik’’ J. Tuwima przez dziewczynkę z grupy najmłodszej , która podobnie jak kolega ze starszej grupy lubi poznawać i czytać różne wiersze i się nimi ,,bawić’’. Dziewczynka recytuje wiersz. Wszystkie dzieci nagradzają recytatorkę brawami.
Prowadząca zajęcia prosi, aby uczestnicy odpowiedzieli na jej pytania:
-,,Czy zajęcia Wam się podobały?’’
-,,Co podobało Wam się najbardziej?’’
-,,Co Wam się nie podobało?’’
-,,Czy chcielibyście w przyszłości poczytać ,bądź posłuchać innych wierszy?’’
Kto jest na to gotowy może podejść do starszego kolegi, który wręczy mu medal czytelnika/słuchacza książek.
Na koniec nauczyciel stwierdza, że ma nadzieję iż dzisiejsze zajęcia staną się dla wszystkich uczestników zachętą do czytania czy słuchania wierszy ,bajek czy opowiadań i rozdaje malowanki z postacią Pana Hilarego do samodzielnego pokolorowania. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na gazetce na korytarzu szkoły.
Nauczyciel dziękuje wszystkim uczestnikom zajęć za wspólną zabawę i częstuje cukierkami.