X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 37692
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Stroiki wielkanocne. Scenariusz zajęć integracyjnych z rodzicami

Scenariusz zajęć integracyjnych z rodzicami
„STROIKI WIELKANOCNE”

Data: 03.03.2016r
Grupa wiekowa: 3 - latki
Prowadząca: Alicja Chudy

Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z tradycją Świąt Wielkanocnych
Pobudzanie i pogłębianie przeżyć emocjonalnych związanych ze Świętami Wielkanocnymi 
Zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami, nauczycielem
wyzwalanie i rozwijanie różnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej, plastycznej)
wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym
Tworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna tradycje Świąt Wielkanocnych
- czerpie radość ze wspólnej pracy z rodzicami
- potrafi umiejętnie łączyć różnego rodzaju materiały plastyczne podczas wykonywania stroików świątecznych
- porządkuje miejsce pracy

Środki dydaktyczne:
- symbole świąteczne: baranki, zajączki, pisanki..., magnetofon, płyty CD, piosenka „Z jajkiem i zającem”, piosenka „Baranek”, Wiersz "Cukrowy baranek",sylwety pisanek.

Przebieg zajęć:

Piosenka pt. „Z jajkiem i zającem”

Skacze drogą zając, skacze pomalutku.
Przykucnął za płotem, hop i już w ogródku.
Kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu.
Każdemu zostawia prezent po kryjomu.

Ref.: Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem,
Słoneczne i pachnące Święta Wielkanocne.

Idą chłopcy drogą, idą pomalutku.
Przykucnęli cicho, hop i już w ogródku.
Naraz śmiech i wrzawa, śmigus – dyngus krzyczą
i dziewczynki łapią i wodą je chlapią.

Recytacja wiersza pt. „Baranek"
Cukrowy baranek
Ma złociste różki.
Pilnuje pisanek
na łące z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy,
chorągiewką buja
i cichutko meczy
święte „Alleluja”.

Piosenka pt. „Wełniany baranek”

Ten mały nasz baranek
wszyściutko ma wełniane.
Lali la, lali la, lali la.
Lali la, lali la, lali la.

Wełniane ma trzewiczki,
wełniane rękawiczki.
Lali la, lali la, lali la.
Lali la, lali la, lali la.

Co tu robisz, baranku?
Chłodno dzisiaj od ranka,
chmurki w niebie jak pianka.
Lali la, lali la, la la.

Wełniane masz trzewiczki,
wełniane rękawiczki.
Lali la, lali la, lali la.
Lali la, lali la, lali la.

Ten mały nasz baranek
wszyściutko ma wełniane.
Lali la, lali la, lali la.
Lali la, lali la, lali la.

W kołnierzu futra pełnym
ma łepek cały z wełny.
Lali la, lali la, lali la.
Lali la, lali la, lali la.

Ślicznie ci jest, baranku,
w tym wełnianym ubranku,
ślicznie ci jest, baranku.
Lali la, lali la, la la.

W kołnierzu futra pełnym
masz łepek cały z wełny.
Lali la, lali la, lali la.
Lali la, lali la, lali la.

Zabawa integracyjna „Wesołe powitanie”.
Osoby, które „czują się powitane” zamieniają się miejscami

Witam tych, którzy lubią się uśmiechać,
 Witam tych, którzy lubią wiosnę
Witam tych, którzy z utęsknieniem czekają na Wielkanoc
Witam tych, którzy zostali w zeszłym roku oblani wodą na Śmigus - Dyngus,
 Witam tych, którzy zrobili już wiosenne porządki,
Witam tych, którzy jeszcze ani razu nie wstali.

Wprowadzenie do tematu zajęć - „ Święta Wielkanocne” – praca w grupach.
Nauczycielka dzieli uczestników na 5 grup. Każda grupa otrzymuje kopertę w której znajduje się obrazek pocięty na 6 części. Zadanie polega na ułożeniu obrazka i omówieniu co przedstawia.

Zabawa  „Słońce świeci, deszczyk pada”
Dzieci są kurczątkami. Rodzice trzymają chustę, która pełni rolę skrzydeł kwoki.
Dźwięk dzwoneczków oznacza słońce.
Uderzenie w bębenek – burza i deszcz,
Na zapowiedź dźwiękową, rodzice podnoszą chustę do góry, a dzieci – kurczątka przebiegają pod nią w różne strony, wydając dźwięk „pi pi pi”.
Na dźwięk bębenka, dzieci – kurczątka, chowają się pod chustą, a rodzice opuszczają ją na dzieci, przykrywając je (zabawę powtarzamy 3-4 razy).

Zabawa zręcznościowa „Pisanka”.
Uczestnicy podają sobie łyżkę na której znajduje się pisanka. Wszyscy starają się, aby pisanka utrzymała się na łyżce i nie spadła. Kto jednak strąci pisankę, musi wykonać zadanie wymyślone przez uczestników zabawy.

Rozwiązywanie świątecznych zagadek.
Uczestnicy siedzą w kręgu. Na środku dywanu znajduje się koszyczek z jajkami. Uczestnicy zabawy przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę, gdy muzyka cichnie osoba trzymająca pisankę wyciąga z koszyka jajeczko z którego wyciąga zagadkę. Po rozwiązaniu zagadki powtarzamy zabawę od początku.
Zagadki:
Białe, żółte, malowane, 
I kraszane i pisane,  
Na Wielkanoc darowane.  
(pisanki)
Jak się nazywa skorupka od jajek
Co na Wielkanoc świetnie się nadaje?
(wydmuszka)
Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare. Znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec. ( bazie)
Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)
Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą.(kurczątka)
Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze.(obrus)
Cukrowy ...ma złociste różki
Pilnuje pisanek na łączce z rzeżuszki ( baranek)
Stoją na stole lukrowane,
A między nimi cukrowy baranek.( babki wielkanocne)

„Kwoki, koguty i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce. 
Rodzice są kwokami (matki) lub kogutami (ojcowie) – ustawiają się po bokach sali, dzieci to kurczątka. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają „skrzydełkami”, grzebią „pazurkami”), muzyka milknie – szybko chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty). Zabawa powtarzana jest kilka razy. „Wielkanocne obrazki” – zabawa dydaktyczna. 

Masażyk relaksacyjny (z rodzicami):
Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:
Śniła mu się pisaneczka ta co cała jest w kropeczkach (uderzenia paluszkami- kropki)
Była też w paseczki (rysujemy paseczki)
I w wesołe krateczki (rysujemy krateczkę)
Ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)
żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)
Cii... wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)

Wykonanie stroików świątecznych
Ozdabianie sylwety pisanki
Podziękowanie za udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.